بهترین راهکارها برای برطرف پینه پوست

به گزارش کتاب ارزان، تبیان/ پینه پوست در اثر فشارهای مکرر بر نقطه ای از پوست ایجاد می گردد. لایه های اضافی پوست، روی ناحیه موردنظر رشد می نمایند تا اینکه سفت و سخت شده و به صورت برآمدگی دیده می شوند. بدن شما این کار را برای محافظت از پوستتان در برابر تخریب و محرک ها انجام می دهد.

بهترین راهکارها برای برطرف پینه پوست

با ما همراه باشید و درباره خرید متعادل بیشتر بدانید.

پینه پا معمولاً دردناک نیست و اغلب در قسمت پاشنه ها، کف پا، انگشتان پا و زانوها پیدا می گردد. پوشیدن کفش های تنگ، پابرهنه راه رفتن، استفاده مدام با یک ابزار و خیلی چیزهای دیگر می توانند عامل ایجاد پینه پوست باشند.

پینه نشان دهنده مشکل خاصی در سلامتی نیست و دلیلی ندارد به پزشک مراجعه کنید؛ اما ظاهری ناخوشایند دارد و اگر پینه ای داشته باشید حتماً به دنبال این هستید که از آن خلاص شوید. در این مطلب راه حلهایی به شما پیشنهاد می کنیم که پینه هایتان را رفع کنید.

درمان هایی برای پینه پا

آب گرم

پیش از اینکه هر راهی را امتحان کنید، قسمت مورد نظر را بیست دقیقه در آب گرم قرار دهید. بعد از اینکه پوست را با حوله خشک کردید، ببینید می توانید به آرامی لایه ای از پینه را با انگشتتان بردارید. بعد از چند بار تکرار این کار شاید بتوانید به یک بار لایه پینه را کاملاً بردارید. پس همین آب گرم ساده، اولین راه حلی است که به شما پیشنهاد می کنیم.

پدهای مخصوص پینه

پدهای مخصوص پینه، حاوی سیلیکون و چسب ملایمی هستند که می توانید آن ها را در قسمت پینه دار به کار ببرید و روی آن جوراب بپوشید، کفش بپوشید، دستکش بگذارید یا لباستان را بپوشید. این پدها یاری می نمایند پینه در حین التیام، تحریک نگردد. بهتر است از پدهایی که اسید سالیسیلیک دارند استفاده نکنید چون ماده ای است که می تواند پوست را تخریب کند.

سرکه سیب

محتوای اسیدی سرکه سیب می تواند پوست سخت پینه را نرم کند. با مقداری سرکه سیب و چهار برابر آن آب، محلولی درست کنید و پینه را به مدت 20 دقیقه در آن بگذارید. بعد از آن ممکن است بتوانید یک یا دو لایه از پینه را جدا کنید.

شکیبا باشید و با پینه نجنگید. تخریب پوست اطراف یا روی پینه می تواند باعث عفونت گردد.

روغن کرچک

روغن کرچک روان نماینده ای طبیعی برای پوست است. اگر سعی دارید پینه را جدا کنید این روغن می تواند به شما یاری کند. پینه را در ترکیبی از آب گرم و پنج قاشق روغن کرچک قرار دهید. روغن کرچک پوست سخت پینه را نرم می نماید.

سنگ پا

سنگ پا خصوصاً وقتی که پینه در قسمت پاشنه یا آرنج هاست به راحتی استفاده می گردد. بعد از اینکه پینه را کاملاً خیساندید، سنگ پا را روی آن بکشید و با حرکات دورانی بسابید. سعی نکنید به یک باره تمام لایه های پینه را جدا کنید. این کار باید طی چند مرحله انجام گردد.

نمک اپسوم

نمک اپسوم یک لایه بردار است. اگر قصد دارید به دست هایتان استراحتی بدهید و در ضمنًً از شر پینه های آن رها شوید، نمک اپسوم را امتحان کنید. دانه های نمک اپسوم در آب حل شده و عضلات را ریلکس می نمایند و به پوست لطافت می دهند. دو تا سه قاشق نمک اپسوم را در کاسه ای از آب گرم حل کنید و پینه را در آن بگذارید تا چند دقیقه ای بماند. پینه نرم شده و راحت تر می توانید آن را جدا کنید.

کاغذ سمباده

استفاده از کاغذ سمباده به آرامی و با ملایمت می تواند پینه را بردارد. پیش از سمباده زدن پینه تان، یکی از راه حلهای گفته شده را برای نرم کردن پینه به کار ببرید تا بهتر نتیجه بگیرید. فشار ملایمی با سمباده به پینه وارد کنید و آن را بسابید تا ببینید می توانید لایه لایه از آن بردارید یا نه. اگر پینه مقاوم است، دوباره آن را در محلولی نرم نماینده بخیسانید و مجدداً سمباده را امتحان کنید. هرگز سمباده را محکم روی پوست نکشید.

روغن درخت چای

روغن درخت چای یک ضدعفونی نماینده، ضد قارچ و آنتی باکتریال است. چند قطره روغن درخت چای را در کاسه ای که با آب گرم پُر نموده اید بریزید و پینه را در آن قرار دهید تا زمانی که احساس کنید نرم شده است. بیشتر از پانزده دقیقه پینه را در این محلول نگذارید چون روغن درخت چای بسیار قوی بوده و می تواند به لایه پوست آسیب بزند.

جوش شیرین و آب لیمو

این راه حل شامل ترکیب یک اسید با یک ماده شیمیایی می گردد که با هم واکنش داده و پینه را نرم می نمایند تا راحت تر جدا گردد. شما احتیاج به آب گرم و دو تا سه قاشق آبلیمو دارید. بعد از چند دقیقه خیساندن پینه در این ترکیب، جوش شیرین را اضافه کنید. دانه های جوش شیرین و واکنشی که با آبلیمو نشان داده می تواند ماده ای حل نماینده برای پینه باشد.

وازلین

وازلین یک راه بسیار ساده برای نرم کردن پینه پوست است. زمانی که دوش می گیرید یا حمام می کنید، پوست شما رطوبت آب را جذب می نماید. وازلین یاری می نماید تمام این رطوبت در پوست حفظ گردد. فوراً بعد از حمام کردن به پینه تان وازلین بزنید، سپس روی آن را با نایلون بپوشانید و بگذارید یک شب بماند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

پینه معمولاً خطری ندارد. هرگز از تیغ یا وسیله ای تیز برای بریدن پینه و جدا کردن آن از پوست استفاده نکنید چون این کار می تواند پوست را تخریب نموده و باعث عفونت گردد، خصوصاً اگر ناحیه موردنظر همچنان تحت فشار یا تحریک باشد. اگر پینه آغاز کرد به چرک کردن، تغییر رنگ داد یا خونریزی کرد باید به پزشک مراجعه نمایید. پزشک ممکن است شما را به یک متخصص ارجاع بدهد تا تحت مداوا قرار بگیرید.

اگر بیماری دارید که بر جریان خونتان اثر می گذارد و دچار پینه در پا شده اید باید در درمان پینه دقت بیشتری به خرج دهید. پیدا کردن علت اصلی پینه مهم است تا بتوانید از مسائل پا که گاهی ناشی از دیابت و مسائل قلبی عروقی هستند پیشگیری کنید.

پینه پا چه تفاوتی با ضایعات پوستی دیگر دارد؟

اگر اخیراً متوجه شده اید پوست پاشنه پایتان سفت و سخت شده اما مطمئن نیستید پینه است یا مسئله ای جدی، راه هایی وجود دارد که می تواند این تفاوت را تشخیص دهید. پینه معمولاً دارای رنگی مشابه رنگ کلی پوستتان است و لایه هایی از پوست دارد که روی هم جمع شده اند. با برداشتن این لایه ها، پوست زیر آن به صورت نرمال دیده می گردد.

این ضایعات پوستی با زگیل تفاوت دارند. در خصوص زگیل وقتی لایه های سفت پوست را برمی دارید، بافت زیر آن را سفید می بینید. علتش این است که یک ویروس زگیل پاشنه وجود دارد که در زیر پینه پا زندگی می نماید. اما در پینه های معمولی چنین چیزی وجود ندارد.

پیشگیری از تشکیل پینه

بعد از اینکه از شر پینه خلاص شدید حتماً دوست دارید اقداماتی بکنید تا دوباره ظاهر نشوند. مثلاً:

. اگر از دست ها یا زانوهایتان حین کار استفاده می کنید، دستکش کار یا پد زانو می تواند از تشکیل پینه پیشگیری کند.

. استفاده از مرطوب نماینده هم می تواند پوست را نرم نگه داشته و از ترک خوردگی آن جلوگیری نماید.

. پابرهنه راه نروید و کفش هایتان اندازه مناسبی داشته باشند تا پوستتان جای نفس کشیدن داشته باشد.

. ناخن های پایتان را صاف کوتاه کنید و آن ها را کوتاه نگه دارید.

. پوشیدن جوراب های ضربه گیر دار و صندل روفرشی در خانه، راه دیگری برای حفاظت از پوست پاشنه و انگشتان در برابر پینه است.

منبع: همگردی
انتشار: 20 تیر 1400 بروزرسانی: 20 تیر 1400 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1730

به "بهترین راهکارها برای برطرف پینه پوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین راهکارها برای برطرف پینه پوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید