برخی کاندیداها با هدف انتخاباتی به نهادهای حمایتی کمک می کنند

به گزارش کتاب ارزان، خبرنگاران/خراسان رضوی معاونت امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی گفت: برخی داوطلبان و یا کنندگان به نهادهایی مانند کمیته امداد، خیریه ها، ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و مددجویان آن ها کمک می کنند تا رای آن ها را به دست بیاورند.

برخی کاندیداها با هدف انتخاباتی به نهادهای حمایتی کمک می کنند

سید امیر مرتضوی امروز 2 دی ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه در دادگستری خراسان رضوی، اظهار کرد: استان خراسان رضوی از سال 90 به استناد ماده 67 قانون مجلس شورای اسلامی که مبحث پیشگیری از جرم را بیان کرد، ایده ای را به قوه قضاییه داد تا در استان ها ستادهایی برای پیشگیری و رسیدگی به جرایم تخلفات انتخاباتی تشکیل شود.

وی ادامه داد: ایده استان با شرح اهداف و وظایف به کشور اعلام شد و قوه قضاییه در قالب یک بخشنامه ابلاغ کرد که در هر استان ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی را تشکیل دهیم. در استان ریاست این ستاد با رئیس کل و دبیر آن معاونت امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادستان بوده و ریاست این ستاد در شهرستان ها با رئیس دادگستری و دبیری آن با دادستان است. امسال رئیس قوه قضاییه بخشنامه ای ابلاغ کردند و این ستادها در سطح کشور نیز شکل گرفت تا به امروز در این ستادها، 70 جلسه انتخاباتی و 297 مصوبه داشتیم.

مرتضوی با بیان اینکه سوء استفاده از اموال دولتی ممنوع است، بیان نمود: ما قبل از آن تذکرات لازم را دادیم تا با این موارد برخورد کنیم. همه داوطلبان از تمام باید و نبایدهای یک انتخابات اخلاقی آگاه هستند، بنابراین اگر مدیری به این مسئله توجه نکرده و انحراف داشته باشد، با او برخورد خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه بعضا سیاه نمایی و تخریب در فضای مجازی اتفاق می افتد، اعلام کرد: به لحاظ شرایط نابرابری که بین کنندگان فعلی و داوطلب وجود دارد، شرایط برای تخریب فراهم می شود. تبلیغات زودهنگام حتی قبل از ثبت نام توسط برخی داوطلبان اتفاق می افتد. کسانی که امروز خلاف قانون تبلیغات می کنند، افرادی هستند که قرار است به مجلس شورای اسلامی بروند. این کار با استفاده از خلاء های قانونی انجام می شود.

برخی داوطلبان کنندگی مجلس با کمک به نهادهای حمایتی رای کسب می کنند

معاونت امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی با بیان اینکه مسئله دیگر سوءاستفاده از نهادهای حمایتی است، گفت: برخی داوطلبان و یا کنندگان به نهادهایی مانند کمیته امداد، خیریه ها، ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و مددجویان آن ها کمک می کنند تا رای آن ها را به دست بیاورند.

مرتضوی با اشاره به اینکه مسئله دیگر افتتاح پروژه ها است، شرح داد: پروژه های زیادی در پیش داریم و در دهه فجر افتتاح پروژه های فراوانی خواهیم داشت. سوالی که پیش می آید این است که کننده ای که تا دیروز در هیچ جا نبود، امروز در همه جا سرکشی می کند. بصیرت افزایی در حوزه انتخابات کار رسانه ها است.

وی اعلام کرد: یکی دیگر از کارهای ما تقسیم حوزه های انتخاباتی به حساس، نیمه حساس و عادی است. شاخصه هایی برای تقسیم بندی این حوزه ها داریم که براساس آن، برنامه ریزی می کنیم. برای اتخاذ یک رویه واحد در بین حوزه ها، مثلا حوزه طرقبه، شاندیز، چناران، گلمکان و گلبهار کننده مشترک انتخاب شده است. این حوزه ها جلسات مشترکی برگزار می کنند تا رویه مشترکی را داشته باشند. به این منوال حوزه های دیگر نیز جلسات مشترکی را برگزار خواهند کرد تا وحدت رویه داشته باشند.

معاونت امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی با بیان اینکه یکی دیگر از اقدامات ما تشکیل شعب ویژه انتخابات است، بیان نمود: این شعب در دادسرا، دادگاه، دادگاه تجدید نظر و دادگاه کیفری یک تشکیل شده و قرار است به زودی جلسه توجیهی برای این افراد در این دادگاه ها تشکیل شود تا بتوانیم این کار را مدیریت کنیم. طبق ماده 66 قانون انتخابات، بیشتر جرایمی که در این قانون بیان شده مربوط به روز انتخابات است. در این قانون برای جرایم و تخلفات قبل از روز رای گیری 36 مورد، روز رای گیری 27 مورد و 4 مورد نیز برای بعد از رای گیری شناسایی شده است . این تخلفات از همین الان به تمام شهرستان ها ابلاغ شده تا برای آن برنامه داشته باشند.

مرتضوی با اشاره به اینکه از اقدامات انجام شده در استان، تشکیل کمیته فضای مجازی در زیر مجموعه ستادهاست، بیان نمود: این کمیته در استان با موضوع یک از معاونین دادستان و در شهرستان ها با موضوع دادستان است. یکی از کارهایی که در انتخابات قبلی نیز انجام شده، شناسایی ادمین های تلگرام و برگزاری جلسات برای توجیه و آموزش آن ها است که اگر رعایت نکنند، با آن ها برخورد خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از اقدامات ما، تشکیل کمیته فرعی در هر یک از سازمان ها و دستگاه ها است، شرح داد: با توجه به انتخابات ریاست جمهوری دوره قبل، هر یک از آسیب ها و چالش های قبلی بررسی شده که برای پیشگیری در انتخابات پیش رو برطرف می کنیم. بیشتر این چالش ها در زمان رای گیری و پیرامون صندوق است. برای این موضوع تدابیر خاصی اتخاذ شده تا با این تدابیر تخلفات به حداقل برسد، کما اینکه ما تذکرات خود را داده ایم.

یک پرونده تخلف انتخاباتی در خصوص عنوان علمی غیر مجاز داشتیم

معاونت امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی افزود: به طور مثال استفاده از عناوین علمی غیرمجاز جرم است. در حال حاضر برای این مسئله، موردی داشته ایم و پرونده برای آن تشکیل شده است. قوه قضاییه اعتقاد دارد، پیشگیری ها باید حدبیشتری باشد. اول پیشگیری حدبیشتری و سپس برخورد با موارد حداقلی تا آن پرونده به نتیجه برسد. قرار است با قضات ویژه نیز جلسه برگزار شود و به آن ها بگوییم که در روز انتخابات علاوه بر انجام وظیفه خود، قضاوت میدانی نیز داشته و حضور فعالی در انتخابات داشته باشند.

مرتضوی اعلام کرد: تهدیدها و آسیب های هر انتخابات توسط هر حوزه انتخابی شناسایی می شود تا برای هرکدام از آن راهکار تبیین و اجرا کنیم. ما نیز در شهرستان ها حاضر خواهیم شد. در شهرستان های طرقبه، شاندیز، چناران، قوچان، درگز، بردسکن، خلیل آباد و کاشمر حاضر شدیم تا بحث های انتخاباتی را شرح دهیم و این هفته نیز قرار است در رشتخوار و خواف باشیم. ما برنامه داریم به همه حوزه ها سرکشی کنیم و تذکرات لازم را بدهیم تا انتخابات سالم و حضور حدبیشتری اتفاق بیفتد. دشمن در حال فعالیت برای حضور حداقلی مردم در پای صندوق ها است.

وی در پاسخ به خبرنگار کتاب ارزان در خصوص تعامل با گروه های سیاسی، بیان نمود: یکی از برنامه های ما این است که با گروه ها، افراد، هیئت های اجرایی، هیئت نظارت، روسای ستادها، کنندگان، داوطلبان مجلس شورای اسلامی و... جلسه هایی برگزار کنیم. در هر ستاد انتخاباتی داوطلب باید یک رابط به ما معرفی کند تا بتوانیم برنامه هایی خود را با قدرت پیگیری کنیم. آموزش و توجیه افراد در امر انتخابات را باید جدی گرفت. ما در خراسان رضوی نیز حتما این امر را پیگیری خواهیم کرد.

معاونت امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی بیان نمود: در استان دو جلسه تشکیل می شود، یک ستاد پیشگیری و بررسی جرایم انتخاباتی است که این جلسه با حضور رئیس کل، معاونت امور اجتماعی، دبیر، اعضای شورای تامین و شورای نگهبان برگزار می شود. در کارگروهی که ما تشکیل دادیم، ریاست این جلسه با من بوده و جلسات این کارگروه بیشتر از ستاد پیشگیری است. نیروی انتظامی، شورای نگهبان، اطلاعات و... اخبار را به ما اطلاع می دهند و در همان جلسه در این موارد تصمیم گیری می شود. به طور مثال اگر مدیر اجرایی در دستگاه خود سوءاستفاده کند، نیروی های نظارتی در همان لحظه حضور پیدا خواهند کرد.

مرتضوی افزود: در جلسات کارگروه، تعیین و تکلیف ها انجام می شود. به عنوان مثال در این جلسات اتحادیه تایپ و تکثیر و نشر را داریم تا اگر تبلیغات داوطلبان استانداردهای لازم را نداشت، از نشر آن ها جلوگیری شود. در انتخابات گذشته پرونده هایی تشکیل و به پرونده ها منع پیگرد خورد. پرونده هایی نیز داشتیم که فرد محکوم شده است. این موضوعات تنها مربوط به داوطلب نمی شود، پرونده ها می تواند در رابطه با ستاد، هوادار، هیئت های نظارت، اجرایی، حتی مدیر اجرایی دستگاه ها و... تشکیل شود اما نمی توان داوطلب انتخابات را محکوم کرد. هرکس قانون را رعایت نکند، با آن برخورد خواهد شد.

وی بیان نمود: ما نمی توانیم فضا را برای فرد داوطلب ببندیم. نمی توانیم به او بگوییم در این پنج ماه هیچ کاری انجام ندهد، او تنها نباید تبلیغ کند. داوطلبی که بخواهد تبلیغ انجام بدهد، شیوه و شگردهای مختلفی در برنامه های متفاوت انجام خواهد داد. با افرادی که در مراسم ها برای تبلیغ سخنرانی انجام دهند، برخورد قاطع خواهیم کرد. اگر فضا را خیلی ببندیم، مشارکت حدبیشتری از بین می رود.

مدارک جعلی دو عضو شورای شهر در حال رسیدگی است

معاونت امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی گفت: وظیفه ما پیشگیری از وقوع جرم است و در همه حوزه های آن ورود داریم. در انتخابات گذشته برای شورای شهر نیز همین ستاد و کمیته ها را تشکیل دادیم. انتخابات شورای شهر مشهد تمام شده و مسئله مدارک جعلی دو عضو شورای شهر در حال رسیدگی است. ما تنها زمانی می توانیم صحبت کنیم که رای به طور قطعی صادر و لازم الاجرا شده باشد. تازمانی که دادگاه رای را ندهد ما نمی توانیم کسی را محکوم کنیم و یا درباره وی نظر بدهیم.

وی اعلام کرد: باید انتخابات در فضای باز انجام شود تا مشارکت حدبیشتری مردم در انتخابات را داشته باشیم. کننده حوزه در حال حاضر می تواند با توجه به سِمَت خود تبلیغ کند اما داوطلب این فضا را ندارد. در پیشگیری های فرهنگی و اجتماعی کارهای زیادی صورت نگرفته است. جرایم انتخاباتی به دو گروه جرایم خاص انتخابات و جرایم عمومی تقسیم می شود. جرایم عمومی در هر لحظه می تواند اتفاق بیفتد. تا به امروز در خصوص انتخابات مجلس شورای اسلامی امسال، دو مورد جرایم در تخلفات انتخاباتی در شهرستان های استان اتفاق افتاده است. یکی از آن ها استفاده از عناوین علمی و دیگری سوء استفاده از نهادهای حمایتی است.

مرتضوی بیان نمود: زمان آوردن صندوق سیار، کم آوردن تعرفه، زیاد آوردن تعرفه و... از موارد انتخابات گذشته است که برای این انتخابات برنامه ریزی لازم را انجام داده ایم. براساس سرشماری ها تعرفه به میزان کافی در اختیار حوزه ها قرار خواهد گرفت. اکیپ های سرکشی برای روز انتخابات نیز تشکیل شده و نظارت بر این اکیپ ها نیز صورت می گیرد تا شاهد کم ترین اتفاق در زمان اخذ رای باشیم. یکی از اقداماتی که ما انجام داده ایم این است که سامانه سجام با همکاری قوه قضاییه راه اندازی شده است. این سامانه به نشانی www.adliran.ir، چهار هزارنفر عضو دارد که یکی از ماموریت های آن در حوزه انتخابات است.

معاونت امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی با بیان اینکه این افراد دوره های لازم را دیده اند تا در زمان انتخابات در صورت مشاهده هرگونه جرایم آن را به ما گزارش دهند، ادامه داد: یکی از موارد دیگر این است که تخلفات و جرایمی مشاهده شده، مستقیما به دبیر ستاد گزارش شود. کمیته فضای مجازی در شهرستان ها با موضوع دادستان و در استان با یکی از معاونین دادستان شکل می گیرد. در این کمیته، پلیس فتا، سازمان اطلاعات، رادیویی، مخابرات و اعضایی که کارگروه تشخیص می دهند که باید در کمیته دعوت شوند. به عنوان مثال از دانشگاه فردوسی دعوت کردیم که ویژگی های فضای مجازی را بررسی کند و به ما بدهد. این کمیته نیز به زودی فعال خواهد شد.

وی اعلام کرد: باید از رسانه ها برای موضوعات چالشی کمک بگیریم. طرح این موضوعات به بصیرت افزایی مردم کمک می کند. تا چند روز آینده کتابی را چاپ خواهیم کرد که در آن تخلفات انتخاباتی، جرایم، صلاحیت و... را شرح خواهد داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 659

به "برخی کاندیداها با هدف انتخاباتی به نهادهای حمایتی کمک می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برخی کاندیداها با هدف انتخاباتی به نهادهای حمایتی کمک می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید