برنج و گندم، نان صنعت فارس را آجر کردند، رویایی به نام فرآوری

به گزارش کتاب ارزان، استان فارس سال ها در فراوری گندم حرف اول را می زد به گونه ای که به اسم نان آورکشور یاد می شد وحالا که کم آبی رمقی برای کشاورزی باقی نگذاشته، صنعت و حوزه فرآوری فارس نیزحرفی برای گفتن ندارد.

برنج و گندم، نان صنعت فارس را آجر کردند، رویایی به نام فرآوری

به گزارش از ، سال های سال مسئولان فارس از آمار پرطمراق فراوری گندم در استان خبر می دادند که همیشه سکوی اول را به خود اختصاص می داد. عرصه های کشاورزی فارس گندم زار هایی بودند که هر سال شیره جان سفره های آب زیرزمینی را می کشیدند، اما آمار فراوری گندم آنقدر مجذوب کننده بود که متولیان امر یادشان برود در کنار این حوزه باید به بخش صنعت به ویژه بخش صنایع تبدیلی هم توجه شود.

در کنار فراوری گندم، کشت برنج هم باعث شد بیش از گذشته بر مسائل آب استان اضافه نموده شود. آبی که همیشه گفته شده بیشتر از هر حوزه دیگری در اختیار بخش کشاورزی فارس واقع شده است.

کشاورزی همچنان رشد می کرد و صنایع هم درجا می زدند به گونه ای که مدیرکل دفتر محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی در سال 89 اظهار داشت که استان فارس با فراوری یک میلیون و 200 هزار تن، رتبه اول کشور را در زمینه فراوری گندم به خود اختصاص داده است.

صنعت در فارس طی دهه های اخیر آنچنان که کشاورزی رشد می کرد، توسعه چندانی نیافت تا در پی آن صنایع تبدیلی هم هیچوقت در فارس پا نگیرد. حالا که رمقی برای کشاورزی باقی نمانده، صنعت استان هم از قطار توسعه جا مانده تا برنج کاری و کشت گندم، نان صنعت به ویژه صنایع تبدیلی را آجر نموده باشند.

در حال حاضر محصولات کشاورزی و معدنی بدون اینکه رنگ کارخانه ها را ببیند صادر می شوند تا در خارج از کشور و در صنایع تبدیلی پیشرفته آنها، فرآوری شود و محصولات تازه با چند ده برابر قیمت دوباره به استان برشود.

این در حالی است که هنوز آمار میلیون تنی فراوری گندم گریبان متولیان استان را رها ننموده است. پارسال بود که معاون سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: میانه فراوری گندم در این استان در سال هایی با بارندگی خوب 1.2 میلیون تن است که در برهه زمانی 5 ساله هدف گذاری 1.5 میلیون تنی اجرا شده است. یعنی اینکه رؤیای صنعتی شدن فارس و در عین حال توسعه صنایع تبدیلی استان در سایه کشت گندم همچنان باید باقی بماند.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه استان فارس در تمامی حوزه ها به ویژه کشاورزی و معدن دارای پتانسیل های زیادی است، گفت: در این استان زمینه ها و ظرفیت های بسیاری در حوزه صنعت، معدن و… وجود دارد، اما با این وجود تا به امروز هیچ اقدام مؤثری برای ایجاد صنایع تکمیلی در فارس انجام نشده است.

حجت الله فیروزی با بیان اینکه عقب ماندگی های فارس در حوزه صنایع تبدیلی فقط مربوط به صنعت و معدن نیست، ادامه داد: به طور مثال استان فارس در فراوری بعضی از محصولات کشاورزی از جمله خرما در شهرستان جهرم قطب فراوری است، اما متأسفانه به علت نبود صنایع تکمیلی خرما از این شهرستان به کشور های دیگر صادر می شود و پس از آن با تبدیل شدن به محصولات دیگر از جمله شیره خرما با قیمت های گزاف به کشور بر می شود.

او با تاکید بر اینکه باید با حرکت به سمت ایجاد صنایع تبدیلی از خام فروشی در استان جلوگیری کرد، اضافه نمود: در تمامی حوزه ها از جمله کارخانه های صنعتی و فولادی هم شرایط به همینگونه است و به علت تکمیل نبودن صنایع محصولات خام از استان خارج می شود و به طور حتم تا زمانی که شرایط اینگونه باشد نمی توان انتظار داشت که از خروج محصولات به صورت خام از استان جلوگیری شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی به موضوع سنگ آهن هم اشاره نمود و گفت: به اسم مثال استان فارس در حوزه فراوری سنگ آهن هم دارای پتانسیل های بسیاری است، اما متأسفانه این محصول به صورت خام از استان خارج می شود در صورتی که اگر زنجیره صنایع در استان تکمیل بود می توانستیم از خام فروشی این محصول جلوگیری کنیم که به طور حتم تأثیر زیادی در حوزه های مختلف از جمله اشتغالزایی در فارس داشت.

فیروزی خواهان حمایت از سرمایه گذاری برای ایجاد صنایع تکمیلی در استان فارس شد و اعلام کرد: اگر شرایط برای حضور سرمایه گذار در استان ایجاد شود به طور حتم می توان با تأسیس صنایع تکمیلی در استان گام های زیادی برای صنعتی شدن فارس برداشت در حالی که هم اکنون شرایط استان در حوزه صنعت بسیار نگران کننده است.

او با اشاره به خشکسالی های اخیر استان فارس شرح داد: طی این سال ها استان در حوزه کشاورزی اقدام به کشت محصولات پرآب از جمله برنج و گندم و … کرد که این امر نه تنها دستاوردی برای استان نداشت بلکه باعث خشک شدن تمامی سفره های آب های زیرزمینی و در نهایت عقب ماندگی فارس در حوزه صنایع شد.

نماینده مردم شهرستان فسا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه شرایط استان در حوزه صنعتی شدن از استان های کوچک کشور بسیار کمتر است، گفت: در جنوب شرق و شمال استان صنایع سنگ بسیاری وجود دارد که متأسفانه این سنگ ها به صورت خام از کشور صادر می شوند و پس از با تبدیل شدن به سنگ های زینتی با قیمت های گزاف به کشور وارد می شوند که ضرورت دارد هرچه سریع تر اقدامات مؤثری برای برون رفت فارس از این مشکل صورت گیرد.

فیروزی با اشاره به اینکه درخواست نمایندگان فارس از وزیر تازه صنعت و معدن توجه ویژه به این استان است، اظهار کرد: باید با استفاده از تمامی ظرفیت ها شرایط را طوری رقم بزنیم که استان فارس به سمت صنعتی شدن گام بردارد و با ارائه مشوق های لازم، سرمایه گذاران را برای سرمایه گذاری در این حوزه ترغیب کرد.

سرمایه گذاران فارسی بسیاری هم اکنون در خارج از کشور هستند که باید با جذب آن ها و حمایت های لازم زنجیره صنایع را در استان فارس تکمیل کردوی ادامه داد: سرمایه گذاران فارسی بسیاری هم اکنون در خارج از کشور هستند که باید با جذب آن ها و حمایت های لازم زنجیره صنایع را در استان فارس تکمیل کرد تا با این شرایط زمینه اشتغالزایی افزایش یافته و در پی آن با استفاده از ظرفیت حمل و نقل هوایی در استان خام فروشی را حذف و محصولات را پس از تبدیل به خارج صادر کرد.

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی هم در این رابطه گفت: استان فارس در حوزه نفت، گاز و معدن دارای پتانسیل های زیادی است و سهم مناسبی در فراوری در سطح کشور دارد که متأسفانه به علت بعضی مسائل از جمله نبود صنایع تبدیلی آنگونه که باید از این ظرفیت ها استفاده نمی شود.

جعفر قادری با تاکید بر اینکه یکی از دلایل عدم توسعه یافتگی خام فروشی است، ادامه داد: متأسفانه در حال حاضر صنایع تبدیلی مناسبی در سطح استان وجود ندارد و همین امر باعث خام فروشی شده که این موضوع عدم توسعه یافتگی استان را به همراه داشته است در صورتی که می شد با استفاده از این ظرفیت ها شرایط را به گونه دیگری رقم زد.

او به مزایای وجود صنایع تبدیلی اشاره نمود و گفت: علاوه بر اشتغالزایی وجود صنایع تبدیلی می تواند از ارزش اضافه نموده و درآمدزایی هم مؤثر باشد از این رو لازم است که تدابیر ویژه ای در این حوزه اتخاذ شود.

قادری شرح داد: هنوز نتوانسته ایم ظرفیت های موجود در استان فارس را به ثروت تبدیل کنیم.

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه استان فارس در حوزه های مختلف شرایط قابل دفاعی دارد که تا به امروز از آن استفاده نشده، اضافه نمود: اگر زمینه فراوری در استان افزایش یابد و از خام فروشی جلوگیری شود به طور حتم می توان در حوزه اقتصاد به نتایج خوبی دست یافت از این رو دولت باید نه تنها برای استان فارس بلکه برای تمامی کشور تدابیری اتخاذ شود تا هر استانی خودش بتواند منابع مورد احتیاج خود را فراوری و استفاده کند که این امر باعث قطع وابستگی مالی خواهد شد.

قادری اعلام کرد: در صورت تحقق این امر تاب آوری مالی افزایش می یابد و این امر باعث می شود که در شرایط مختلف از جمله تحریم، سیل، زلزله و… شرایط مالی دستخوش تغییرات و بحران نشود.

نماینده مردم نی ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی گفت: استان فارس دارای پتانسیل های زیادی در حوزه های مختلف است، اما متأسفانه در حوزه زنجیره تکمیلی با مسائل و عقب ماندگی های بسیاری دست و پنجه نرم می نماید.

فرهاد طهماسبی ادامه داد: از استان فارس سنگ به ویژه سنگ های زینتی بدون فرآوری به خارج از کشور صادر می شود و پس از فرآوری با قیمت های بعضاً 20 برابر به داخل بر می شود که این امر نشاندهنده ضعف در این حوزه است.

او خواهان توجه به این موضوع شد و تاکید نمود: در این راستا باید وزارت صمت، بانک ها و بنگاه های مالی وارد شده و با جذب سرمایه گذار و استفاده از تکنولوژی های به روز جهان به یاری این حوزه بشتابند.

به هر حال استان فارس تاب کشاورزی گسترده را ندارد، حوزه صنعت به ویژه صنایع تکمیلی در فارس رها شده از این رو می طلبد که دولت تازه نقشه تازه برای استان فارس طراحی کند تا صنعت عقب مانده استان هم توسعه یابد.

منبع: مهر

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 16 شهریور 1400 بروزرسانی: 16 شهریور 1400 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1816

به "برنج و گندم، نان صنعت فارس را آجر کردند، رویایی به نام فرآوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنج و گندم، نان صنعت فارس را آجر کردند، رویایی به نام فرآوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید