رئیس بانک مرکزی اروپا: احتمالا نقطه اوج کرونا سپری شده است

به گزارش کتاب ارزان، خبرنگاران: در حالی در معاملات روز جمعه قیمت هر اونس طلا با کاهش 88/ 0 درصدی روبه رو شد و به قیمت 1748 دلار رسید که ادامه فرایند صعودی ارزش فلز زرد در روزهای گذشته نیازمند وصول اخبار بیشتری در مورد تصمیمات نهادهای تصمیم گیر پولی از جمله بانک های مرکزی است.

رئیس بانک مرکزی اروپا: احتمالا نقطه اوج کرونا سپری شده است

به گزارش کتاب ارزان لاگارد در بخشی از صحبت های خود به صورت محتاطانه اعلام نمود که احتمالا نقطه اوج کرونا سپری شده است هرچند احتمالا موج دوم بیماری پیش رو است. این اولین بار است که یک نهاد مهم بین المللی نسبت به سپری شدن نقطه اوج پاندمی کرونا ابراز خوش بینی کرده است.

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا ضمن اعلام اینکه تا به امروز بانک های مرکزی اقدامات گسترده ای برای مقابله با صدمات اقتصادی کرونا، انجام داده اند سیگنال های انبساطی بیشتری به بازارها مخابره کرد. رئیس سابق صندوق بین المللی پول گفت هیچ تردیدی در ذهن من وجود ندارد که اکنون نیاز است تا از تمام ابزارهای در دسترس برای حمایت از اقتصاد استفاده کرد. موضوعی که می تواند سبب ادامه فرایند افزایش قیمت دارایی های امن از جمله طلا باشد.

خوش بینی محتاطانه لاگارد

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا معتقد است که جهان اکنون، نقطه ماکسیمم و پیک بحران کرونا را پشت سر گذاشته است اما در عین حال یادآور شده است که بازگشت به شرایط نرمال قبل از بحران، فعلا نامحتمل است. لاگارد که روز جمعه در یک کنفرانس آنلاین سخن می گفت اذعان کرد که ما احتمالا بدترین نقطه بحران را پشت سر گذاشته ایم، اما من این موضوع را با احتیاط مطرح می کنم زیرا، احتمالا موج دومی از همه گیری این ویروس جلو روی ما قرار گرفته است. بانک مرکزی اروپا پیش بینی کرده است که تولید ناخالص حوزه یورو در دو فصل اول سال 2020، به اندازه 16 درصد کاهش پیدا کند. در ادامه بانک مرکزی اروپا تصریح کرده است که انتظار دارد که رشد اقتصادی به علت بازگشایی مجدد اقتصادهای این حوزه در ماه های آینده افزایش پیدا کند. در بخشی دیگر از پیش بینی های بانک مرکزی اروپا آمده است که بعد از انقباض 7/ 8 درصدی اقتصاد قاره سبز در سال 2020، در سال بعدی رشد اقتصادی به محدوده مثبت بازشود و 2/ 5 درصد افزایش در خروجی را تجربه کند و در سال 2022 نیز این فرایند با رشد 3/ 3 درصدی ادامه پیدا کند. لاگارد در ادامه صحبت های خود شرح داد که ریکاوری اقتصاد ممکن است فرآیندی ناکامل و انتقالی باشد به این معنا که جهان پس از پاندمی ممکن است دچار تغییرات بزرگی شده باشد. او در این مورد گفت برخی از مدل های کسب وکار در حال تلاش برای ادامه حیات خود و تطبیق با جهانی جدید هستند، در حالی که برخی دیگر از شرکت ها در قلب واقعیتی تغییریافته به وجود خواهند آمد و تبدیل به پدیده ای نو خواهند شد. لاگارد پیش بینی کرد که در جهانی پساکرونا، احتمال این وجود دارد که تجارت در حجم قابل توجهی کاهش پیدا کند. رئیس سابق صندوق بین المللی پول در بخشی از صحبت های خود گفت نیاز است به اشخاص و کسب وکارهایی که آسیب پذیرتر هستند، توجه و کمک بیشتری شود.

اطمینان لاگارد از ادامه اقدامات حمایتی

بانک مرکزی اروپا ابتدای ماه ژوئن اعلام نمود که حجم و دوره برنامه اضطراری خرید اوراق خود را در راستای حمایت از کسب وکارها و اقتصاد افزایش خواهد داد. این نهاد اروپایی متعهد شده است که حداقل تا ماه ژوئن 2021 به مقدار 1350 میلیارد یورو از بدهی های دولتی را خریداری کند. صورت جلسه آخرین نشست بانک مرکزی اروپا که در روز پنج شنبه منتشر شد نشان می دهد که مقامات این بانک درباره اثربخشی سیاست های پولی این نهاد به مباحثه پرداخته اند. اخیرا دادگاه قانون اساسی فدرال آلمان اعلام کرده بود که برخی از اقدامات بانک مرکزی اروپا قانونی نیست. اما سیاست گذاران این نهاد در این جلسه مطرح کرده اند که شواهد کافی وجود دارد مبنی بر اینکه اگر اقتصاد ناحیه یورو بدون سیاست های محرک پولی از طریق خرید دارایی ها رها شود، شرایط بسیار بدی پیدا خواهد کرد. لاگارد نیز در صحبت های روز جمعه خود در این باره گفت که بانک های مرکزی واکنش بسیار گسترده ای به چالش های رخ داده داشته اند و هیچ تردیدی در ذهن من وجود ندارد که ما نیاز داریم از تمام ابزارهای در دسترس برای حمایت از اقتصاد استفاده کنیم. همچنین رهبران اروپایی در حال مذاکره برای بسته محرک جدید هستند که توسط کمیسیون اروپا پیشنهاد شده است. اما اتفاقی که در واقعیت افتاده است اختلاف شدید بین اعضا و مقامات اروپایی درباره این برنامه است. رهبران اتحادیه اروپا قرار است در یک نشست حضوری در 17 جولای درباره این بسته به گفت وگو بنشینند. اما لاگارد در گفت وگوی روز جمعه خود گفت که فکر نمی کند در این نشست هم مقامات اروپایی به یک توافق نهایی دست پیدا کنند و گفت وگوها در این مورد به درازا خواهد کشید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1137

به "رئیس بانک مرکزی اروپا: احتمالا نقطه اوج کرونا سپری شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس بانک مرکزی اروپا: احتمالا نقطه اوج کرونا سپری شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید