خبرنگاران دورکاری در ایام کرونا خطرات روانی و خشونت در محیط کار را افزایش می دهد

به گزارش کتاب ارزان، تهران- خبرنگاران- معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: شیوه های کاری جدید از قبیل استفاده گسترده از دورکاری، فرصت های زیادی را برای کارگران فراهم نموده است اما از طرفی خطرات بالقوه ایمنی و بهداشت حرفه ای (OSH)، به ویژه خطرات روانی- اجتماعی و خشونت را نیز در محیط کار به همراه داشته است.

خبرنگاران دورکاری در ایام کرونا خطرات روانی و خشونت در محیط کار را افزایش می دهد

به گزارش خبرنگاران از وبدا، علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز سه شنبه در پیامی به مناسبت روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای (28 آوریل و مقارن با هشتم اردیبهشت)، اضافه نمود: همه گیری بیماری کووید-19 دولت ها، کارفرمایان، کارگران و عموم مردم را با چالش های بی سابقه ای در رابطه با ویروس روبرو نموده است و تأثیرات بسیاری را در دنیای کار به همراه داشته است.

وی نوشت: روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای با استفاده از درس آموخته ها و تجربیات دنیای کار، بر روی استراتژی های تقویت سیستم های ملی ایمنی و بهداشت حرفه ای (OSH) با هدف افزایش تاب آوری سیستم های ایمنی و بهداشت حرفه ای در برابر بحران هایی پیش رو در حال و آینده تمرکز خواهد داشت.

رئیسی تاکید نمود: بیماری همه گیر کووید-19 از زمان شیوع در اوایل سال 2020، به عنوان یک بحران جهانی در همه جا تأثیرات عمیقی داشته است. این بیماری همه گیر، تقریبا همه جنبه های دنیای کار را تحت تأثیر قرار داده است، از خطر انتقال ویروس در محیط های کاری تا خطرات مربوط به ایمنی و بهداشت حرفه ای (OSH) که منجر به شکل گیری اقدامات مهمی برای کاهش انتشار این ویروس شده است.

معاون وزیر بهداشت اضافه نمود: شیوه های کاری جدید از قبیل استفاده گسترده از دورکاری، فرصت های زیادی را برای کارگران فراهم نموده است اما از طرفی خطرات بالقوه ایمنی و بهداشت حرفه ای (OSH)، به ویژه خطرات روانی- اجتماعی و خشونت را نیز در محیط کار به همراه داشته است.

وی نوشت: روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای سال 2021 بر روی بکارگیری عناصر سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای که در ساختار کنواسیون ایمنی و بهداشت حرفه ای 2006 (شماره 187) آمده است، تمرکز دارد. گزارش روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای، اهمیت تقویت سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای(OSH) شامل خدمات بهداشت حرفه ای هم در سطح ملی و هم در سطح شرکت ها را اثبات کرد.

وی ادامه داد: سازمان بین المللی کار از این فرصت برای ارتقای سطح آگاهی و افزایش گفتگو در مورد اهمیت سرمایه گذاری بر روی تاب آوری سیستم ایمنی و بهداشت حرفه ای با استفاده از نمونه های منطقه ای و کشوری در کاهش و جلوگیری از گسترش کووید-19 در محل کار، استفاده خواهد نمود.

رئیسی همچنین در نامه ای خطاب به معاونان بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی کشور خواهان انجام اقداماتی برای استفاده بهینه از ظرفیت های موجود در سیستم های ایمنی و بهداشت حرفه ای برای پیشگیری و کنترل بیماری کووید 19 شد.

وی در این نامه نوشت: از آنجایی که همه گیری بیماری جهانی کووید-19 همه دولت ها، کارفرمایان، کارگران، سازمان ها و تشکل های مرتبط با آنها را با چالش بزرگی روبرو نموده است و به یک بحران جهانی تبدیل شده است، سازمان بین المللی کار (ILO) نیز بر روی تقویت سیستم های ملی ایمنی و بهداشت حرفه ای به منظور افزایش تاب آوری آنها در برابر بحران های پیش رو در زمان حال و آینده، متمرکز شده و شعار پیش بینی، آمادگی و پاسخگویی به بحران ها - هم اکنون برای افزایش تاب آوری در نظام های ایمنی و بهداشت حرفه ای سرمایه گذاری کنیم را اعلام نموده است.

وی تاکید نمود: انتظار می رود با جلب مشارکت و هماهنگی همه ذینفعان، ترتیبی اتخاذ گردد و به صورت شایسته با انجام اقداماتی نظیر برگزاری جلسات ویدئو کنفرانس، تهیه کلیپ، بنر، بیلبورد و ... نسبت به گرامیداشت این روز در راستای استفاده بهینه از ظرفیت های موجود در سیستم های ایمنی و بهداشت حرفه ای برای پیشگیری و کنترل بیماری کووید-19، اقدام کنید.

همچنین تأکید می گردد با توجه به خطر شیوع بیماری کرونا، در این روز هیچ گونه تجمع و همایشی برگزار نگردد و از چاپ و نشر پفلت یا نشریات کاغذی نیز جداً خودداری گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1653

به "خبرنگاران دورکاری در ایام کرونا خطرات روانی و خشونت در محیط کار را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دورکاری در ایام کرونا خطرات روانی و خشونت در محیط کار را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید