این سرطان کشنده ترین سرطان بین ایرانی هاست

به گزارش کتاب ارزان، رئیس انجمن علمی آندوسکوپی های گوارشی ایران گفت: سرطان معده بیشترین آمار مرگ و میر زنان و مردان ایرانی را بین انواع سرطان ها دارد.

این سرطان کشنده ترین سرطان بین ایرانی هاست

به گزارش خبرنگاران، کامران باقری لنکرانی، رئیس انجمن آندوسکوپی های گوارشی ایران در نشست نقش آندوسکوپی های گوارشی در سلامت، گفت: الان 900 فوق تخصص گوارش و کبد در کشور مشغول به فعالیت هستند.

وی بیان نمود: الان با اینکه روند اندازه ابتلا به سرطان معده کاهش یافته است اما، سرطان معده بیشترین علت مرگ سرطان در هر دو جنس مرد و زن است. در ده سال آینده تعداد تشخیص سرطان های روده دو برابر خواهد شد که سبک زندگی وچاقی علت این امر است.

به گفته لنکرانی در حدود 60سال پیش انجمن جهانی آندوسکوپی شکل گرفته است. یکی از اهداف انجمنهای علمی توسعه علم مرز دانش است.

رئیس انجمن علمی آندوسکوپی های علمی ایران اضافه نمود: بیماری های التهابی روده سیر صعودی در ایران پیدا نموده و الان در حدود 60 هزار مورد ثبت شده است.

وی بیان نمود: یکی از اقدامات تشخیصی زیاد آندوسکوپی گوارشی است. الان تشخیص های پیشرفته و اقدامات درمانی به وسیله آندوسکوپی است.

به گفته وی به علت تصمیم نادرست کلونوسکوپی در مطب ممنوع شده بود اما با آنالیز این موضوع این کار در مطب ها قانونی شده و سبب تشخیص زودهنگام بیماری خواهد شد. توصیه متخصصان این است که افراد 40 تا 50 سال غربالگری نمایند.

باقری لنکرانی بیان داشت: باید نگاه تعاملی و تکمیل نماینده در حوزه فعالیت انجمنهای علمی داشته باشیم.

وی ادامه داد: در جهان بعضی اتفاقات مانند سالمندی، چاقی و افزایش دخانیات و احتمالاً مصرف بعضی ظروف یکبار مصرف با بروز ابتلا به سرطان ربط دارد.

رئیس انجمن علمی آندوسکوپ های گوارشی ایران اضافه نمود: ما در پیشگیری از سرطان ها هرچقدر به سمت غذاهای طبیعی، عدم مصرف دخانیات و کم تحرکی پیش برویم از ابتلا به سرطان جلوگیری نموده ایم اما مدل های فعلی نشان می دهد روند ابتلا به سرطان مطلوب نیست.

وی ادامه داد: آلودگی هوا در بعضی استان ها به عنوان عامل سوم و چهارم در ابتلا به بیماری های غیر واگیر تبدیل شده اند.

باقری لنکرانی اعلام کرد: در مورد غربالگری سرطان روده غیر از افرادی که در درجه اول خانواده سابقه دارند برای دیگران ضرورتی ندارد.

وی گفت: رویکرد نباید فقط کاهش هزینه باشد بلکه رویکرد بیمه ها باید کیفیت خدمات پزشکی باشد.

باقری لنکرانی با اشاره به خدمات پیشگیرانه، متذکر شد: بخشی مربوط به اصلاح سبک زندگی و بخشی مربوط به خدمات درمانی است.

این استاد بیماری های گوارشی ابراز کرد: مستندات علمی ما نشان داده بیشترین شیوع سرطان معده در بخش های شمالی کشور است که بخشی به نوع تغدیه، ژنتیک و.. . دارد.

وی اضافه نمود: در منطقه ها جنوبی کشور بیشتر با شیوع سرطان روده روبرو هستیم. بعضی علل حدس زندی است مثل تأثیر ظروف یکبار مصرف در ابتلا به سرطان است که به معنی فنی نیست اما قطعیت ندارد.

رئیس انجمن علمی آندوسکوپی های گوارشی ایران اعلام کرد: در کل نوع های سرطان، سرطان معده روند کاهشی داشته است اما سرطان معده در زنان میانسال روند افزایشی داشته است.

لنکرانی مهمترین راه جلوگیری از ابتلا به سرطان روده را کم مصرف کردن غذاهای چرب و استفاده بیشتر از مواد غذایی فیبر دار دانست.

وی ادامه داد: سالانه حدود 12 هزار نفر ثبت بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ را در کشور داریم.

طبائیان دبیر انجمن علمی آندوسکوپی گفت: آندوسکوپی از تشخیصی خارج و به سمت درمانی رفته است و آندوسکوپی به سمت بیماری کم تهاجمی رفته است.

به گفته وی به علت تصمیم نادرست کلونوسکوپی در مطب ممنوع شده بود اما با آنالیز این موضوع این کار در مطب ها قانونی شده و سبب تشهیص زودهنگام بیماری خواهد طد. توصیه متخصصان این است که افراد 40 تا 50 سال غربالگری نمایند.

وی با اشاره به موضوع تأمین مالی تجهیزات پزشکی، توضیح داد: احتیاج داریم تا این تجهیزات با قیمت مناسب تأمین گردد و در حال پیگیری هستیم ارز ترجیحی برای تجهیزات پزشکی و لوازم مورد احتیاج در نظر گرفته گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1402 بروزرسانی: 1 تیر 1402 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 2290

به "این سرطان کشنده ترین سرطان بین ایرانی هاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این سرطان کشنده ترین سرطان بین ایرانی هاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید