فراوری و درآمد کشاورزان افزایش می یابد

به گزارش کتاب ارزان، تهران (پانا) - وزیر جهاد کشاورزی از افزایش فراوری و درآمد کشاورزان با بهره برداری از طرح های ملی وزارت جهاد کشاورزی اطلاع داد.

فراوری و درآمد کشاورزان افزایش می یابد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در مراسم آغاز بهره برداری از طرح های ملی وزارت جهاد کشاورزی با حضور ریاست جمهوری، ضمن تسلیت ایام رحلت بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران و تشکر از حمایت های رئیس جمهوری از بخش کشاورزی، اظهار کرد: طرح های امروز جهاد کشاورزی در چهار محور زهکشی به عنوان عملیات بسیار مهم و پایه ای در زمینه منابع آب و خاک، شیلات، گلخانه و راه اندازی مرکز پایش و کشاورزی هوشمند کشاورزی است.

وی با اشاره به سفر ریاست جمهوری به استان گلستان در سال 93، ادامه داد: در این سفر مقرر شد، بخش زیادی از اراضی این استان که پتانسیل فراوری و کشاورزی دارد اما به دلایل طبیعی دارای آب ماندگاری و شوری است، زهکشی گردد که تا بهمن سال 99 از مجموع 280 هزار هکتار اراضی مستعد زهکشی در استان گلستان، عملیات زهکشی در سطح 78 هزار هکتار از این اراضی انجام شد.

خاوازی ادامه داد: به درخواست کشاورزان و دستور رئیس جمهور مقرر شد 50 هزار هکتار دیگر از این اراضی تا خاتمه دولت زهکشی گردد که امروز شاهد بهره برداری از 20 هزار هکتار از این اراضی هستیم.

وی در رابطه با تاثیر زهکشی این اراضی بر اقتصاد کشاورزان گفت: کشاورزان در کشت دیم حدودا 1.6 برابر افزایش درآمد خواهند داشت و این افزایش درآمد در اراضی آبی بیش از 60 درصد خواهد بود، همچنین بهره وری آب 1.5 برابر و فراوری حدود 1.5 تا 2 برابر افزایش می یابد.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که در حوزه شیلات سه پروژه آماده افتتاح است، اعلام کرد: پروژه اول اسکله سازی و ترمیم اسکله ها است که تمام بودجه آن دولتی است، پروژه دوم با حمایت و تامین اعتبار دولت و سرمایه گذاری بخش خصوصی انجام می گردد که مربوط به پرورش ماهی در دریا و پروژه جدید توسعه کشت تیلاپیا است، پروژه سوم مربوط به ایجاد کارخانجات فراوری خوراک آبزیان است.

وی اضافه نمود: در ابتدای انقلاب، کل میزان فراوری شیلات 32 هزار تن بود که در سال 92 به 885 هزار تن رسید و در خاتمه سال 99 به یک میلیون و 222 هزار تن افزایش یافت.

خاوازی ادامه داد: در سال 92 میزان خاویار فراوریی ایران کمتر از یک تن بود اما امروز فراوری این محصول به بیش از 10 تن در سال رسیده است و در بیش از 140 مزرعه در داخل خشکی خاویار فراوری می گردد.

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با اشتغالزایی توسعه کشت تیلاپیا در مناطق خشک، گفت: این ماهی به وفور در جهان تکثیر می گردد و مجوز فراوری آن با همکاری سازمان محیط زیست برای 4 استان یزد، خراسان جنوبی، سمنان و قم گرفته شده، فراوری این ماهی به نحوی است که در هر هکتار 300 تن ماهی فراوری می گردد و اولین مزرعه آن در یزد واقع شده است.

وی اضافه نمود: مزرعه یزد از تکنیک بیوفلاک استفاده می نماید که در این تکنیک 95 درصد آب ذخیره می گردد و این آب می تواند برای کشت استفاده گردد.

خاوازی با بیان این که در مناطق خشک آب ها عموما شور، لب شور و کاملا شور هستند، گفت: این ماهی قابلیت پرورش در این نوع آب را دارد و ما نیازمند اشتغالزایی در این مناطق هستیم و اگر فراوری آن ادامه داشته باشد به منابع ارزان پروتئین دست پیدا خواهیم کرد.

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با پروژه های بخش گلخانه اعلام کرد: در ابتدای سال 92، وسعت گلخانه های کشور حدود 8 هزار هکتار بود که تا خاتمه سال 99 به 21 هزار و 800 هکتار گلخانه افزایش یافت و امروز یک هزار و 200 هکتار به گلخانه ها اضافه می گردد و مجموع آن به 23 هزار هکتار گلخانه در طول 8 سال دولت تدبیر و امید می رسد.

وی با اشاره به اهمیت گلخانه ها برای کشور ادامه داد: کشاورزی باید از فضای باز به فضای بسته منتقل گردد تا به افزایش عملکرد 12 برابری و راندمان آبی 10 برابری برسیم.

خاوازی با تاکید بر اهمیت سایبان ها در کشاورزی اعلام کرد: یکی از مهمترین خانواده های گلخانه ها، سایبان ها هستند که فراوری آن در دولت تدبیر و امید آغاز شد و ادامه دار خواهد بود، این سایبان ها محصولات کشاورزی را از تگرگ، گرد و غبار و سرمازدگی در امان نگه می دارند.

وی با اشاره به ایجاد مرکز پایش داده های بخش کشاورزی گفت: این مرکز در تمام کشورهای توسعه یافته وجود دارد و در کشور ما هم اجرایی خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 تیر 1400 بروزرسانی: 4 تیر 1400 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1702

به "فراوری و درآمد کشاورزان افزایش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری و درآمد کشاورزان افزایش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید