خواص بروکلی از حافظ روده تا مانع بیماری

به گزارش کتاب ارزان، دانشمندان دریافته اند مولکولی در کلم بروکلی با پوشش روده کوچک فعل وانفعال انجام می دهد و از پیشروی بیماری جلوگیری می نماید. پیشرفتی که نشان می دهد چگونه این ابرغذای شناخته شده سلامت روده را بهبود می بخشد.

خواص بروکلی از حافظ روده تا مانع بیماری

مطالعات قبلی فواید مصرف کلم بروکلی برای سلامتی از جمله کاهش خطر بیماری هایی مانند انواع مختلف سرطان و دیابت نوع 2 را نشان داده اند.

این پژوهش نو که به تازگی در مجله آنالیز های آزمایشگاهی (Laboratory Investigation) منتشر شد، نشان می دهد که بروکلی دارای مولکول های خاصی است که به گیرنده روده در موش ها متصل می گردد و از پوشش روده کوچک محافظت می نماید.

گری پردو، یکی از نویسندگان این مطالعه از دانشگاه پن استیت در ایالات متحده، گفت: پژوهش های ما به کشف سازوکار هایی که نشان می دهند چگونه کلم بروکلی و سایر موادغذایی برای سلامت موش ها و احتمالا انسان ها مفیدند، یاری می نماید. این شواهد قوی نشان می دهند که سبزیجات دارای برگ های خاجی شکل مانند کلم بروکلی، کلم و کلم بروکسل باید بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشند.

چرا این میوه می تواند به چربی سوزی یاری کند؟

دیواره های روده کوچک به مواد مفیدی مانند آب و مواد مغذی اجازه می دهد وارد بدن شوند و در عین حال از ورود ذرات غذا و باکتری هایی که می توانند باعث آسیب شوند، جلوگیری می نماید.

سلول های ویژه در روده مانند انتروسیت هایی که آب و مواد مغذی را جذب می نمایند، سلول های جامی (جام یاخته ها) که لایه ای محافظ از مخاط ترشح می نمایند و سلول های پانت (Paneth) که به ترشح آنزیم های گوارشی منجر می شوند به حفظ این تعادل سالم یاری می نمایند.

پژوهش های نو نشان داد که مولکول های موجود در بروکلی به نام لیگاند های گیرنده هیدروکربنی آریل به نوعی پروتئین به نام ای اچ آر (AHR) متصل و به فعالیت هایی منجر می شوند که بر عملکرد سلول های روده تاثیر می گذارند.

در این مطالعه، دانشمندان به یک گروه آزمایشی از موش ها با رژیم غذایی حاوی 15 درصد کلم بروکلی معادل حدود سه و نیم فنجان در روز برای انسان و به گروه موش های کنترل یک رژیم غذایی آزمایشگاهی معمولی بدون کلم بروکلی دادند.

هنگامی که پژوهشگران بافت حیوانات را تجزیه و تحلیل کردند، متوجه شدند موش هایی که با کلم بروکلی تغذیه نشده بودند، فاقد فعالیت ای اچ آرند و در نتیجه عملکرد سد روده در آن ها فرق داشت.

این امر به کاهش زمان انتقال غذا در روده کوچک، کاهش تعداد سلول های جامی و مخاط محافظ، کاهش سلول های پانت و کاهش تعداد سلول های انتروسیتی منجر شد.

دکتر پردو گفت: سلامت روده موش هایی که کلم بروکلی مصرف نمی کردند، به روش های مختلفی که با بیماری مرتبطند، به خطر افتاد.

او اضافه کرد: پژوهش ما نشان می دهد که کلم بروکلی و احتمالا سایر موادغذایی می توانند به عنوان منابع طبیعی لیگاند های ای اچ آر استفاده شوند و رژیم های غذایی غنی از این لیگاند ها به انعطاف پذیری روده کوچک یاری می نمایند.

دانشمندان می گویند یافته های نو نشان می دهد که نشانه های غذایی که به وسیله فعالیت ای اچ آر منتقل می شوند، احتمالا می توانند مجموعه متابولیک روده را تغییر دهند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرارو
انتشار: 26 فروردین 1402 بروزرسانی: 26 فروردین 1402 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 2261

به "خواص بروکلی از حافظ روده تا مانع بیماری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص بروکلی از حافظ روده تا مانع بیماری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید