ستوده: آیا بستر های مناسب بهداشتی مثل بوندسلیگا را داریم؟ ، حقیقت: باید زندگی با کرونا را یاد بگیریم

به گزارش کتاب ارزان، پزشک تیم فوتبال استقلال گفت: ما الان می خواهیم پروتکل را اجرا کنیم. احتیاج به عوامل اجرایی و ... داریم. آیا تونل ضد عفونی کننده یا زمین مناسب برای بازیکنان داریم؟

ستوده: آیا بستر های مناسب بهداشتی مثل بوندسلیگا را داریم؟ ، حقیقت: باید زندگی با کرونا را یاد بگیریم

به گزارش گروه ورزشی خبرنگاران، موضوع شروع تمرینات لیگ فزونی و از سرگیری بازی های باقیمانده فصل نوزدهم لیگ برتر این روزها به دلیل مسائل پزشکی و بهداشتی واکنش های مختلفی را در جامعه فوتبال کشورمان به همراه داشته است.

دکتر ستوده پزشک تیم فوتبال استقلال در خصوص اینکه چرا برخی تیم ها اصرار به از سرگیری مسابقات لیگ نوزدهم و در واقع خودکشی دارند، بیان کرد: من هم نمی دانم در پاسخ به این سؤال مانده ام. وقتی می بینیم شرایط و بستر ما آماده نیست نمی دانم چه اصراری است. شاید شرایط فراهم است و ما از آن بی خبریم.

ستوده در خصوص اینکه آیا با رعایت فاصله اجتماعی می توان مسابقات را برگزار کرد، گفت: من برای شما یک مثال ساده می زنم. می گویم ما به لیگ های دیگر چه کار داریم اما همین لیگ آلمان که امروز شروع می شود برای بازی امروز می گویند باید بین ذخیره ها 15 متر فاصله باشد و چون نمی توانند روی نیمکت این کار را بکنند می خواهند روی سکوی تماشاگران بنشینند یا از پله هواپیما برای پایین آمدن استفاده کنند. به نظر شما ما این زیرساخت بستر را داریم؟ می گویم مطمئنا نداریم. من خارج از مسائل رنگی و جدول به عنوان یک پزشک متخصص که خودش هم این بیماری را از نزدیک لمس کرد ، می گویم. به نظرم و خیلی از همکاران که به فکر بازیکنان هستند ما این بستر را نداریم.

در ادامه دکتر حقیقت پزشک پرسپولیس در خصوص اظهارات ستوده که معتقد است ما بستر لازم را برای انجام تمرینات و بازی ها نداریم و این مسئله خودکشی محسوب می شود، گفت: کووید 19 بیماری است که به سایر بیماری های کشور ما مثل آنفولانزا اضافه شده و باید زیستن با آن را یاد بگیریم. ویروسی نیست که تا 4-5-6 ماه دیگر از کشور خارج شود و بگوییم با رفتن آن فعالیت های خودمان را از سر می گیریم باید زندگی و استایل خومان را عوض کنیم. لیگ آلمان امروز شروع می شود و فردا هم بایرن مونیخ بازی دارد.

وی در خصوص اینکه ممکن است شروع تمرینات مسابقات به بازیکنان آسیب بزند، گفت: تابع قوانین هستیم. پرسپولیس تمریناتش را از اسفند تعطیل کرده و تا الان هم تمرینی نداشتیم. الان هم تابع دستورات ستاد کرونا هستیم. به هر حال هر حرکتی خطراتی دارد. ما وقتی بازی می کنیم خطر مصدومیت برای بازیکنان وجود دارد و به خاطر آن نمی توانیم بازی ها را برگزار نکنیم.

حقیقت در خصوص اینکه این موضوع با مصدومیت متفاوت است و این بیماری واگیر دار است، گفت: این را قبول دارم اما کرونا با ما هست، نمی تـوانیم بگوییم صبر کنیم هر وقت تمام شد به فعالیت هایمان ادامه دهیم.

سپس ستوده در پاسخ به این سوال که آیا ستاد مقابله با کرونا با اصرار و اجبار برخی آقایان اجازه برگزاری بازی ها را می دهد، بیان کرد: در جریان این مسائل نیستم اما حسم این را می گوید. دیشب معاون وزارت بهداشت به صورت تلویحی گفت من دیگر کاری به فوتبال ندارم. پیش از این گفته بود سه هفته تمرین می کنیم و هر 4-5روز یکبار بازی می کنیم اما ناگهان نظرش عوض شد یا دکتر خلیلیان که ناگهان یکی به نعل می زند یکی به میخ. همه می گویند ما پروتکلی را تهیه و ابلاغ کردیم، اما چه بستری وجود دارد؟ چه کسی باید آن را اجرا کند؟ چه کسی مسئول می شود؟ صد در حقیقت و ستوده مسئول خواهند شد.

وی در خصوص اینکه گفته می شود این 9 بازی نشاط اجتماعی را در پی خواهد داشت، گفت: ما الان می خواهیم پروتکل را اجرا کنیم. احتیاج به عوامل اجرایی و ... داریم. آیا تونل ضد عفونی کننده یا زمین مناسب برای بازیکنان داریم؟ آیا می توانیم هر روز تست بگیریم؟ ما مسائل اولیه مانند تغذیه و .. را نداریم. وقتی بدیهیات را نداریم امکان اینکه بازی ها برگزار شود را نداریم.

سپس حقیقت در پاسخ به اظهارات ستوده بیان کرد: من با حرف های دکتر ستوده مخالفم. ما نباید توجیه کنیم. باید خودمان را برای جنگ با کرونا آماده کنیم. به جای اینکه شانه خالی کنیم و بگوییم امکانات نداریم. چرا استقلال نمی تواند تونل ضد عفونی کننده آماده کند؟ ما آماده کرده ایم و به محض اینکه دستور بدهند کارمان را شروع می کنیم.

ستوده در پاسخ به این اظهارات گفت: شما مسئولیت جان بازیکنان را بر عهده دارید.

حقیقت ادامه داد: این درست نیست. آیا تمام صنوف باید بگویند دولت باید این گارانتی را بدهد یا این حالت ایجاد شود که هیچ فعالیتی نباشد؟

ستوده گفت: باید امکانات وجود داشته باشد. الان 9 تیم سری A ایتالیا قویا به دولت شان گفته اند اگر امکانات نباشد ما بازی ها را انجام نمی دهیم. شما به این فکر کنید که جان یک بازیکن که پدر یک خانواده است به خطر می افتد. باید به عنوان یک پزشک صحبت کنید و از طرف پرسپولیس صحبت نکنید.

حقیقت در خصوص اینکه اگر فردا روزی مسئله ای برای بازیکنان به وجود بیاید او متهم می شود، گفت: من موافق این صحبت نیستم. شما به عنوان یک پزشک به بیمارتان مشاوره می دهد.اگر بیمار شما گوش ندهد و دچار بیماری شود شما مقصرید؟

وی در خصوص اینکه 20 و اندی بازیکن را هر روز می بیند و آنها خانواده اش محسوب می شود ، گفت: ما بستر را فراهم می کنیم از 24 ساعت تنها 4 ساعت با بازیکن هستیم.

پزشک پرسپولیس در پاسخ به این سؤال که ستوده می گوید ما بستر لازم را نداریم، گفت: ما تابع قانون هستیم. اگر ستاد کرونا این تصمیم را بگیرد و پروتکل ها را ابلاغ کند کار را انجام می دهیم.

وی که با رادیو جوان گفت وگو می کرد، در خصوص اینکه اگر ستاد کرونا بگوید بازی ها باید صد در صد برگزار شود آیا صلاح می داند این کار انجام شود، گفت: من موافقم البته بدون سلاح و پیشگیری و تمهیدات لازم مخالفم. با ایجاد بستر لازم و پیگیری و ممارست کادر پزشکی می توانیم کار را انجام دهیم.

سپس پزشک استقلال بیان کرد: با توجه به زیرساخت های خودمان و می دانم این پروتکل ها انجام پذیر نیست و فقط رور کاغذ است، مخالفم. به عمل کار برآید به سخندانی نیست. به ضرس قاطع می گویم؛ این کار به شکل صد در صد خطرناک است چون تهران اوضاع خطرناکی دارد. خوزستان هم همینطور است. همه اینها برای انجام تمرینات است و مسائلی مانند فرودگاه یا برگزاری مسابقات بماند. من مخالفم و به شدت اعلام خطر می کنم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1038

به "ستوده: آیا بستر های مناسب بهداشتی مثل بوندسلیگا را داریم؟ ، حقیقت: باید زندگی با کرونا را یاد بگیریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستوده: آیا بستر های مناسب بهداشتی مثل بوندسلیگا را داریم؟ ، حقیقت: باید زندگی با کرونا را یاد بگیریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید