رنج سفر به سرزمین خطر

به گزارش کتاب ارزان، سال سرخ ترکیه با ترور سفیر روسیه در آنکارا، حمله تروریستی به قیصریه و انفجار در نزدیکی استادیوم بشیکتاش به سرانجام رسید. با وجود همه این ناامنی ها که کشته و مجروح شدن تعدادی ایرانی را نیز در پی داشت، کماکان سفر اتباع ایرانی به این کشور ادامه دارد، هرچند جو امنیتی ترکیه از همان ابتدا به مسافران هشدار می دهد که وارد چه شرایطی شده اند.

رنج سفر به سرزمین خطر

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور برای کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

به گزارش خبرنگاران، اگرچه شمار پروازهای ایران و ترکیه در چندماه اخیر کاهش یافته اما همچنان صف پروازهای مسافران ایرانی در فرودگاهِ نه چندان شلوغِ آتاتورک جزو طولانی ترین ها است. البته پروازهای چند کشور آسیای میانه هم به دلیل این که ترکیه یکی از مقرون به صرفه ترین کشورهای همسایه برای خرید کالا و تجارتِ خُرد محسوب می گردد، صف های نسبتا طویلی دارند.

نخستین صحنه ای که بعد از طی مراحل چک پاسپورت و تحویل وسایل، در بدو ورود به ترکیه می توان با آن روبرو شد، محلی است که تروریست انتحاری فرودگاه آتاتورک در تیرماه سال جاری، خود را منفجر کرد. این محل نشانه گذاری ویژه ای ندارد، اما معمولا راهنماهای تور، آن را به مسافرانِ تازه وارد نشان می دهند. در بیرون فرودگاه هم در مقابل در خروجی، یادبود قربانیان حمله به فرودگاه آتاتورک قرار داده شده و اسامی قربانیان روی سنگی مشکی رنگ درج شده است.

در شهر هم شرایط امنیتی حاکم است، هرچند به ظاهر آرام به نظر می رسد، اما می توان فضای امنیتی را حس کرد، به طوری که در طول شبانه روز تردد ماشین های زره پوش و گاردهای مشکی پوش بدون توقف ادامه دارد و صدای آمبولانس در طول شب قطع نمی گردد.

میدان تکسیم و خیابان استقلال هم به عنوان یکی از اصلی ترین مقاصد گردشگری از این قاعده مستثنی نیستند و دورتادور بعضی ساختمان ها که از لحاظ امنیتی حساس تر هستند نیز با گارد امنیتی مسلح محاصره شده است.

ورودی بیشتر ایستگاه های مترو هم با حضور پلیس، ظاهر امنیتی پیدا نموده است. برای ورود به بیشتر ایستگاه های قطار زیرزمینی استانبول، ماموران امنیتی علاوه بر کلیه وسایل و عبور آن ها از دستگاه چک، محموله های مشکوک از جمله کوله پشتی و کیف های بزرگ را به صورت جداگانه مورد آنالیز قرار می دهند.

با وجود همه این ظواهرِ امنیتی، میدان تکسیم و خیابان استقلال کماکان شلوغ است، بخصوص در ساعات انتهایی شب، اما این شب های استانبول تفاوت عمده ای با سایر شب ها دارد؛ در میدان تکسیم گردشگران بین المللی کمتری دیده می شوند و جمعیتی که خیابان استقلال را طی می نمایند بیشتر جوانان و خانواده های ترکیه ای هستند.

گردشگران اروپایی کمی در این منطقه حضور دارند و چشم بادامی ها حتی کمتر هم دیده می شوند، اما در این میان سهم گردشگران ایرانی قابل توجه است، بخصوص در مراکز خرید و با توجه به تخفیف کریسمس که شرایط خرید اجناس ترک و سایر برندهای مطرح را تسهیل نموده است.

با این حال جایی که بیشترین ضربه را از حوادث اخیر ترکیه و تحرکات گاه و بی گاه گروه های تروریستی دیده، بازار سنتی شهر استانبول است که پیش از این گردش مالی مناسبی داشته، اما حالا بیشتر گردشگران از ورود به بازار پرهیز می نمایند؛ در واقع یکی از مهم ترین مکان هایی که گردشگران پیش از سفر از حضور در آن بر حذر داشته می شوند بازار است.

هرچند پلیس و دستگاه های چک و خنثی در ورودی های بازار نیز قرار داده شده و امنیت نسبی حاکم است، اما تقریبا فقط مغازه داران ترک در بازار حضور دارند، از شلوغی بازار خبری نیست و بازار به طور معین، پویایی و تحرک مالی خود را از دست داده است.

با وجود این جو امنیتی و تهدیدهای بالفعل و بالقوه، تر کیه همچنان در اولویت سفر اتباع ایرانی قرار گرفته است، هرچند خیلی ها آن را به حساب سفرهای تجاری و کاری می گذارند که شاید علت آن را باید در ارزان بودن، سهولت دسترسی، احتیاج نداشتن به ویزا و وثیقه های سنگین بانکی جست وجو کرد که سفر به ترکیه را با وجود همه مخاطراتش به جان می خرند.

گزارش از رضوان اناری، خبرنگار خبرنگاران

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 714

به "رنج سفر به سرزمین خطر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رنج سفر به سرزمین خطر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید