خبرنگاران جشن نوروز در ترکمنستان

به گزارش کتاب ارزان، تهران- خبرنگاران- یکی از میزبانان مهربان بهار، کشور زیبای ترکمنستان است که پس از استقلال خود به فرمان رئیس جمهور این کشور به منظور احیای رسم دیرین کشور سال نو را نوروز اعلام نموده و هر ساله در 21 مارس جشن گرفته می گردد.

خبرنگاران جشن نوروز در ترکمنستان

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگاران، در این کشور طبق رسم قدیم و جدید، دو بار در سال جشن سال نو گرفته می گردد. یکی به استناد تقویم میلادی و دیگری عید نوروز به نشانه احیای دوباره آداب و رسوم دیرینه مردم ترکمنستان.

در ترکمنستان عید نوروز جشن کشاورزانی است که آذوقه مردم را تأمین می نمایند و به همین دلیل کشاورزان دامنه های کوه کپت داغ و کناره های آمودریا با عظمت خاصی نوروز را جشن می گیرند.

در ترکمنستان مانند دیگر جمهوری های آسیای مرکزی، ترکمن ها برای چندین دهه تا رسیدن به دوران گورباچف و اصلاحات سیاسی او اجازه برگزاری مراسم برای استقبال از بهار تحت نام نوروز را نداشتند.

با فروپاشی شوروی سابق توجه به سنت ها و ارزش های ملی و دینی میان ملت های آسیای مرکزی از جمله ترکمن ها روز به روز بیشتر شد تا جایی که امروزه بسیاری از سنن نیاکان ترکمن ها که طی دهه ها مورد بی توجهی و بی مهری قرار گرفته بود، احیا شده و دولت نیز نسبت به آن اهتمام ویژه ای دارد.

ترکمن ها برگزاری مراسم نوروز را بازگشت دوباره به سنت های گذشته خود و در حقیقت ریشه های هویتی خویش می دانند و معتقدند که برگزاری این گونه مراسم در کنار اعیاد اسلامی از مشخصه های ترکمن ها می باشد.

دولت ترکمنستان در سال 1992 میلادی یعنی یک سال پس از استقلال از شوروی، نوروز را به عنوان یکی از اعیاد ملی این کشور گفت.

آیین های نوروزی ترکمنستان در میادین اصلی شهرها و روستاها برگزار می گردد و پایکوبی و آوازهای محلی جزو جدایی ناپذیر مراسم سنتی ترکمن ها در استقبال از تجدید حیات طبیعت است.

ترکمن ها برای غنابخشیدن به جشن نوروز دو جشن روز زن و جشن بهار را نیز با ایام نوروز پیوند داده و سه جشن نوروز، بهار و زن را در آخرین روز اسفند و دو روز اول سال شمسی بر گزار می نمایند و این روزها در ترکمنستان تعطیل عمومی است و جشن های بزرگی نیز به همین مناسبت برپا می گردد.

در استقبال از نوروز ترکمن ها از روزهای قبل از سرانجام اسفند به آذین بندی شهرها و روستاهای خود و نیز تدارکات پذیرایی ها و میهمانی رفتن ها و میهمانی دادن می پردازند.

به اعتقاد مردم ترکمنستان، زمانی که جمشید به عنوان چهارمین پادشاه پیشدادیان بر تخت سلطنت نشست، آن روز را نوروز نامید.

آشپزی زنان ترکمن در عید نوروز

زنان ترکمن از روزها قبل از نوروز اقدام به طبخ انواع شیرینی و خوراکی های شیرین که سمنو یکی از آنهاست، می نمایند و شیرینی را در سال نو به خانه می آورند.

از غذاها و شیرینی های سنتی و محلی ترکمن ها نوروز کچه، نوروز بامه است که جای خاصی در سفره های نوروزی ترکمن ها دارد. مردم ترکمنستان در این روزها با پختن غذاهای معروف نوروزی مانند نوروز کجه، نوروز بامه، سمنی (سمنو) و اجرای بازی های مختلف توسط جوانان ترکمن حال وهوای دیگری به این جشن و شادی می دهند.

دید و بازدید

در استقبال از نوروز ترکمن ها از روزها قبل از سرانجام اسفند به آذین بندی شهرها و روستاهای خود و نیز تدارکات پذیرایی ها و میهمانی رفتن ها و میهمانی دادن می پردازند.

رسانه های دیداری، شنیداری و مکتوب ترکمنستان در استقبال از سال نو و احیای سنت های بومی و قومی توجه خاصی نشان می دهند و در روزهای نوروز گاه حجم برنامه های نوروزی در رادیو و تلویزیون دولتی این کشور تا حدی است که عملا نوبت به پخش هیچ برنامه دیگری نمی رسد و تمامی برنامه های عمومی نوروزی مانند جشن ها و مراسم به صورت زنده از تلویزیون پخش می گردد.

در ادبیات ترکمن ها از جمله شعر، نوروز صندلی ویژه ای دارد و با جرات می توان گفت که هیچ شاعر ترکمنی نیست که در وصف نوروز شعر نسروده باشد. در اغلب اشعار شاعران ترکمن در پاسداشت نوروز می توان شکرگزاری خداوند برای بهاری دوباره و آرزوی سال خوب و با برکت و پرمحصول توام با باران کافی در این کشور تقریبا کویری را دید.

پایکوبی و آوازهای محلی جزو جدایی ناپذیر مراسم سنتی ترکمن ها در استقبال از تجدید حیات طبیعت است و مسابقات اسب سواری که در میان ترکمن ها صندلی خاصی در همهٔ سال دارد، در نوروز بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. از این رو جشن های نوروزی ترکمن ها با مسابقات اسب سواری توام است و این مسابقه ها از ارکان اصلی جشن های نوروزی ترکمن هاست.

مسابقات

آیین های عمومی نوروزی در ترکمنستان معمولاً در میدان های اصلی شهرها و روستاها برگزار می گردد و مردان و زنان جوان ترکمن نیز در روزهای جشن، بازی ها و سرگرمی های ویژه ای از جمله سوارکاری، کشتی، پرش برای دریافت دستمال از بلندی، برپایی جنگ خروس، شاخ زنی قوچ ها و بازی شطرنج برگزار می نمایند.

به هنگام انجام این بازی ها و سرگرمی ها، ترکمن های زیادی در محل جمع می شوند و با تشویق های پی در پی به این مسابقات رونق خاصی می دهند. پوشیدن لباس نو، دید و بازدید و پریدن از روی آتش از دیگر رسوم ترکمن ها در ایام عید نوروز است.

عیدی دادن و عیدی دریافت از سنت های ترکمن ها در نوروز است و این سنت آنقدر قوی است که رییس جمهوری خود را موظف و مکلف به عیدی دادن به ملت می داند.

منبع: ایرنا
انتشار: 25 فروردین 1400 بروزرسانی: 25 فروردین 1400 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1589

به "خبرنگاران جشن نوروز در ترکمنستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران جشن نوروز در ترکمنستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید