مایک پنس زیر فشار ترامپ ، اتحاد شیوخ علیه ایران؟ ، ورود به ووهان چین ممنوع!

به گزارش کتاب ارزان، خبرنگاران : کوشش جمهوری خواستار برای اخلال در تایید رسمی نتایج انتخابات آمریکا و واکنش ها به غنی سازی 20 درصدی ایران از مهمترین خبرهای دنیا طی 24 ساعت گذشته بوده است.

مایک پنس زیر فشار ترامپ ، اتحاد شیوخ علیه ایران؟ ، ورود به ووهان چین ممنوع!

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران، برگزاری دور دوم انتخابات سنا در ایالت جورجیا، فشارها بر مایک پنس برای اختلال در تایید رسمی نتایج انتخابات ریاست جمهوری امریکا، ممانعت دولت چین از حضور محققان سازمان بهداشت دنیای در ووهان، ادامه واکنش ها به برنامه جدید غنی سازی اورانیوم در ایران، حواشی نشست شورای همکاری های خلیج فارس و تحریم های جدید وزارت خزانه داری ایالات متحده مهم ترین خبرهایی است که سرخط رسانه های دنیا را در نیم روز گذشته شکل داده اند.

چشم های خیره به جورجیا

در امریکا چشم ها خیره به تصمیم رای دهندگان در ایالت جورجیاست، جایی که در آن سناتورهای جمهوری خواه کلی لوفلر و دیوید پردو در رقابت تنگاتنگی با رافائل وارنوک و جان اوسوف رقبای سرسخت دموکرات خود قرار دارند. نتایج این انتخابات برای رقبای سیاسی در ایالات متحده اهمیتی حیاتی دارد و با توجه به تعادل فعلی قدرت در سنا (50 سناتور جمهوری خواه در برابر 48 سناتور دموکرات) می تواند از قابلیت مشخص نمایندگی در دوره زمامداری جو بایدن برخوردار باشد.

تا این لحظه و بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، با شمارش بیش از 98 درصد آرا، رافائل وارنوک کاندیدای سنا از حزب دموکرات در ایالت جورجیا برنده انتخابات شد.

او اولین کاندیدای رنگین پوستی است که توانسته از ایالت جورجیا به سنا راه یابد.

کلی لوفور رقیب جمهوری خواه او از ثروتمندترین اعضای سنای کنونی است.

پنس زیر فشار ترامپ

در شرایطی که تنها ساعاتی به برگزاری جلسه روز چهارشنبه در کنگره ایالات متحده برای اعلام رسمی نتایج انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده، خبرها حاکی از تداوم فشارها بر مایک پنس معاون ریاست جمهوری و رئیس (تشریفاتی) سنا برای ایجاد اخلال در رسمی شدن نتایج است. شب گذشته دونالد ترامپ درحساب کاربری توییترش نوشت: معاون رییس جمهوری از قدرت رد اعتبار گزینندگانی که با تقلب انتخاب شده اند، برخوردار است. در واقع ترامپ و هوادارنش از پنس می خواهند تا از اختیاراتش برای رد نتیجه کالج الکترال در ایالت هایی که به نتایج آن ها معترضند استفاده کند. در حالی که به عقیده مخالفان نقش معاون ریاست جمهوری در این جلسه تشریفاتی است.

یک مقام سابق کاخ سفید که با تیم آقای پنس در تماس است به خبرگزاری رویترز گفته که او از رئیس جمهور حمایت می نماید، اما قانون اساسی را اجرا خواهد نمود. این یک نقش تشریفاتی است. باز کردن نامه ها و خواندن محتوی آنها. همین. این یک وظیفه تشریفاتی است. نیویورک تایمز هم به نقل از منابع مطلع گزارش نموده که مایک پنس به رییس جمهوری اعلام نموده این اختیار را ندارد تا در جلسه روز چهارشنبه کنگره برای تایید نتایج آرای الکترال، پیروزی جو بایدن را لغو کند. به گزارش نیویورک تایمز، انتظار می رود در نشست کنگره آمریکا به نتایج انتخابات در ایالت های آریزونا، جورجیا و پنسیلوانیا اعتراضاتی صورت گیرد، اما در نهایت پس از بحث در خصوص این نظرات، پیروزی بایدن تایید خواهد شد.

پکن؛ ورود ممنوع

به گزارش رویترز، دولت چین از ورود هیات اعزامی سازمان بهداشت دنیای برای آنالیز منشا شیوع کرونا ممانعت کرد. پس از ماه ها مذاکره، با موافقت پکن قرار بر این بود که یک تیم ده نفره از کارشناسان بین المللی در اوایل ماه ژانویه به ووهان چین سفر نمایند.

تدروس ادهانوم، رییس سازمان بهداشت دنیای در واکنش به این مسئله گفت: از این که چین اجازه نداده است که کارشناسان بین المللی وارد این کشور شوند، بسیار مایوس شدم. با این حال مایک رایان، رییس بخش فوریت های سازمان بهداشت دنیای ابراز امیدواری نموده که این مسئله فقط یک مشکل اداری باشد و به سرعت برطرف گردد.

اجماع بر سر کاهش فراوری در اوپک پلاس

سه شنبه شب و پس از دو روز جلسه و چانه زنی ها فشرده در نشست اوپک پلاس، در نهایت اعضا تصمیم گرفتند فراوری نفت خام را برای دو ماه دیگر در سطح فعلی نگه دارند. بر اساس این اجماع، کشورهای روسیه و قزاقستان از این تصمیم مستثنی هستند و در دو ماه آینده این اجازه را دارند که هر ماه فراوریشان را در حداکثر تا 75 هزار بشکه در روز بالا ببرند. وزیر انرژی عربستان سعودی نیز اعلام نمود کشورش به صورت داوطلبانه یک میلیون بشکه در روز کم تر از سهمیه اش فراوری می نماید تا از عواقب منفی اتفاقات پیش بینی نشده پیش گیری کند. در پی تصمیمات مذکور، قیمت نفت در خاتمه روز سه شنبه شاهد رشد پنج درصدی بود و نفت خام ایالات متحده به 49.93 دلار و نفت خام برنت به 53.6 دلار رسید.

بیت کوین روی دور

در شرایطی که بازارهای غربی اولین ساعات بامداد را سپری می نمایند، به گزارش رویترز بیت کوین در بازارهای شرقی آسیا با قیمت بالاتر از سی وپنج هزار دلار معامله می گردد. این برای اولین بار است که در روز چهارشنبه بازارهای آسیا شاهد چنین قیمتی بوده و در بالاترین سطح به قیمت 35879 دلار رسید. قیمت بیت کوین در ماه های گذشته شاهد یک رالی سرسام آور قیمتی بوده و ارزش این ارز دیجیتال از اواسط ماه مارس تا کنون بیش از 800 درصد افزایش داشته است.

تداوم رفتارهای خصمانه

دولت آمریکا در ادامه سیاست های خصمانه اش علیه دولت جمهوری اسلامی ایران، سه شنبه شب تحریم های جدیدی را علیه شانزده نهاد و یک فرد مرتبط با صنعت فولاد، فلزات و معدن ایران وضع کرد. با اعلام دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا در راستای کارزار فشار حداکثری بر ایران، دوازده شرکت فعال در حوزه فراوری فولاد و سایر محصولات فلزی و همچنین سه عامل فروش محصولات شرکت هلدینگ فلزات و معادن ایران در خارج این کشور را در فهرست تحریم قرار داده است.

شرکت حمل و نقل حافظ دریای آریا و مجتمع های فولاد پاسارگاد و گیلان و صنعت بناب از جمله این شرکت ها هستند. یک شرکت مستقر در چین که در حوزه تامین نماینده الکترودهای گرافیت فعال است نیز در این فهرست مورد اشاره قرار گرفته است.

در اقدام خصمانه دیگری وزارت دادگستری آمریکا اعلام نمود هفت میلیون دلار از اموال بلوکه شده ایران را برای صندوق قربانیان تروریسم وصول نموده است. وزارت دادگستری آمریکا روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام نمود این پول از محل یک میلیارد دلار پولی ارائه شده که در جریان کوشش های مختلف برای دور زدن تحریم های ایران و انتقال دارایی های ایران به حساب هایی در نقاط مختلف دنیا توقیف شده بود.

واکنش هم پیمانان

در ادامه واکنش ها به اعلام افزایش سطح غنی سازی اورانیوم توسط ایران تا غلظت بیست درصد، وزارت خارجه روسیه این تصمیم را انحراف از تعهدات برجامی خواند. با این حال از دید این کشور فعالیت های اخیر نقض تعهدات ایران در پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای (ان پی تی) محسوب نمی گردد، زیرا ایران در تمامی اقدامات مربوط به برنامه هسته ای خود شفافیت دارد و به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه می دهد بر فرایند استفاده صلح آمیز از اورانیوم 20 درصدی خود نظارت نمایند.

با این حال میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین، تاکید نموده نکته اصلی این است که این اقدام با عادی شدن شرایط در ارتباط با برجام قابل بازگشت است. هوا چونینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین نیز در واکنش به این مسئله اعلام نمود همه طرف ها باید از اقداماتی که موجب تشدید تنش ها می گردد، خودداری نمایند.

اتحاد شیوخ

نشست شورای همکاری های خلیج فارس در العلا عربستان که تحت تاثیر حضور امیر قطر قرار داشت، با استقبال ایالات متحده روبرو شد. وزارت خارجه آمریکا ضمن استقبال از توافق کشورهای حوزه خلیج فارس با قطر برای حل اختلافات خود، این توافق را باعث تقویت اتحاد کشورهای منطقه علیه تهدیدات مشترک خواند و با تسهیل جریان انتقال کالاها و خدمات، رفاه منطقه ای را به همراه خواهد آورد.

پیش از شروع این اجلاس نیز ولی عهد عربستان سعودی و امیر قطر، که برای نخستین بار طی سه سال گذشته به این کشور سفر نموده، سندی در ارتباط با حل اختلافات سه ساله خود امضا کردند. در افتتاحیه این اجلاس نیز محمدبن سلمان ولی عهد عربستان با رویکردی مخاصمه جویانه برنامه هسته ای و موشک های بالستیک ایران را تهدیدی برای منطقه و دنیا دانست و از کشورهای حاشیه خلیج فارس خواست برای غلبه بر چالش های اطرافشان دست به دست هم دهند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1460

به "مایک پنس زیر فشار ترامپ ، اتحاد شیوخ علیه ایران؟ ، ورود به ووهان چین ممنوع!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مایک پنس زیر فشار ترامپ ، اتحاد شیوخ علیه ایران؟ ، ورود به ووهان چین ممنوع!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید