خبرنگاران تنگناهای مالی، دغدغه کرونایی جامعه ورزشی اصفهان

به گزارش کتاب ارزان، اصفهان - خبرنگاران - متولیان و کارشناسان، تنگناهای مالی و مالی را چالش اصلی جامعه ورزشی اصفهان می دانند زیرا از زمان شیوع ویروس کرونا تا به امروز، فعالیت آنان بصورت نسبی متوقف شده که البته با اتخاذ راهکارهایی همچون بسته های حمایتی می توان از ضرر و زیان بوجود آمده تا حدی کاست.

خبرنگاران تنگناهای مالی، دغدغه کرونایی جامعه ورزشی اصفهان

در ماه های اخیر، شیوع ویروس کرونا در سراسر دنیا و ایران بر بسیاری از بخش ها تاثیر گذاشته و فعالیت های ورزشی را در روزهایی مُختل و سپس بطور کامل متوقف نموده است.

نگاهی به آمار و ارقام کشورمان حاکیست که ایران دست کم چهار میلیون ورزشکار سازمان یافته دارد که بسیاری از آنان از راه ورزش امرار معاش می نمایند که از زمان شیوع ویروس کرونا، تمام آنها بیکار و با مسائل معتنابه مالی و مالی روبرو شده اند.

بر اساس آخرین اعلام وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، تا به امروز بیش از 129 هزار نفر در کل کشور به این بیماری مبتلا شده و از این تعداد یکصد هزار نفر بهبود یافته و بیش از هفت هزار تَن فوت نموده اند.

بر اساس تحقیقات دانشگاهی، یک درصد از درآمد ناخالص ملی در امر ورزش هزینه می گردد و هزاران میلیارد تومان در طول سال در بخش خصوصی و دولتی ورزش، تراکنش مالی وجود دارد، کسب درآمد بالغ بر 5 درصد از جمعیت کشور و استان اصفهان از راه ورزش است و این تعداد به 20 درصد از آحاد جامعه، خدمات ورزشی ارائه می نمایند.

در استان اصفهان که از قُطب های ورزش ایران به شمار می رود و بیش از 311 هزار ورزشکار سازمان یافته و افزون بر یکهزار و 350 باشگاه ورزشی وجود دارد.

به اعتقاد کارشناسان، تدوین برنامه های حمایت از ورزش در شرایط کنونی امری لازم و مهم ارزیابی می گردد که در قالب آن به باشگاه داران و فعالان ورزشی که از شیوع کرونا آسیب دیده اند، وام های مختلف تعلق گیرد تا بازهم بتوانند در این عرصه به کار خود ادامه دهند.

بر اساس آخرین مصوبه ستاد مقابله با کرونا در ورزش، هیچ محدودیتی در راه بازگشایی اماکن و سالن های ورزشی در کلیه رشته ها در مناطق سفید وجود ندارد و شروع فعالیت باشگاه های بدنسازی به صورت انفرادی و دیگر رشته های انفرادی و استخرهای روباز در مناطق زرد با رعایت پروتکل های بهداشتی مجاز است و در شهرهای قرمز رشته های انفرادی با تماس متوسط مانند بدنسازی و پرورش اندام با تاییدیه فضای فیزیکی توسط مرکز بهداشت شهرستان دانشگاه های علوم پزشکی یا دفاتر خدمات سلامت از اول خرداد بلامانع اعلام شده، اما با این وجود تنگناهای مالی در ماه های اخیر حل نشده، بویژه اینکه اعتماد عمومی برای حضور در اماکن ورزشی ممکن است تا حد زیادی از دست رفته باشد و حتی با بروز موج دیگری از شیوع ویروس کرونا، بازهم خبر از تعطیلی مجموعه های ورزشی به گوش برسد.

به باور عضو هیات علمی و دانشیار دانشکده علوم ورزشی دانشگاه اصفهان، تفسیر آنالیز شرایط کنونی باشگاه های ورزشی و تعطیلی چندماهه اشان می طلبد که برنامه ریزی جامعی برای حمایت از آنها تدوین گردد و این امر مستلزم برنامه ریزی و آنالیز شرایط موجود توسط وزارت ورزش و جوانان است.

وحید ذوالاکتاف در گفت و گو با خبرنگاران گفت: تدوین یک برنامه معین و حساب شده باید بگونه ای باشد که در صورت بروز هرگونه بحران دیگر نظیر کرونا یا تداوم همه گیری این بیماری بتواند از ضرر هرچه بیشتر دنیای ورزش جلوگیری کند به این معنا که برنامه راهبردی بصورت عمومی برای بحران های مختلف بتواند مورد استفاده قرار گیرد.

وی به ضرورت تهیه بسته حمایتی و جبرانی در ورزش اشاره نمود و افزود: جبران زمان فعال نبودن مجموعه های ورزشی از سوی متولیان امر سبب حرکت مجدد ورزش بویژه در استان اصفهان خواهد شد.

لزوم حمایت های تفکیکی در بخش های مختلف ورزشی

به نظر معاون مالی و پشتیبانی اداره کل ورزش و جوانان اصفهان، آسیب های مالی در ورزش در 2 بُعد باشگاه های ورزشی و هیات ها دسته بندی می گردد، به این صورت که باشگاه ها بطورکلی به باشگاه های عظیم دارای لیگ برتر مانند فوتبال و باشگاه هایی کوچک و خُرد مانند رزمی و بدنسازی که از این راه درآمدزایی می نمایند، قابل تقسیم هستند که باید برای هر کدام بصورت جداگانه برنامه ریزی انجام گردد.

احسان شاه علی در گفت و گو با خبرنگاران ادامه داد: بیشترین ضرری که در استان اصفهان برای ورزش به وجود آمده در حوزه باشگاه هایی است که افرادی به وسیله آن امرار معاش می نموده اند و بر همین مبنا پیشنهادهای لازم در قالب یک برنامه به وزارت ورزش و جوانان ارسال شده و تصمیمات آن نهاد در سطح ملی در استان نیز اجرا خواهد شد.

وی با اینکه دوران پساکرونا می تواند مسائل بیشتری را برای جامعه ورزشی در پی داشته باشد، اعلام نمود: برای مثال با وجود بازگشایی اماکن ورزشی، بسیاری از خانواده ها تمایلی چندانی برای حضور در سالن ها نخواهند داشت و بعضی مایل نیستند فرزندان خود را به یک مجموعه ورزشی بفرستند به این معنا که بازگشایی صرف مکان ورزشی نمی تواند سبب جلوگیری از ضرر گردد زیرا کاهش مشتری، امری اجتناب ناپذیر خواهد بود.

معاون مالی و پشتیبانی اداره کل ورزش و جوانان اصفهان با تاکید براینکه، مدیریت در شرایط کنونی به این معنا که کمترین تنش برای باشگاه ها و بدنه ورزشی بوجود آید از وظایف ادارات شهرستان و اداره کل ورزش و جوانان به شمار می رود، گفت: باید اکنون کوشش کرد تا حد ممکن شرایط فعلی را با بعضی راهکارها و تدابیر حفظ کرد تا بتوانیم رفته رفته برای حل مسائل پیش رو برنامه ریزی کنیم.

شاه علی با بیان اینکه ساختار باشگاه های حرفه ای در ایران مانند کشورهای اروپایی نیست، افزود: باشگاه های ایرانی بیشتر بصورت دولتی یا در ابعاد جزیی تر توسط بخش خصوصی اداره می شوند اما در کشورهای دیگر بواسطه حامیان مالی، عواید تبلیغاتی و فروش بلیت به طرفداران به درآمدزایی می پردازند بنابراین در ایران بایستی راهکارهای حاکمیتی و دولتی برای حمایت از ورزش در نظر گرفت.

وی تدوین راهکارهای بیمه ای را نیز موثر خواند و افزود: ارائه وام های 2 میلیونی با بهره 4 درصد و 50 میلیونی با بهره 18 درصد تنها مُسکنی برای جامعه ورزش خواهد بود و نمی توان آن را دارویی قطعی برای حل این معضلات قلمداد کرد.

معاون اداره کل ورزش و جوانان گفت: پیشتر مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، ضرر ناشی از شیوع بیماری کووید 19 برای ورزش را بالغ بر 6 هزار میلیارد تومان اعلام نمود، بی شک بخش قابل توجهی از این رقم به اصفهان اختصاص دارد زیرا وجود حدود یک هزار و پانصد باشگاه و حدود بیش از 300 هزار بیمه شده ورزشی نشان می دهد که این استان جزو آسیب دیده های اصلی ورزش در کشور بواسطه شیوع ویروس کروناست.

رهیافت تاسیس اتحادیه های ورزشی

سرپرست فرهنگی و جوانان اداره کل ورزش و جوانان اصفهان نیز بهترین راهکاری را که می توان در موقعیت کنونی برای کاهش بخشی از خسارات ناشی از کرونا برای جامعه ورزشی و توسعه در نظر گرفت ارائه وام های کم بهره به باشگاه داران و فعالان این عرصه دانست.

عباس مرادیان در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه بهره های وام باید بگونه ای باشد که بتواند جلوی بخشی از ضرر را بگیرد، گفت: منزلت جامعه ورزشی بویژه فعالان بخش خصوصی باید حفظ گردد.

وی با اینکه تدوین راهکارهای عملیاتی درازمدت برای فعالیت های ورزش حتی با ادامه کرونا یا بروز موارد بحران های مشابه ضروری است، ادامه داد: برنامه های جامع برای حمایت از ورزشکاران باید بصورت قانونی در مجلس شورای اسلامی تصویب گردد و بیمه های ورزشی بویژه برای افرادی که معیشتشان وابسته به ورزش بوده است باید بصورت یک آیین نامه لازم الاجرا یا قانون تدوین گردد تا بر مبنای آن در آینده برنامه ریزی کرد.

به گفته سرپرست فرهنگی و جوانان اداره کل ورزش و جوانان اصفهان، شکل گیری اتحادیه ها و صندوق های مالی که بتوانند جامعه ورزشی را حمایت نمایند باید بیش از گذشته جدی گرفته گردد زیرا این امر در کشورهای پیشرفته بعنوان یک الگو درآمده است اما در ایران هنوز بصورت جامع و کامل به آن نگاه نمی گردد.

استقبال کم مردم از باشگاه ها، دغدغه جدید ورزشی ها

یک فعال و سرمایه گذار بخش خصوصی در عرصه ورزش اصفهان گفت: ارائه بسته های حمایتی به فعالان حوزه ورزشی بویژه به سرمایه گذاران بخش خصوصی که در سال های اخیر در رونق و پیشرفت ورزش نقش داشتند اما با شیوع کرونا ضرر دیدند، ضروریست.

فرهاد رحیمی در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به مسائل باشگاه ها در دوران کرونا و پسا از آن افزود: مشاغل مبتنی بر ورزش از اولین مشاغلی بودند که در روزهای نخستین شیوع ویروس با دستور تعطیلی باشگاه، متوقف شدند و فعال نبودن آنها همچنان ادامه دارد، لذا تدوین برنامه حمایتی برای جبران بخشی از خسارت این مجموعه ها و افرادی که از این راه امرار معاش می کردند ضروری است.

وی اعلام نمود: مشاغل مبتنی بر ورزش را باید جزو مشاغل آسیب پذیر دانست زیرا در بحران های اجتماعی فعالیتشان متوقف می گردد از همین رو اکنون نیز انتظار می رود متولیان امر در سطح استانی و ملی، جدی تر به این مقوله ورود و حمایت های لازم از این قشر آسیب پذیر را شروع نمایند.

مدیر مجموعه ورزشی رویال آرنا اصفهان به شروع فعالیت بعضی رشته ها با نظر ستاد مقابله با کرونا در ورزش اشاره نمود و افزود: با توجه به شرایط فعلی و احتیاطی که افراد در زمینه پیشگیری از ابتلا به کرونا دارند ممکن است استقبال مناسبی از باشگاه ها نگردد بنابراین هزینه هایی برای مدیران باشگاه ها خواهد داشت اما سبب درآمدزایی مورد انتظار نخواهد شد، لذا بازگشایی اماکن ورزشی نمی تواند در شرایط کنونی، عاملی برای درآمدزایی مانند گذشته و جبران خسارت باشد.

رحیمی با بیان اینکه بازگشایی بعضی باشگاه ها و اماکن ورزشی، همراه با ریسک است، اعلام نمود: اگر افرادی در اماکن ورزشی مبتلا به بیماری کرونا شوند توقف فعالیت مجدد یا پُلمب باشگاه محتمل خواهد بود و در کنار ضرر و زیان چند ماه اخیر، تبعات بسیار بیشتری برای سرمایه گذاران بخش خصوصی به همراه خواهد داشت، لذا باید تا حد ممکن با سرعت کم، رشته ها و مجموعه های ورزشی را فعال کرد و در صورت بروز ندادن مشکل، بر تعدادشان افزود.

به گفته این سرمایه گذار ورزشی، از دست دادن اعتماد به مکان یا باشگاهی خاص که در آن بیماری مشاهده شده، آسیب دیگری برای اماکن ورزشی در درازمدت خواهد بود.

وی افزود: اکنون تنها دغدغه این قشر، مسائل مالی و دلیل آن ضررهای بسیار زیاد و نداشتن درآمد در این مدت است، بنابراین شاید با حمایت مالی ولو اندک، ضمن جلب رضایت این افراد با بازگشایی کُندتر اماکن ورزشی بتوان به سلامت مردم و جامعه ورزشی یاری کرد.

تشکیل صندوق حمایت از ورزش، احتیاج ضروری استان اصفهان

همچنین مدرس فدراسیون ورزش های همگانی، ایجاد صندوق های حمایتی کوتاه مدت و بلندمدت برای برون رفت از مسائل مبتلابه جامعه ورزشی ناشی از شیوع ویروس کرونا را با اهمیت و موثر ارزیابی کرد.

سهیلا کیان ارثی در گفت و گو با خبرنگاران، تشکیل چنین صندوق هایی را در کمترین زمان، ممکن دانست و گفت: سرمایه گذاری در این صندوق ها از سوی حامیان قوی مالی و مجموعه های عظیم حتی غیرورزشی به سود ورزش و در ابعاد عظیمتر در راستای حفظ سلامت مردم است.

وی با تاکید براینکه در فضای کنونی جای خالی اتحادیه های ورزشی بشدت احساس می گردد، گفت: تشکل های مردمی که البته در ایران احتیاجمند برخورداری از پشتوانه های قانونی هستند در این شرایط تا حد زیادی می توانستد مفید واقع شوند.

رییس کمیته ایروبیک اصفهان با اشاره به اینکه بخش قابل توجهی از جامعه ورزشی که در شیوع کرونا ضرر کردند، بانوان بودند، گفت: در استان اصفهان درصد قابل توجهی از مربیان و ورزشکاران را بانوان تشکیل می دهند و حمایت آنان ضامن حفظ سلامت خانواده ها و توسعه ورزش های همگانی خواهد بود.

کیان ارثی افزود: بانوان ورزشکار و زنانی که در این عرصه فعالند مُشوق دیگر اعضای خانواده ها به ورزش هستند بنابراین تدوین برنامه اختصاصی برای ورزش بانوان نیز در این شرایط لازم به نظر می رسد.

در پی شیوع کرونا بیش از 131 هزار ایرانی به این بیماری مبتلا شدند که از این میان بیش از هفت هزار و 300 تن جان خود را از دست دادند.

منبع: ایرنا
انتشار: 4 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1062

به "خبرنگاران تنگناهای مالی، دغدغه کرونایی جامعه ورزشی اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تنگناهای مالی، دغدغه کرونایی جامعه ورزشی اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید