آنالیز عملکرد اتحادیه املاک تهران در ماجرای حذف قیمت ها

به گزارش کتاب ارزان، اقتصاد آنلاین نوشت: در زمانی که بسیاری از کسب وکار ها به خاطر تغییراتی که اپیدمی کرونا بر اقتصاد و سبک زندگی مردم گذاشت، نگاه سنتی شان را کنار گذاشته اند و گاردشان را نسبت به پلتفرم های نیازمندی های آنلاین شکسته اند، عده ای همچنان معتقد به سخت کردن جهت خرید و فروش برای مردم هستند و بازگشت به روش های سنتی را توصیه می نمایند. تا جایی که به نظر می آید کنترل قیمت بازار مسکن بهانه ای برای پیشبرد عقاید و منافع شخصی شان است و چشم شان را روی هر منطق و آماری بسته اند و تنها به منافع صنفی خاص توجه دارند و یگانه خواسته شان قدرتمند نگه داشتن بنگاه های املاک فیزیکی است، اما این داستان با ورود نیازمندی های همشهری به بازار کسب وکار آنلاین رنگ و روی دیگری هم پیدا کرد.

آنالیز عملکرد اتحادیه املاک تهران در ماجرای حذف قیمت ها

مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه املاک یکی از مخالفان سرسخت بازگشت قیمت به پلتفرم های نیازمندی های آنلاین از جمله دیوار است که بدون اینکه پاسخی درست و علمی به سوالات متعدد کارشناسان مبنی بر چرایی این مخالفت داشته باشد، همچنان روی عقایدش پافشاری می نماید. او تنها راه چاره برون رفت از معضل عدم ثبات قیمت بازار مسکن که از گران شدن فولاد تا بالا و پایین رفتن دلار تأثیر می گیرد را حذف قیمت ها و استعلام آخرین قیمت به وسیله مراجع رسمی دانسته است. این مخالفت ها در حالی است که نیازمندی های همشهری که سالیان سال بازار مسکن را (با ذکر قیمت در آگهی ها) در انحصار خود در آورده بود از شروع به کار اپلیکشنش اطلاع داد و در همان شروع راه با حمایت صددرصدی رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران روبرو شد؛ اپلیکیشنی که در آن هم اکنون قیمت املاک نیز درج می گردد، ولی استاندارد دوگانه اتحادیه املاک باعث می گردد تا درباره آن سکوت کند!

قلی خسروی در مراسم امضای تفاهم نامه بین اتحادیه مشاوران املاک و روزنامه همشهری، تنها گروه شایسته برای فعالیت در عرصه آنلاین را نیازمندی های همشهری خاطرنشان کرد و گفت: ما به عنوان صنف مشاوران املاک تهران، از 6 گروه متخصص آی تی دعوت کردیم تا ایده و راه چاره خود را ارائه دهند. در این میان، نیازمندی های همشهری، یکی از این 6 گروه بود که هم ایده و راه چاره منحصربه فردی داشت و هم موافقت همه اعضای هیئت رئیسه اتحادیه را برای همکاری جلب کرد.

گروه تصمیم گیرنده ای که روابط عمومی اتحادیه املاک در بیانیه تفاهم نامه به آن اشاره می نماید، اعضای هیئت مدیره این اتحادیه هستند که پس از برگزاری چندین جلسه در هیئت مدیره اتحادیه و نشست های متعدد با سازندگان اپلیکیشن های مختلف و 6 شرکت مطرح در نهایت با نظر جمیع اعضای هیئت مدیره با اپلیکیشن راهنما وابسته به شرکت همشهری توافق انجام گرفت و تفاهم نامه ای بین اتحادیه مشاوران املاک و روزنامه همشهری به امضاء رسید.

با وجود مخالفت کاربران با حذف قیمت، مطالبه مردم برای بازگشت قیمت های خودرو و مسکن به دلیل امکان مقایسه قیمت، صرفه جویی در زمان و هزینه های تماس و کاهش رفت آمد های بی مورد که شالوده پیدایش و مهم ترین تمایز این پلتفرم های نیازمندی های آنلاین با بازار سنتی است، به جایی نمی رسد و پس از گذشت 9 ماه از حذف قیمت ها و بی اثر بودن این فقدان بر رشد قیمت مسکن و خودرو و همچنین همسو بودن کارشناسان حوزه اقتصاد با توقع کاربران، برخی مدیران بر تصمیمشان پافشاری می نمایند و خواسته مردم را نادیده می گیرند.

تفاوت اساسی فضای آنلاین با فضای سنتی بر رقابت بنا شده است و تمام گروه ها به یک اندازه حق رقابت دارند و بی واسطه با مشتری یا کاربر در ارتباط هستند و در نهایت شایستگی و کاربردپذیری محصول مشخص می نماید کدام گروه در جهت منافع مشتری پیش می رود و این جهت گیری و حمایت غیرکارشناسی اتحادیه املاک که در نهایت منافع صنف املاک را در دستور کار دارد، همدلانه به نظر نمی رسد. حمایت مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه املاک از یک گروه و سلب امکان رقابت برای گروه های دیگر که در این زمینه پیشرو و صاحب تجربه چندین و چندساله هستند، به نوعی با اساس به وجود آمدن این نوع کسب وکار ها در تناقض و تضاد است. روش های سنتی بازاریابی و مدیریت بازاریابی معمولا بر ارتباط یک طرفه از بازاریاب به مصرف نمایندگان تاکید می نمایند، درحالی که کسب وکار آنلاین به شدت تعاملی است، اما حمایت اتحادیه املاک این تعامل را نابود می نماید و بازار مسکن را در انحصار یک گروه خاص قرار می دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1496

به "آنالیز عملکرد اتحادیه املاک تهران در ماجرای حذف قیمت ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز عملکرد اتحادیه املاک تهران در ماجرای حذف قیمت ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید