دلار به دو شرط تک نرخی می شود

به گزارش کتاب ارزان، خبرنگاران : رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین می گوید که از نظر بسیاری از فعالان و کارشناسان اقتصادی، تک نرخی شدن دلار الزامی است اما رسیدن به چنین شرایطی، مقدمات بسیار مهمی دارد.

دلار به دو شرط تک نرخی می شود

به گزارش ، مجیدرضا حریری در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: در این تردیدی وجود ندارد که شدن ارز مقدمه ای مهم برای است و در سال های گذشته نیز بسکمک از کارشناسان نسبت به عوارض تداوم چند نرخی بودن ارز هشدار داده اند. صرف نظر از اینکه دولت بعدی چه برنامه ای برای ارز دارد، باید دو پیش شرط مهم را در این زمینه مدنظر قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه اقتصاد ایران نیاز به حرکت به سمت اقتصاد آزاد دارد، گفت: اقتصاد ما باید به سه ویژگی مهم آزاد بودن، رقابتی بودن و شفاف بودن برسد. مقدمه آزاد بودن اقتصاد خروج دولت از بازارها و قیمت گذاری های دستوری و چالش هایی است که در این زمینه وجود دارد. در حوزه رقابت، باید فضا از رانت خارج شود و در حوزه شفافیت، باید شرایط اقتصادی افراد و آنچه که فضای اقتصادی کشور رخ می دهد قابل رصد و ارزیابی باشد.

رئیس اتاق ایران و چین ادامه داد: اینکه گفته می شود ما نمی خواهیم به حساب مردم سرک بکشیم، خود رسما به عاملی برای عدم شفافیت منجر می شود. اگر در اقتصاد ایران شود اما شفافیت و رقابت وجود نداشته باشد، این سیاست رسما به قاچاق یا خروج سرمایه از کشور کمک می کند از این رو عمل به سیاست های اقتصاد آزاد یکی از مقدمات اصلی تک نرخی شدن ارز خواهد بود.

حریری به قرار دریافت اقتصاد ایران در شرایط غیرعادی و جنگی نیز اشاره کرد و اضافه کرد: ما در سال های گذشته دو بار به سمت ارز تک نرخی حرکت کرده ایم اما هر بار تحت تاثیر تحریم ها و شرایط غیرعادی که بر اقتصاد ایران حاکم شده، دولت ها مجبور به تغییر در تصمیماتشان شده اند.

وی اضافه کرد: اگر بنا بر تک نرخی شدن ارز است، باید تلاش کرد که این شرایط غیرعادی اقتصادی را کنار گذاشت و دست دولت و فعالان اقتصادی در وارد کردن ارز به کشور را باز کرد، در غیر این صورت چالش های یک وضع غیر عادی اقتصادی، تک نرخی کردن ارز با دشواری روبرو می کند.

به گزارش ایسنا، از ابتدای سال 1397 و همزمان با از سرگیری تحریم های آمریکا، دولت اظهار داشت که برای واردات کالاهای اساسی ارز با نرخ 4200 تومان را فعال می کند و دیگر واردکنندگان نیز از طریق سامانه نیما می توانند ارز موردنیاز خود را تامین کنند و به این ترتیب در کنار بازار آزاد، دو دیگر نیز رسما در کشور به رسمیت شناخته شد.

در سال های گذشته بسکمک از فعالان اقتصادی بارها اظهار داشتند که معایب ارز چند نرخی از مزایای آن بیشتر است و دولت باید به سمت حذف ارزهای دولتی حرکت کند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 16 تیر 1400 بروزرسانی: 16 تیر 1400 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1724

به "دلار به دو شرط تک نرخی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلار به دو شرط تک نرخی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید