دبیر مجمع نمایندگان گلستان: شرایط اشتغال استان خوب نیست

به گزارش کتاب ارزان، خبرنگاران/گلستان دبیر مجمع نمایندگان استان گلستان گفت: با وجود داشتن ظرفیت های بالا در زمینه های مختلف در گلستان اما شرایط اشتغال در این استان خوب نیست.

دبیر مجمع نمایندگان گلستان: شرایط اشتغال استان خوب نیست

رحمت الله نوروزی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: استان گلستان ظرفیت هایی در بحث میادین نفتی و گازی دارد که با پیگیری های اجرا شده، اخیراً اکتشاف نفت یا گاز در استان در دست اقدام قرار گرفته است. تحقق این امر در حوزه اقتصاد و اشتغال در استان و منطقه از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه گلستان، قطب کشاورزی است، گفت: تا سال 57 در منطقه گرگان و دشت 157 هزار هکتار کشت پنبه داشتیم و 28 کارخانه پنبه مشغول به فعالیت بودند. این امر زمینه اشتغال پایدار و مولد زیادی را در منطقه فراهم نموده بود. از سال 57 رفته رفته اقتصاد پنبه با مشکل روبرو شد و الان تنها بین 11 تا 14 هزار هکتار پنبه در استان کشت می گردد.

دبیر مجمع نمایندگان استان گلستان با اشاره به اینکه 46 درصد جمعیت استان در روستاها زندگی می نمایند، اضافه کرد: طرح خروج دام از جنگل به اقتصاد روستا ضربه زد و باعث بیکاری دامداران روستانشین شد.

نوروزی با اشاره به کمبود صنایع تبدیلی کشاورزی در استان، توضیح داد: از ابتدای سال جاری مشکل فروش سیب زمینی و گوجه فرنگی کشاورزان استان را داشتیم. کشاورز با صرف هزینه های زیاد بذر، کود، سم، کاشت، برداشت و... اقدام به کشت محصول می نماید ولی در زمان فروش با مشکل روبرو می گردد. قیمت هایی که این محصولات داشتند عملاً به معنای نابودی اشتغال کشاورزی است. اگر صنایع تبدیلی در استان داشتیم و محصول با قیمت واقعی از کشاورز خریداری می شد، مسئله ای برای کشاورزان بوجود نمی آمد.

وی با بیان اینکه گلستان تعیین استان تهران در تأمین گوشت مرغ و تخم مرغ است، گفت: سویا در بندر جنوب کشور 2500 قیمت دارد اما در استان این محصول با قیمت 9300 تا 10300 به دست مرغداری ها می رسد. مرغداری های ما از این موضوع گله مند هستند.

دبیر مجمع نمایندگان گلستان با بیان اینکه باکیفیت ترین گندم کشور در گلستان تولید می گردد، گفت: گندم تولیدی در استان ما چرا در استان های دیگر تولید می گردد؟ اگر خودمان صنایع تبدیلی داشته باشیم می توانیم تولید را در همین استان انجام دهیم و این کار زمینه اشتغال را فراهم می نماید.

وی اعلام کرد: استان عقب ماندگی های تاریخی در ایجاد زیرساخت ها دارد. در دورانی که قیمت دلار پایین بود می بایست اقدامات خوبی در زمینه ایجاد زیرساخت در این منطقه انجام می گرفت.

دبیر مجمع نمایندگان گلستان توضیح داد: صنایعی که در شهرک ها و نواحی صنعتی استان مستقر هستند زیاد به حوزه کشاورزی و اقتصاد استان مرتبط نیست.

نوروزی اعلام کرد: متأسفانه منابع بانکی در استان زیاد به سمت اشتغال پایدار و مولد راهنمایی نمی گردد. متأسفانه در استان پنجره باز برای حمایت از تولید وجود ندارد. تولیدنماینده ای که در این شرایط در حال فعالیت است، جهاد اکبر انجام می دهد. گرانی ها و مسائل زیادی را برای تولیدنمایندگان بوجود آورده است.

وی حوزه گیاهان دارویی و شیلات را دیگر مزیت استان دانست و گفت: در حوزه گردشگری نیز استان با داشتن کوه، دشت، صحرا، جنگل، رودخانه و دریا از ظرفیت بالایی برخوردار است. ظرف دو ساعت می توان به همه این نقاط دسترسی داشت. چرا نمی گذارند گردشگری در این استان شکل بگیرد؟

نوروزی اعلام کرد: استان گلستان با وجود تمام این ظرفیت ها، از نظر مالی و اشتغال شرایط مناسبی ندارد. سطح درآمد خانوار در این استان در رتبه های آخر کشور واقع شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 مهر 1399 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1214

به "دبیر مجمع نمایندگان گلستان: شرایط اشتغال استان خوب نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دبیر مجمع نمایندگان گلستان: شرایط اشتغال استان خوب نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید