خواص فوق العاده چای ترش و عوارض احتمالی آن

به گزارش کتاب ارزان، چای ترش یک دمنوش گیاهی است و خواص بسکمک برای سلامتی دارد. این نوشیدنی همچنین طعم خوب و رنگ زیبایی دارد و به راحتی می توان آن را در آشپزخانه منزل تهیه کرد. مطالعات اجرا شده نشان می دهند که چای ترش می تواند به کاهش وزن سلامت قلب و کبد کمک کند و حتی پتانسیل مبارزه با سرطان و باکتری ها را نیز دارد. در ادامه به بررسی خواص و مضرات آن می پردازیم.

خواص فوق العاده چای ترش و عوارض احتمالی آن
چای ترش، دم کرده ای است که از قسمت های خشک شده گیاه هیبیسک تهیه می گردد و به رنگ قرمز است. این گیاه دارای طعمی ترش و شیرین شبیه به زغال اخته است و چای حاصل از آن به صورت گرم یا سرد مصرف می گردد. مردم در سراسر جهان از بخش های مختلف این گیاه به عنوان غذا و داور استفاده می کنند، اما آیا به راستی این دمنوش خواص فراوانی برای سلامتی دارد؟

خواص چای ترشاین هیبیسک، بومی شمال آفریقا و آسیای جنوب شرقی است، اما امروزه در بسکمک از اقلیم های گرمسیری و نیمه گرمسیری پرورش داده می گردد. چای ترش در کشور های آفریقایی برای کاهش درجه حرارت بدن، معالجه بیماری های قلبی و گلو درد استفاده می گردد. در ایران نیز این نوشیدنی برای درمان فشار خون بالا به کار می رود. مطالعات اخیر خواص احتمالی چای ترش را در درمان فشار خون بالا و کلسترول بالا و بسکمک مسائل دیگر بررسی کرده اند.

1. کمک به درمان فشار خون بالامطالعه ای که در سال 2010 میلادی منتشر شد، نشان داد که مصرف چای ترش باعث کاهش فشار خون در افراد در معرض فشار خون بالا و افراد مبتلا به فشار خون بالا می گردد. شرکت کنندگان در این مطالعه روزانه به مدت 6 هفته سه وعده 8 اونسی (225 گرم) از چای ترش یا یک نوشیدنی دارونما استفاده کردند. کسانی که در این تحقیق چای ترش دریافت کرده بودند، در مقایسه با کسانی که دارونما می نوشیدند، کاهش قابل توجهی در فشار خون سیستولیک خود مشاهده کردند. در پی بررسی های دیگری در سال 2015 میلادی نیز تعیین شد که چای ترش به طور چشمگیری فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را کاهش می دهد. البته برای تائید این نتایج به مطالعات بیشتری نیاز است.

2. کاهش کلسترول و چربی خونتحقیقاتی که در سال 2011 میلادی منتشر شد، تاثیرات حاصل از مصرف چای ترش را با مصرف چای سیاه بر سطح کلسترول خون مقایسه کرد. در این تحقیق 90 بیمار مبتلا به فشار خون بالا به مدت 15 روز یا دوبار در روز یا هر دو هفته یکبار از چای سیاه یا چای ترش مصرف می کردند. در پایان تحقیق، هیچ یک از گروه ها در LDL یا سطح کلسترول بد تغییرات تغییرات معناداری نداشتند، اما هر دو گروه افزایش قابل توجهی در سطح کلسترول خوب یا HDL خود تجربه کردند. با این حال، مطالعات دیگر نتایج متفاوتی را نشان داده اند. در یک بررسی که در سال 2013 میلادی منتشر شد، تعیین گشت که نوشیدن چای ترش اندازه کلسترول را به اندازه قابل توجهی کاهش نمی دهد.

در یک تحقیق، به 60 نفر مبتلا به دیابت چای ترش یا چای سیاه داده شد. پس از گذشت یک ماه، کسانی که چای ترش را خورده بودند، افزایش کلسترول خوب و کاهش کلسترول بد و تری گلیسیرید را تجربه کردند. در یک مطالعه دیگر در مورد مبتلایان به سندرم متابولیک تعیین شد که مصرف 100 میلی گرم عصاره چای ترش به صورت روزانه با کاهش کلسترول کلی و افزایش کلسترول خوب همراه است.

همانطور که می بینید، تحقیقات مختلف نتایج متفاوتی در رابطه با خواص چای ترش برای کاهش کلسترول خون در پی داشته اند و به تحقیقات بیشتر گسترده تری برای تائید اثرات چای ترش بر چربی خون نیاز است.

3. کاهش وزنبرخی از مطالعات هنگام بررسی اثرات چای ترش بر مدیریت وزن بدن به نتایج مثبتی دست یافتند. یک گزارش حاکی از آن است که مصرف چای ترش منجر به کاهش شاخص توده بدنی (BMI)، وزن بدن، چربی های و نسبت لگن به دور کمر می گردد. همچنین یک تحقیق قدیمی ثابت کرده که عصاره گیاه هیبیسکوس (گیاه چای ترش) منجر به کاهش کلسترول و تری گلیسیرید در جمعیت مکزیک شده است. این می تواند منجر به کاهش خطر چاقی گردد. توجه داشته باشید که در این مطالعات از دوز های غلیظ چای ترش استفاده شده است.

4. آنتی اکسیدان فراوان و جلوگیری از تجمع رادیکال های آزادآنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که به مبارزه با ترکیباتی به نام رادیکال های آزاد کمک می کنند، این رادیکال ها باعث آسیب به سلول های انسان می شوند. چای ترش سرشار از آنتی اکسیدان های قدرتمند است و بنابراین احتمالا در جلوگیری از آسیب و بیماری ناشی از فعالیت و تجمع رادیکال های آزاد در بدن موثر باشد. در یک مطالعه که روی موش های صحرایی انجام شد، عصاره چای ترش تعداد آنزیم های آنتی اکسیدانی را افزایش داده و اثرات مضر رادیکال های آزاد را تا 92 درصد کاهش می دهد.

یک مطالعه دیگر که بازهم بر موش های صحرایی انجام گرفته، یافته های مشابهی را نشان می دهد و طبق آن قسمت هایی از گیاه هیبیسک مانند برگ ها، دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی است. با این حال، به خاطر داشته باشید که این ها مطالعاتی هستند که روی حیوانات اجرا شده اند و در آن ها از عصاره غلیظ چای ترش استفاده کرده اند. بنابراین مطالعات بیشتری لازم است تا تعیین گردد که چگونه آنتی اکسیدان موجود در چای ترش بر انسان اثر می گذارد.

5. کمک به سلامت کبدکبد عضوی مهم برای بدن است، از تولید پروتئین گرفته تا تجزیه چربی و تولید صفرا به عهده این عضو است. طبق مطالعات اجرا شده، چای ترش می تواند سلامت کبد را ارتقاء بخشد به و کارایی آن کمک کند. در یک مطالعه که روی 19 نفر فرد مبتلا به اضافه وزن انجام شد، ثابت شده که مصرف چای ترش به مدت 12 هفته کبد چرب را بهبود می بخشد. این شرایط با تجمع چربی در کبد ایجاد می گردد که می تواند در نهایت منجر به نارسایی در کبد گردد.

یک مطالعه روی همسترها نیز ویژگی های محافظت کننده عصاره چای ترش بر کبد را تائید کرد. در نتیجه می توان گفت مصرف چای ترش باعث کاهش علائم آسیب کبدی گردد. با این حال این مطالعات همگی اثرات عصاره این گیاه را بررسی کرده اند و نه دمنوش آن را، پس برای تائید نهایی به مطالعات بیشتری نیاز است.

6. پیشگیری از سرطانچای ترش غنی از پلی فنول های بسیار زیاد است، ترکیباتی که دارای خواص ضد سرطانی قدرتمند هستند. مطالعات آزمایشگاهی نتایج چشمگیری را در مورد اثر احتمالی عصاره گیاه چای ترش بر از بین بردن سلول های سطانی یافته است. در یکی از این مطالعات، عصاره این گیاه باعث اختلال در رشد سلول های سرطانی و کاهش تهاجم سلول های سرطان دهان و سلول های پلاسما شد.

یکی دیگر از مطالعات گزاش می دهد که عصاره برگ گیاه هیبیسک مانع از توسعه سلول های سرطان پروستات انسان می گردد. این عصاره همچنین سلول های سرطان معده را تا 52 درصد مهار می کند. به خاطر داشته باشید که این نتایج با عصاره گیاه چای ترش به دست آمده اند و برای اثبات خواص چای ترش در پیشگیری از سرطان به تحقیقات بیشتری نیاز است.

7. مبارزه با باکتری هاباکتری ها میکرو ارگانیسم های تک سلولی هستند که می توانند باعث ایجاد انواع عفونت از برونشیت گرفته تا ذات الریه و عفونت ادراری می شوند. علاوه بر داشتن خواص آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی، چای ترش در برخی تحقیقات خواص ضد باکتریایی از خود نشان داده است.

در واقع، در یک تحقیق آزمایشگاهی اثبات شد که عصاره چای ترش باعث مهار فعالیت ای کولی می گردد. این باکتری باعث نفخ و اسهال است، می گردد. طی یک مطالعه دیگر تعیین شد که این عصاره می تواند با هشت گونه باکتری مبارزه کند و به اندازه برخی دارو های مورد استفاده در درمان عفونت های باکتریایی موثر باشد. البته هیچ مطالعه انسانی در رابطه با خواص چای ترش برای مبارزه با باکتری ها انجام نشده و اثرات آن بر انسان ها هنوز ناشناخته هستند.

8. کمک به درمان عفونت ادراریتحقیقات اولیه در مورد خواص چای ترش نشان داده است افرادی که در مراکز مراقبتی در بلند مدت از سوند استفاده می کنند، در صورت مصرف مداوم چای ترش 36 درصد کمتر از سایرینی که چای ترش نمی نوشند در معرض خطر ابتلا به عفونت ادراری قرار دارند.

9. کمک به درمان دیابتیک مطالعه اجرا شده روی موش های صحرایی نشان داد که تزریق عصاره چای ترش باعث کاهش اندازه قند خون می گردد، البته تزریق عصاره فوق بر موش های معمولی اثری نداشت و کاهش معنی داری در سطح قند خون آن ها مشاهده نشد. در نتیجه به مطالعات بیشتری برای اثبات خواص چای ترش بر درمان دیابت نیاز است.

10. کاهش استروژنمصرف چای ترش می توان سطح هورمون استروژن را کاهش دهد. پس اگر از قرص های ضد بارداری استفاده می کنید یا تحت درمان هایی مرتبط هستید، از مصرف آن خودداری کنید.

11. کمک به سلامت پوست و رفع جوش صورتهمانطور که گفته شد، چاس ترش خواص آنتی اکسیدانی دارد و این ماده به سلامت پوست کمک بسکمک می کند و مانع از پیری زودرس آن می گردد. از دیگر خواص چای ترش برای پوست می توان به رفع جوش صورت، لایه برداری، سفت کردن پوست و پاکسازی آن اشاره کرد.

12. کمک به درمان کم خونیچای ترش برخلاف چای سیاه نه تنها آهن خون را دفع نمی کند، بلکه حاوی مقادیری آهن است. بنابراین مبتلایان به کم خونی ناشی از فقر آهن در کنار داروهای تجویز شده از سوی پزشک می توانند از این چای نیز بنوشند. البته توجه داشته باشید که پیش از مصرف آن با پزشک صحبت کنید.

سایر خواص چای ترش عبارتند از:

رفع عطش

تسکین درد قاعدگی

درمان یبوست

ارزش غذایی چای ترشچای ترش به طور طبیعی فاقد کالری و کافئین است و می توان آن را گرم یا سرد سرو کرد. از آنجا که این نوشیدنی به طور طبیعی ترش است، با قند یا عسل به عنوان شیرین کننده مصرف می گردد. اگر این افزودنی ها را برای شیرین کردن چایی به آن بیفزایید، چای ترش حاوی کالری و کربوهیدرات خواهد بود. اعتقاد بر این است که خواص چای ترش برای قلب در ارتباط با ترکیباتی به نام آنتوسیانین ها است، همان ترکیباتی که رنگ قرمز توت ها را به آن ها می دهد.

عوارض جانبی و مضراتچای ترش به احتمال زیاد برای بیشتر افراد که آن را در اندازه معمول و به صورت خوراکی مصرف می کنند، بی خطر است. مصرف این گیاه به صورت خوراکی توصیه می گردد و عوارض جانبی خاصی در پی نوشیدن آن گزارش نشده است. با این وجود اگر از بیماری خاصی رنج می برید، پیش از استفاده از آن با پزشک مشورت کنید.

مراقبت ها و هشدار ها1. زنان باردار و شیرده: مصرف چای ترش برای زنان باردار یا شیرده احتمالا خطرناک است. عوارض جانبی چای ترش نادر هستند، اما ممکن است به طور موقت موجب درد و ناراحتی شکم، نفخ، یبوست، حالت تهوع، سوزش ادرار، سردرد، زنگ زدن گوش و لرز در بدن گردد.

2. مبتلایان به دیابت: مصرف چای ترش ممکن است قند خون را کاهش دهد. در نتیجه دوز دارو های مبتلایان به دیابت، در صورت مصرف چای ترش باید بازنگری گردد.

3. افراد با فشار خون پایین: چای ترش می تواند فشار خون را کاهش دهد. از نظر تئوریک، این نوشیدنی خطر افت فشار خون را بالا می برد.

4. جراحی: چای ترش بر قند خون اثر کاهنده دارد و مصرف آن قبل از جراحی ممکن است کنترل قند خون در حین و بعد از جراحی را سخت کند. بنابراین حداقل 2 هفته قبل از جراحی از مصرف چای ترش خودداری کنید.

نحوه مصرف چای ترشگذشته از خواص متعدد چای ترش بر سلامت انسان، این نوشیدنی بسیار خوشمزه و تهیه آن آسان است. تنها کافی است گل های خشک شده آن را به یک قوری آب جوش اضافه کنید و بگذارید تا 5 دقیقه دم بکشد. سپس آن را از صافی عبور دهید و در صورت تمایل با عسل یا شکر آن را شیرین کرده و نوش جان کنید. این نوشیدنی را می توانید بسته به سلیقه، سرد یا گرم میل نمایید.

این چای اغلب با عسل یا نبات شیرین می گردد یا می توان آن را با چند قطره آب لیمو طعم دار کرد. چای ترش را می توانید از فروشگاه های محلی یا عطاری ها خریداری نمایید و به راحتی دم کنید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 22 آبان 1400 بروزرسانی: 22 آبان 1400 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1887

به "خواص فوق العاده چای ترش و عوارض احتمالی آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص فوق العاده چای ترش و عوارض احتمالی آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید