جدال پاشینیان برای حفظ قدرت در ارمنستان

به گزارش کتاب ارزان، به دنبال بروز بحران جدید در ایروان که روز گذشته پس از صدور بیانیه ای از سوی ستاد کل نیروهای مسلح ارمنستان مبنی بر استعفای نخست وزیر این کشور رخ داد اکنون تحلیلگران این پرسش را مطرح می نمایند که آیا نیکول پاشینیان قادر به کنار آمدن به شرایط فعلی است؟

جدال پاشینیان برای حفظ قدرت در ارمنستان

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

تجمع های اعتراضی از صبح روز پنجشنبه در ارمنستان پس از صدور بیانیه ای از سوی ستاد کل نیروهای مسلح و تشویق نخست وزیر پاشینیان به کناره گیری شدت گرفت. نخست وزیر بیانیه ستاد کل را کوشش برای کودتای نظامی خواند.

نخست وزیر ارمنستان آنچه را که رخ داد، کوشش برای کودتای نظامی خواند، طرفداران خود را به خیابان ها آورد و در میدان جمهوری، جایی که ساختمان دولت واقع شده است، سخنرانی کرد.

وی گفت: بعضی کوشش نموده اند که ارتش را در یک فرایند ضد دولتی مشارکت دهند. بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح ارمنستان کوششی برای کودتای نظامی است و مردم این اجازه را نمی دهند. دستور من به نیروهای مسلح این است که به کار خود ادامه دهند و از مرزهای جمهوری محافظت نمایند. هیچ کس نمی تواند از دستور من سرپیچی کند.

پاشینیان همچنین از گاسپاریان رییس ستاد کل نیروهای مسلح ارمنستان خواست تا داوطلبانه استعفا دهد.

در بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح ارمنستان آمده است: ستاد کل نیروهای مسلح ارمنستان اعتراض قاطعانه خود را نسبت به برکناری معاون اول رییس ستاد کل به دلایل غیرمنطقی بیان می نماید و اعلام می دارد که این تصمیم بدون در نظر دریافت منافع ملی و دولتی ارمنستان و صرفا بر اساس احساسات شخصی است. برای این کشور، چنین تصمیمی یک گام ضد دولتی و غیرمسئولانه است.

پیشتر رییس جمهوری ارمنستان به پیشنهاد نخست وزیر این کشور، تیران خاچاطوریان معاون اول رییس ستاد کل نیروهای مسلح را برکنار کرد. نخست وزیر اطمینان داد که قصد فرار از کشور را ندارد و همچنین گفت که دیگر نمی خواهد انتخابات فوق العاده برگزار گردد.

پاشینیان گفت: بعد از جنگ (قره باغ)، من خیلی در مورد بازنشستگی فکر کردم. اما بعد گفتم که من با میل خود نخست وزیر نشدم، بلکه مردم چنین تصمیمی دریافتد. و مردم باید در مورد عزیمت من تصمیم بگیرند. بگذارید مردم استعفای من را مطالبه نمایند، بگذاریدمردم مرا تیرباران نمایند.

اعتراض ها در ایروان در جریان است و به گفته مخالفان تا استعفای پاشینیان ادامه خواهد داشت. معترضان خیابان مارشال باغرامیان را که محل اقامت نخست وزیر و ساختمان مجلس است، مسدود کردند. چادرها در میدان مقابل مجلس مستقر شده اند.

تجمع های طرفداران و مخالفان نخست وزیر ارمنستان در ایروان امروز آدینه نیز با خیمه زدن مخالفان مقابل مجلس این کشور همچنان ادامه دارد.

نخست وزیر از مخالفان خواست تا به اعتراض ها سرانجام دهند و گفت وگو را شروع نمایند. با این حال، مخالفان پاشینیان همان لجاجت و برخورد سازش ناپذیر را نشان دادندمخالفان از مذاکره در مورد چیزی غیر از استعفای نخست وزیر امتناع می ورزند.

چرا ارتش برای استعفای پاشینیان بیانیه داد؟

25 فوریه(هفتم اسفند)، رییس جمهوری ارمنستان به پیشنهاد نخست وزیر معاون اول رییس ستاد کل را برکنار کرد. رهبری نظامی کشور این اقدام را تحمل نکرد و در بیانیه ای گفت که تصمیم استعفای خاچاتریان کوته بینانه ، بدون توجه به منافع ملی و دولتی کشور و فقط بر اساس احساسات شخصی و جاه طلبانه است.

در این بیانیه آمده است: از این پس نخست وزیر و دولت ارمنستان قادر به تصمیم گیری مناسب در این شرایط بحرانی و سرنوشت ساز برای مردم ارمنستان نیستند. در بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح این کشور آمده است: برای مدتی طولانی، نیروهای مسلح ارمنستان با صبر و حوصله حملات دولت فعلی را با هدف بی اعتبار کردن نیروهای مسلح را تحمل نموده اند، اما همه چیز محدودیت های خود را دارد.

به دنبال این بیانیه پاشینیان بلافاصله واکنش نشان داد و طرفداران خود را به خیابان ها برد، با آنها به سمت میدان جمهوری قدم زد و بیانیه داد. وی همچنین در مورد استعفای رییس ستاد کل تصمیمی گرفت، اما رییس جمهور آرمن سرکیسیان این سند را امضا نکرد.

اقدام های رهبری نظامی ارمنستان انگیزه جدیدی به روحیه اعتراض در این کشور بخشید. از همه مهمتر، شرایطی که نخست وزیر پس از امضای توافق نامه قره باغ در آن قرار گرفته است بسیار جدی تر شده است و نادیده دریافت آن برای پاشینیان بسیار سختتر خواهد بود.

به گفته تحلیلگران، این بیانیه که از سوی عالی ترین مقام ارتش ارمنستان صادر شده است شرایط را برای پاشینیان سخت نموده است. در چنین شرایطی، یک شخص، یعنی نخست وزیر فعلی، که رئیس جمهور فعلی و سابق، وکلا، معلمان، دانشمندان و غیره خواهان استعفای او شدند، قادر نخواهد بود به سادگی در قدرت باقی بماند، اگرچه احتمال زیاد این است که این شرایط به سرعت حل خواهد شد.

الکساندر اسکندریان تحلیلگر و کارشناس مسائل قفقاز در این باره گفت که دور جدید درگیری در ارمنستان نتیجه انشعاب نخبگان بود که پس از استعفای معاون ستاد کل نیروهای مسلح به اوج خود رسید.

این کارشناس توضیح داد: در هر صورت، پس از آنچه امروز یا فردا اتفاق می افتد، اگر پاشینیان بتواند قدرت را حفظ کند اما این یک قدرت ضعیف شده خواهد بود. شکاف قابل توجهی در نخبگان ایجاد شده است و ضربه ای به توانایی مقام ها درحفظ ارتش تحت کنترل خود خواهد بود.

شب 10 نوامبر 0 20 آبان 99) ، ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان بیانیه ای را در مورد توقف جنگ امضا کردند که طی آن ایروان قسمت قابل توجهی از قره باغ را به باکو و همچنین هفت منطقه دیگر را منتقل کرد.

در حقیقت، در مقابل، ارمنستان چیزی به جز سرانجام جنگ، که طی آن بیش از 2500 نفر را از دست داد، دریافت نکرد.

در ارمنستان امضای توافق نامه برای ارمنی ها دردناکی بود و بلافاصله اعتراضات در کشور با شعار نیکول خیانتکار است شروع شد.

استعفای پاشینیان توسط آموزشگاه ملی علوم، دانشگاه دولتی ایروان، تعدادی از سازمان های عمومی، رهبران شهرها و رهبران جامعه حمایت شد. همه روسای پیشین ارمنستان مستقل و همچنین رییس جمهوری فعلی آرمن سارکیسیان نخست وزیر را به استعفا فراخواندند. گارگین دوم رییس کلیسای رسولان ارامنه، نیز چنین کاری را خواهان شد.

در تاریخ 25 فوریه (هفتم اسفند) ، ستاد کل نیروهای مسلح ارمنستان به مطالبات و اعتراض ها پیوست. واقعه درگیری بین نخست وزیر و رهبری نظامی کشور به میدان عمومی سرایت کرد.

واکنش های بین المللی به تنش های اخیر ارمنستان

پوتین رییس جمهوری روسیه در گفت و گوی تلفنی با پاشینیان نخست وزیر ارمنستان، خواهان برقراری نظم و آرامش در این کشور شد. پوتین از همه طرف های در ارمنستان دعوت به خویشتنداری کرد.

وزیران دفاع روسیه و ارمنستان نیز در گفت و گوی تلفنی درباره اوضاع سیاسی داخلی ارمنستان گفتگو کردند.

دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع ارمنستان در بیانیه ای گفت: سرگئی شایگو و واغارشاک هارتیونیان وزیران دفاع روسیه و ارمنستان در مورد آخرین اوضاع ارمنستان و نیز ماموریت صلحبانان روس در قره باغ گفت و گو کردند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه هم در گفت و گوی تلفنی با آرا آیوازیان همتای ارمنی خود گفت : منتظر حل و فصل مسالمت آمیز اوضاع در ایروان هستیم.

خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در واکنش به تحولات اخیر در ارمنستان گفت که به دقت در حال پیگیری تحولات در این کشور هستیم؛ همه طرف ها در ارمنستان را به خویشتن داری دعوت می کنیم

ترکیه؛ جمهوری آذربایجان و ناتو نیز رهبران ارمنستان را به خویشتنداری و حل مسالمت آمیز مسائل این کشور دعوت کردند.ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1527

به "جدال پاشینیان برای حفظ قدرت در ارمنستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدال پاشینیان برای حفظ قدرت در ارمنستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید