زمستان سختی و رنج با سرانجام زمستان طبیعت رو به سرانجام است

به گزارش کتاب ارزان، رئیس جمهوری در پیغام نوروزی به مناسبت حلول سال 1400، با بیان اینکه این زمستانِ سختی و رنج؛ با سرانجامِ زمستانِ طبیعت، رو به سرانجام است، تأکید کرد: نسیم نوروزی، سال جاری نویدبخشِ شروعِ فصل شکوفایی، پیروزی و پیشرفت، در دفترِ ملت ایران است.

زمستان سختی و رنج با سرانجام زمستان طبیعت رو به سرانجام است

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، متن پیغام نوروزی دکتر حسن روحانی به توضیح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

یا مقلب القلوب و الابصار؛ یا مدبر اللیل و النهار؛ یا محول الحول و الاحوال؛ حوّل حالنا الی اَحسن الحال

شروع سال 1400 را به همه مردم عظیم ایران، از پیر و جوان؛ زنان و مردان به ویژه پرستاران و پزشکان و همه کادر درمان؛ کشاورزان و کارگران؛ رزمندگان و مرزبانان و همه ایران دوستان در سراسر دنیا تبریک عرض می کنم.

ایام نوروز سال جاری را که در میانه دو روز عظیم شادی آفرین، زادروز سالار شهیدان ابی عبدالله الحسین(ع) و میلاد ولیعصر، امام زمان (ارواحنا له الفدا) قرار گرفته را به فال نیک می گیرم و با عرض ادب به پیشگاه امام عدل و امید، این ایام فرخنده را به رهبر معظم انقلاب، مراجع عظام تقلید و همه مسلمانان، تهنیت می گویم.

سال جاری، انتها زمستانِ طبیعت و شروعِ هنگامه نور و گرما و شکوفایی و سرسبزی طبیعت؛ با انتهاِ دورانی، سخت و سخت از تاریخِ حیات ملت ایران هم زمان شده است. سه سال جنگ تحمیلی اقتصادی بی رحمانه و ظالمانه علیه ملت ایران؛ جنگی که هیچ ملتی در تاریخ معاصر، مشابه آن را تجربه ننموده بود، با ایستادگی این ملت، رو به انتها خواهد بود.

در کنار سختی و سختی جنگ اقتصادی، در سالِ گذشته، ملت ایران همچون سایر ملت ها با ویروسی خطرناک، روبرو شد که سختی تحریم و جنگ اقتصادی را برای ایرانیان دوچندان کرد. ملت ایران در حالی به نبرد با کرونا وارد شد که نه تنها از یاری های معمول دنیای برای مبارزه با این همه گیری محروم بود، بلکه حتی امکان دسترسی به ثروت های خود نیز در بانک های خارجی را نداشت. افت شدید قیمت نفت و تحریم نفتی، شرایط را به گونه ای رقم زد که سال 1399 از نظر درآمدهای نفتی، بدترین سال در 60 سال گذشته بود. من در طول 42 سالی که از پیروزی انقلاب می گذرد، از نظر تنگنا و محدودیتِ اقتصادی، سالی به سختی و سختی سال 1399، به یاد ندارم.

اما از سوی دیگر؛ این فصلِ سخت و سرد و این ابتلای عظیم و پیکار هم زمان در چند جبهه مختلف؛ به دلیل حماسه صبر و ایستادگی و تدبیر ملت ایران تبدیل به فصلی درخشان و پرافتخار در تاریخ ایران شد.

عظمت این حماسه را زمانی می توان دریافت که بدانیم دشمن بدخواه ما، چه هدفی را دنبال می کرد و چه نقشه ای برای ایران عزیز کشیده بود. آنان همچنان که با بی شرمی، از فشار حداکثری سخن می گفتند، با تمام توان، به دنبال فروپاشی اقتصاد ایران بودند. البته این فشار، در زندگی مردم، با رنج فراوان احساس شد، ولی مردم ما را از پای درنیاورد. آنها ضربه زدند ولی قطعاً به هدف خود نرسیدند. و همّوا بما، لم ینالوآ. در نهایت، آنها رفتند و ایران ماند. اقتصاد ایران ماند و بالید و بر توان خود اضافه کرد. مردم ایران ماندند و حماسه مقاومتِ بی نظیر این ملت، در تاریخ ملت ها جاودانه شد. در سالی که اقتصاد دنیای، کاهش فراوری با نرخ منفی 3.4 درصد را تجربه کرد و بسیاری از اقتصادهای قدرتمند دنیا، نرخ های منفی 5 درصد تا منفی 10 درصد را در کارنامه خود دیدند، به رغم کرونا و جنگ تحمیلی اقتصادی، رشد مثبت 2.2 درصد را در کارنامه درخشان خود ثبت کرد و مردم ما، در پنجشنبه های افتتاحِ هر هفته، جلوه های جهش فراوری در پرتو تدبیر و امید را شاهد بودند. این افتتاح ها، همه دستاورد گشایش هایی بود که در سایه تعامل سازنده با دنیا، به دست آمده بود و بهره گیری از درآمدهای نفتی در صندوق توسعه ملی امکان این سرمایه گذاری های زیرساختی و اشتغال زا را فراهم آورده بود.

در تنگنای معیشتی این ایام، جلوه های همدلی و دستگیری و یاری های مؤمنانه ایرانیان، بار دیگر عمق همبستگی و پیوستگی این ملت را به تصویر کشید. در ایام همه گیری، بلوغ و مسئولیت پذیری اجتماعی ملت ایران در رعایت شیوه نامه های بهداشتی و تغییر سبک زندگی، به عنوان یکی از جلوه های مدنیت ایرانی، جلوه گر شد.

در امر بهداشت و درمان، خانواده عظیمِ بهداشت و درمان، حماسه ها آفریدند و فداکاری ها کردند و شهدای فراوانی تقدیم نمودند. در فراوری تجهیزات پزشکی و دارو و واکسن، دانشمندان و مهندسان و کارآفرینان و شرکت هایِ دانش بنیان، خوش درخشیدند و مایه سربلندی ملت ایران شدند.

خداوندِ عظیم را شاکریم که این زمستانِ سختی و رنج؛ با انتهاِ زمستانِ طبیعت، رو به انتها است. نسیم نوروزیِ سال جاری نویدبخشِ شروعِ فصل شکوفایی و پیروزی و پیشرفت، در دفترِ ملت ایران است. به فضل خداوند و به شکرانه این صبر و مقاومت، همه چیز برای دورانی سرشار از شکوفایی و سازندگی و رونق و بهروزی برای ایرانیان، فراهم آمده است.

امروز، بدخواهان این ملت، در آن سوی دنیا، با رسوایی و بدنامی از کرسی قدرت به زیر افتادند، در حالی که ملت ایران، سرو قامت، سرافراز و سرزنده تر از همیشه، به استقبال بهارِ طبیعت و بهارِ زندگی آمده است.

امروز دشمنان ملت اعتراف نموده اند که با زبانِ زور و تهدید و تحریم نمی توان با ملت عظیم ایران سخن گفت. لذا، پس از سه سال شکست، ناچارند دوباره به راستا تعاملِ سازنده با ملت ایران بازگردند.

امروز ملت ایران در حالی به استقبال بهار طبیعت و بهار زندگی آمده است که سرمایه های ارزشمندی که در این هشت سال اندوخته است، پشتوانه و توشه راه او در دوران گشایش و شکوفایی خواهد بود.

در این هشت سال، در عرصه سیاست بین الملل، سرمایه سیاسی ارزشمندی اندوختیم که ثمره آن، پیروزی های پیاپی در سازمان ملل و شورای امنیت و دادگاه لاهه بود. امروز ارتباط گسترده و عمیق و راهبردی با دنیا داریم و دشمنان ما در مواضعی که علیه ما دارند، منزوی و ناتوان اند.

در این هشت سال، علی رغم اینکه همیشه از نظر منابع اقتصادی در تنگنا بودیم، گام های عظیم و تاریخی در توسعه زیرساخت های مورد احتیاج توسعه کشور برداشتیم. در فراوری گاز و گازرسانی، در پالایش نفت و پتروشیمی، در صنعت برق و آب، ارتباطات و اینترنت؛ سلامت، شرکت های دانش بنیان جهش های عظیم و تاریخی اتفاق افتاده تا راستا توسعه کشور در دوران گشایش و شکوفایی هموار گردد.

در این هشت سال، کشاورزی و صنعت و بخش خدمات ما راستا تکامل و بلوغ را طی کردند و آماده اند تا در دوران جدید، با قدرت و توان بیشتر وارد رقابت در بازارهای دنیای شوند.

در این هشت سال، ایران از شرایط احتیاج به واردات بنزین و گازوئیل، به موقعیت صادرنماینده و در گندم و برنج و شکر در مرز خودکفایی قرار گرفته است و بر پایه این زیرساخت ها، کشور در آستانه ورود به یک دوره شکوفایی و رونق و ثبات اقتصادی قرار گرفته است و از سال 99 آب، برق و گاز برای خانواده های کم مصرف که قاعدتاً کم درآمد هم هستند مجانی شد.

ما در سال های 93 تا 96، به مدت چهار سال، با هم ، چنین تجربه ای داشتیم. دوره ای که در آن، پس از رکود عمیق، شاهد بازگشت رشد و شکوفایی اقتصادی بودیم و حتی در سال 1395، ایران بالاترین رشد اقتصادی دنیا را کسب کرد. دوره ای که تورم به طور متوسط 11.5 درصد و در بیشتر اوقات تک رقمی بود. دوره ای که بالاترین رکورد سالانه افزایش اشتغال خالص را ثبت کرد. چنین سطحی از ثبات اقتصادی در چهار دهه اخیر در کشور، تجربه نشده بود.

این تجربه به ما نشان داد که ملت ایران قادر است در دوره گشایش و شکوفایی، در دهه اول قرن پانزدهم، به ثبات اقتصادی و تورم تک رقمی پایدار و رشد اقتصادی پایدار دست یابد. بی تردید، این هدف در دسترس ملت ماست.

ولی دستیابی به این هدف، احتیاجمند ترسیم دقیقِ واقع بینانه و امیدوارانهِ افق آینده کشور است. ما با تکیه بر آنچه توانسته ایم، می گوییم که می توانیم. دستاوردهای ما، پیش روی همه آن کسانی است که از دیدن حقیقت نمی هراسند و از وحشت روشنایی، به تاریکی و سیاهی و سیاه نمایی نمی گریزند، اما تحقق این هدفِ روشن، احتیاج به تفاهم ملی و توافق بر سر این سرنوشت مشترک دارد.

لازمه دستیابی به این هدف، مشارکت همه ایرانیان در فرآیند توسعه است. جذب سرمایه، اقتصاد دانش بنیان و تقویت شرکت های دانش بنیان باید محور توسعه ما باشند. زنجیرها باید از پای فعالان اقتصادیِ بخش خصوصی باز گردد. بنگاه های اقتصادی عمومی و دولتی باید راه را برای مردم و بخش خصوصی واقعی باز نمایند و به نفع آنها صحنه بنگاه داری و کسب وکار را ترک نمایند. در این صورت، سرمایه گذاری، توسعه می یابد، اشتغال پایدار می گردد و رفاه عمومی، بهبود می یابد. این بایدها، تکرار شعارهای ناشدنی نیست. تجربه چهارساله 93 تا 96، بهترین شاهد برای امکان پذیر بودن این بایدها است. چهار سالی که ثابت کرد در این کشور و در این نظام، می توان با تدبیر و تعامل، راستا غیردقیق را تصحیح کرد، فرایند درست را بازسازی کرد و ناممکن ها را ممکن ساخت.

لازمه دستیابی به این هدف، تعامل سازنده با دنیا است. ایران می تواند وارد پیمان های تجاری منطقه ای و دنیای گردد. ایران می تواند کانون جذب سرمایه گذاران بین المللی باشد. ایران می تواند جذاب ترین فضا برای بهره گیری از دانش و سرمایه ایرانیان در سراسر دنیا باشد و ایران می تواند تجارت گسترده و عمیق و پایدار با دنیا داشته باشد.

و بالاخره، شرط لازم برای دستیابی به این اهداف، مشارکت فعالانه و مسئولانه تک تک ایرانیان در عرصه معین سرنوشت است.

من به عنوان فرزند این ملت عظیم که از نوجوانی و از شروع نهضت اسلامی در سال 1341 تا به امروز، قریب به 60 سال است که در عرصه های مختلف سیاسی و مسئولیت های گوناگون در خدمت این ملت عظیم بوده ام و سرد و گرم و فرازوفرودهای تاریخ این ملت را، از نزدیک لمس نموده ام، باور دارم که راه پیشرفت و گشایش و اصلاح امور در این کشور، تنها و تنها از جاده مشارکت و انتخابات می گذرد.

مردم سالاری یک سرمایه ملی است و باید به دور از یأس ها و هراس ها و با کنار گذاشتن دلگیری ها و اختلاف نظرها، با نگاهی راهبردی به آینده ، آن را پاسداری کنیم.

این مردم هستند که می توانند شکوفایی یا پژمردگی را انتخاب نمایند. این مردم هستند که می توانند پیشرفت یا توقف را برگزینند. هیچ کس جز مردم ایران، نمی تواند سرنوشت این ملت را رقم بزند. این اراده الهی است که تغییر شرایط در هر جامعه ای را، به تغییر در روح و جان آنها پیوند زده است.

که إِنَّ ٱللَّهَ لَا یُغَیِّرُ مَا بِقَومٍ حَتَّی یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنفُسِهِم

انتخابات پرشور و با مشارکت حداکثری، پیش احتیاج و پیش شرط قطعی تحقق آرزوهای ملت ایران در دهه اول قرن پانزدهم خواهد بود.

و اینک نوروز پیروز فرا رسیده است. نوروزی که در فرهنگ بلند و بالنده ایرانیان، هم نماد شکوفایی و سرزندگی است و هم نماد اعتدال بهاری است. مردم ایران، همیشه اعتدال را ستوده اند و به استقبال شکوفایی رفته اند. در نظام اجتماعی و سیاسی خود هم هر زمان، حکمرانیِ همراه با اعتدال و خردمندی را تجربه کردند، پیش رفته اند و هر جا، در هجوم غارتگران و زورگویان و افراطی گریان قرار گرفتند، پژمرده شدند.

سال آینده، سال دسترسی گسترده مردم به واکسن و مهار کرونا و سال بهره گیری از مقاومت سه ساله و انتها تحریم ها خواهد بود. ما یک بار تحریم را شکست دادیم و مطمئناً در کنار همدیگر بار دیگر تحریم را شکست خواهیم داد.

در شروع سال 1400، من امیدوارتر از هشت سال پیشم. چون هشت سال پیش، ما نه این تجربه پُرافتخار چهار سال شکوفایی اقتصادی و تعامل دنیای و نه سه سال مقاومت در جنگ اقتصادی را داشتیم. بسیار امیدوارم که با حضور آگاهانه و آزادانه مردم، در معین سرنوشت خود، سال 1400 که سال انتها قرن چهاردهم است، انتها بخش سختی ها و آستانه شکوفایی ها باشد و راه را برای قرن نو که قرن تجدید عزت ملت ایران است، بگشاید و عرصه را برای پیشرفت شایسته ملت ایران بگستراند و دنیا، خود را برای ظهور آن عدل گستر و منجی عظیم بشریت آماده تر کند.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1571

به "زمستان سختی و رنج با سرانجام زمستان طبیعت رو به سرانجام است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمستان سختی و رنج با سرانجام زمستان طبیعت رو به سرانجام است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید