نشست پر تنش 7 کشور صنعتی ، پیام حضور ظریف در بیاریتز چه بود؟

به گزارش کتاب ارزان، سران هفت کشور بزرگ صنعتی موسوم به جی 7 امسال نیز در قاره سبز گرد هم آمدند تا در خصوص مسائل مختلف و مهم دنیا با هم رایزنی کنند.

نشست پر تنش 7 کشور صنعتی ، پیام حضور ظریف در بیاریتز چه بود؟

ابوالفضل خدائی: چهل و پنجمین اجلاس سران هفت کشور صنعتی جهان موسوم به گروه 7، شنبه شب به وقت محلی (بامداد یکشنبه به وقت تهران) در اقامتگاه تفریحی بیاریتز فرانسه آغاز به کار کرد. ریاست اجلاس گروه 7 را که 24 تا 26 آگوست برگزار شد، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه برعهده داشت. کاخ الیزه نیز در بیانیه ای گفت که نشست امسال بیانیه پایانی نخواهد داشت و تمرکز اصلی بر ایجاد ائتلاف های عملی مشخص بین دولت ها، سازمان ها، مشاغل و شرکت ها و موارد دیگر است. از طرفی حضور رئیس جمهور آمریکا در اجلاس گروه 7 نیز با توجه به اختلافات گسترده نسبت به طیف مختلفی از موضوعات چون تجارت آزاد، رویکرد نسبت به روسیه، تغییرات آب و هوایی، برجام و چندجانبه گرایی در کانون توجه رسانه ها و تحلیلگران سیاسی قرار گرفت که به نوعی خروجی آن انزوای ترامپ و آمریکا است. این موضوع حتی با واکنش دونالد ترامپ هم روبرو شد و طبق معمول اخبار جاری درباره سفرش به فرانسه را جعلی دانست. در ادامه برخی از رویدادها و تحولات مهم در مورد این اجلاس را می خوانید :

به گزارش خبرنگاران، ترامپ که برای شرکت در اجلاس گروه هفت راهی فرانسه بود در حین سفرش به اخبار و گزارش های مختلف درباره تشدید تنش ها بین آمریکا اروپا واکنش نشان داد و از همان ابتدا شمشیر را برای رسانه ها از رو بست. وی گفت که رسانه های جعلی با پخش اخبار نادرست سعی دارند روابط آمریکا و شش کشور دیگر عضو گروه هفت را پرتنش نشان دهند همانگونه که سعی دارند رکود را بر آمریکا تحمیل کنند. ترامپ همچنین وضعیت اقتصادی آمریکا و روابط با کشورهای اروپایی را عالی توصیف کرد.

این در حالی بود که دستیاران ارشد ترامپ نیز از نحوه میزبانی رئیس جمهور فرانسه ناراضی بودند. بر اساس گزارش رسانه های آمریکایی، دستیاران ارشد دونالد ترامپ با ابراز نارضایتی از نحوه میزبانی امانوئل مکرون از اجلاس سران گروه هفت در شهر پاریس، او را متهم به تلاش برای در تعارض قرار دادن آمریکا و منزوی ساختن رئیس جمهور این کشور در این اجلاس با تمرکز بر مسائل مورد اختلاف میان واشنگتن و پاریس نظیر تغییرات آب وهوایی نموده اند.

آغاز دیدارها در اجلاس گروه هفت

با آغاز رسمی اجلاس جی 7 طی ملاقات های اولیه امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه با دونالد ترامپ همتای آمریکایی خود دیدار کرد و گفت که او و رئیس جمهور آمریکا در مورد هدفی مشترک در قبال ایران مبنی بر دست نیافتن تهران به سلاح اتمی توافق دارند. مکرون همچنین گفت که دیگر هدف مشترک آمریکا و فرانسه در قبال ایران حفظ ثبات در منطقه است.

رئیس جمهور فرانسه همچنین طی مصاحبه ای تاکید کرد کههمه کشورها خواهان اجتناب از ایجاد درگیری با ایران هستند و دونالد ترامپ نیز بر همین موضع تاکید کرده است. وی افزود که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز به صورت بسیار شفاف این موضع را گفت. وی ادامه داد: ما بر سر سندی به توافق رسیدیم که به نظر من ارزش زیادی دارد و تصمیم گرفتیم عزمی عملی را اتخاذ کنیم که به اجازه دهد مواضع اندکی مسالمت آمیزتر شود

رئیس جمهور آمریکا نیز این دیدار را مثبت ارزیابی کرد و در توئیتی نوشت: زمان، زمان خوبی است. تصمیم های بسیار بزرگی در دو روز آینده خواهیم گرفت. ترامپ همچنین روز یکشنبه در کنفرانس خبری مشترک با آبه شینزو نخست وزیر ژاپن از نزدیکی (تماس) کشورهای فرانسه و ژاپن با ایران حمایت کرد.

در ادامه نیز نخست وزیر انگلیس وارد فرانسه شد و در جمع خبرنگاران ازآمریکا و چین خواست تا سیاست های اعمال تعرفه بر کالاهای یکدیگر را کنار بگذراند و به جنگ تجاری پایان دهند. وی همچنین افزود که این رویکرد راهی برای ادامه همکاری های تجاری نیست. جدا از هر چیز دیگری، کسانی که از تعرفه ها حمایت می کنند در معرض خطر تحمل سرزنش روند رکود در اقتصاد جهانی هستند.

سپس نوبت به دیدار نخست وزیر جدید انگلیس با رئیس جمهور آمریکا رسید. بوریس جانسون که برای نخستین بار از زمان بدست دریافت سکان نخست وزیری با دونالد ترامپ دیدار می کرد شروطی را برای توافق تجاری با آمریکا گفت. جانسون تاکید کرد که آمریکاباید محدودیت های اعمال شده بر تجارت و مشاغل انگلیس را لغو و با لندن سازش کند.

در آن سو نیز ترامپ با دادن وعده های بزرگ درباره تجارت سعی کرد تا نخست وزیر انگلیس را به خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا تشویق کند.

اتفاقی که ترامپ را غافلگیر کرد

در ادامه نیز وزیر خارجه کشورمان در سفری غیرمنتظره به فرانسه و محل برگزاری اجلاس جی 7 سفر کرد تا با همتای فرانسوی خود یعنی لودریان دیدار کند.

ظریف در ارزیابی دیدارهایش نوشت که دیپلماسی فعالانه ایران برای دستیابی به همکاری های سازنده ادامه دارد. وی همچنین افزود: در حاشیه اجلاس گروه هفت با امانوئل مکرون دیدار کردم پس از رایزنی هایی که با وزیر خارجه فرانسه داشتم. سپس نشستی مشترک با کننده های بریتانیا و آلمان داشتم. ظریف در پایان گفت: راستا پیش رو سخت است.

خبرگزاری رویترز درباره سفر ظریف به فرانسه نوشت کهایران می گوید درباره برنامه موشکی خود مذاکره نمی کند اما خواهان صادرات نفت بیشتری است.به همین دلیل دو مقام آگاه و یک دیپلمات ایرانی به رویترز گفتند اگر غرب خواهان حفظ برجام است باید اجازه صادرات دست کم 700 هزار بشکه نفت به ایران را بدهد اما ایده آل صادرات 1.5 میلیون بشکه نفت است.در ادامه این خبر آمده که ایران همچنین خواهان دریافت نقدی از بابت فروش نفت است.

سفر ظریف به فرانسه باعث غافلگیری ترامپ شدو از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.

آنگلا مرکل نیزروز یکشنبه درباره سفر ظریف به شهر برگزاری نشست گروه 7 شرح داد: گفت وگوهای وزیر امرور خارجه فرانسه با همتای ایرانی اش رویدادی موازی بوده و از سوی گروه 7 صورت نگرفته است.

موضوعات مطرح شده در ضیافت شام رهبران گروه 7

رهبران هفت کشور پیشرفته صنعتی جهان موسوم به گروه 7 در ضیافت شام چهل و پنجمین اجلاس این گروه سه موضوع آمازون، ایران و اوکراین را در منوی گفت و گوها و رایزنی های خود به بحث و مصاحبه نشستند.

به گفته الیزه، بخش اعظم ضیافت شام رهبران گروه به مساله آتش سوزی جنگل های آمازون اختصاص یافت.این هفت رهبر کشورهای صنعتی جهان گفتند که برای پشتیبانی از تلاش های صورت گرفته برای مقابله با آتش سوزی آماده هستند.

همچنین مساله ایران مورد بحث و گفت و گوی رهبران قرار گرفت. همانگونه که اوضاع در اوکراین و روابط با روسیه هم مطرح شد.

در این ضیافت شام، بازگشت احتاقتصادی روسیه به گروه هم موضوع بحث رهبران گروه 7 بود اما نتایج این بحث ها فعلا پنهانی است.

تنش در اجلاس جی 7 توسط ترامپ

منابع دیپلماتیک اروپایی از وجود فضای پرتنش در اجلاس گروه هفت در فرانسه خبر دادند.منابع دیپلماتیک اروپایی که خواسته اند نامشان فاش نشود در این ارتباط اضافه نموده اند که ترامپ در نشست روز یکشنبه اصرار بر دعوت از روسیه برای بازگشت این کشور به جی هفت را با توجه به موقعیت و قدرت این کشور داشت، اما این موضع رئیس جمهور ترامپ با مخالفت دیگر کشورهای صنعتی روبرو شد.

همچنین اختلاف نظرها در ارتباط با اعمال تعرفه های تجاری و همچنین جنگ تجاری آمریکا با دیگر کشورها از جمله چین از دیگر موضوعات مورد اختلاف در نشست اعضای گروه هفت بوده است که در نشست روز یکشنبه نیز ادامه یافت.

لازم به ذکر است که چهل و چهارمین نشست گروه 7 در هشتم و نهم ژوئن 2018 در لا مالبه ایالت کبک کانادا برگزار شد. این نشست با توجه به سیاست های تعرفه ای اعمال شده از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا علیه دیگر کشورهای عضو این گروه، یکی از پرتنش ترین جلسات سران این گروه بود.

همچنین پیش بینی می شود که با توجه به افزایش اختلاف نظرهای تجاری میان ترامپ و سران 6 کشور صنعتی و ثروتمند جهان که از نشست سال گذشته این گروه در کانادا بروز کرد، موضوع ایران نیز می تواند بر دامنه تفاوت دیدگاه های سران گروه7 در مورد نحوه تعامل با ایران بیفزاید.

23311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 30 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 282

به "نشست پر تنش 7 کشور صنعتی ، پیام حضور ظریف در بیاریتز چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست پر تنش 7 کشور صنعتی ، پیام حضور ظریف در بیاریتز چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید