سیل مراجعه بیماران عادی بیشتر از کرونایی ها!

به گزارش کتاب ارزان، شیوع اپیدمی کرونا بیماری های زمینه ای و داخلی را در بین ایرانی ها تشدید نموده است. گزارش های رسیده از بیمارستان های ریفرال در تهران از بالا رفتن شدت بیماری ها و افزایش ضریب اشغال تخت های بیمارستانی نسبت به زمانی که هنوز خبری از پاندمی کووید 19 نبود، حکایت دارد.

سیل مراجعه بیماران عادی بیشتر از کرونایی ها!

به گزارش ایران، آن طور که رؤسای بیمارستان ها و پزشکان متخصص روایت می نمایند؛ در نتیجه کاهش مقدار مراجعه به مطب ها و بیمارستان ها و در مجموع جایگزینی ویزیت پزشک با خودتجویزی دریک سال ونیم گذشته به دلیل ترس از کرونا، ویزیت های دوره ای به تأخیر افتاده و موجب شده بیماران با علائم حادتر بیماری به مراکز درمانی مراجعه نمایند.

در کنار همه اینها، کنترل گروهی از بیماری ها از جمله بیماری های قلبی و عروقی، بیماری های خود ایمنی، سرطان ها، دیابت، کلیوی و فشار خون و بیماری های نورولوژی از دست بیماران خارج شده و به دلیل مراجعه دیرهنگام و دستکاری در تجویز دوز مورد احتیاج دارو به وخامت اوضاع بیماران اضافه نموده است. متخصصان و رؤسای بیمارستان ها بر سر افزایش شدت بیماری ها در دوران اپیدمی کرونا توافق نظر دارند.

افزایش شدت بیماری ها نسبت به روز های قبل از اپیدمی

رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) با بیان اینکه شیب منحنی بستری بیماران کووید 19 در بزرگترین بیمارستان ریفرال تهران کاهشی شده است، می گوید: ترس مردم از مراجعه به دلیل بیماری کووید 19 به مراکز درمانی به حداقل رسیده و در حال حاضر حدود دو تا سه هفته است که مراجعات به اورژانس و درمانگاه ها تقریباً در حالت عادی قرار گرفته، اما با توجه به اینکه بیماران مدتی به بیمارستان مراجعه ننموده بودند شدت بیماری ها افزایش پیدا نموده و ضریب اشغال تخت های بیمارستان نسبت به زمانی که کووید 19 شناخته نشده بود افزایش داشته است.

دکتر خسرو صادق نیت با بیان اینکه حدود 15 درصد تخت ها در اختیار بیماران کرونایی است، اسم می نماید: در حال حاضر خدمات غیر کووید 19 با تمام ظرفیت ادامه پیدا می نماید و بخش های کرونایی کاملاً از بستری های غیرکرونایی جدا شده است. به طوری که اتاق های عمل مثل سابق فعال شده و عمل های جراحی، پیوندها، جراحی پیشرفته کبد و قلب و کلیه انجام می گیرند. این در حالی است که تا چند هفته پیش و بنا به دستور وزارت بهداشت مریض های غیرکرونایی بجز موارد اورژانسی پذیرش نمی شدند و ملزم بودیم خدمات غیرکرونایی را تعطیل کنیم تا تخت بیشتری داشته باشیم.

وی درباره چرایی افزایش شدت بیماری ها نسبت به روز های قبل اپیدمی هم اسم می نماید: دلیل اصلی ترس و نگرانی بیماران بود که می ترسیدند اگر مراجعه نمایند در روبروه با مبتلایان کرونا درگیر بیماری شوند. علاوه بر این داشتن بیماری زمینه ای موجب شد به دلیل عدم پیگیری درمان شدت این بیماری ها زیاد گردد در حالی که بیماران سعی می کردند از ابتلا به بیماری کرونا دور بمانند، اما می بینیم که مراجعه این بیماران به مراکز درمانی ضروری بود و عوارض بیماری های زمینه ای با شدت بیشتری بروز نموده است.

پیشرفت بیماری های سرطان و شیمی درمانی هایی که رها شده

رئیس بیمارستان سینای تهران با اشاره به کاهش اشغال تخت های بستری از سوی بیماران کرونایی در عین حال از افزایش سرعت عمل های جراحی بیماران غیرکرونایی در روز های اخیر خبر می دهد و می گوید: در فاز اوج بیماری از 480 تخت 220 تخت به بیماران کرونا اختصاص داشت و فشار کاری پرستاران و پزشکان متوجه بیماران کرونایی بود. برای همین خدمات به مریض های غیرکرونایی کاهش پیدا کرد. بعد از آرام شدن سیر بیماری در حال حاضر تنها 40 تخت برای کرونایی ها است و بقیه تخت ها به مریض های عادی اختصاص پیدا نموده و پرستاران و پزشکان هم عمل های جراحی بیماران غیرکرونایی را با شیب تند و بالایی انجام می دهند.

به گفته دکتر محمد طالب پور؛ پیک کرونا غیر از صدمه ای که به مریض های کرونایی زد و موارد فوت را افزایش داد ضرر مضاعفی داشت و آن پرهیز بیماران ارجاعی به بیمارستان های دانشگاهی بود که از لحاظ پرداخت هزینه ها مأمنی برایشان حساب می گردد. انصراف بیماران از مراجعه به مراکز درمانی گاهی موجب می گردد بیماری پیشرفت کند و اتفاقات ناخوشایندی برای بیماران می افتد. عواقب چنین شرایطی به گردن آن هایی است که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی نمایند و باعث توسعه ویروس کرونا می شوند.

وی تأکید می نماید که اگرچه شرایط پذیرش بیماران غیرکرونایی به حالت عادی برگشته، اما به دلیل آنکه عمل های جراحی به تأخیر افتاده سرطان ها و بویژه شرایط بیماران دیابت، دیالیز، روماتیسم، نورولوژی و بیماری های مزمن پیشرفت نموده است به این دلیل که بسیاری از این بیماران در طول اپیدمی سرخود داروهایشان را کم و زیاد می نمایند یا خوددرمانی می نمایند. همه این ها خطرآفرین است.

در حال حاضر ما با مواردی روبرو هستیم که در کنفرانس ها مطرح می گردد که اگر فلان بیمار 5 ماه پیش عمل می شد شانس زنده ماندنش بیشتر بود و بیماری اش عود نمی کرد. ما مریض هایی داریم که عملاً از بیماری شان مطلع هستند، ولی اسم می نمایند به خاطر ترس از کرونا مراجعه ننموده اند.

طالب پور با بیان اینکه تأخیر در عواقب درمانی بیماری ها دو دسته است می گوید: دسته اول بیماری هایی است که احتیاجمند جراحی است و پزشک در شرایط بسیار نامناسب پیشنهاد جراحی دستگاه گوارش، زنان و اورولوژی و ارتوپدی را می دهد تأخیر در انجام این نوع جراحی ها گاهی عواقب ناخوشایندی ایجاد می نماید ما از این رده بیماران کم نداریم که باید 6 ماه پیش عمل می شدند، ولی هنوز عمل نشدند، چون که ترسیدند و جلو نیامدند.

رئیس بیمارستان سینا در ادامه می افزاید: دسته دوم بیماران داخلی مزمن هستند که باید مرتب ماهیانه چک شوند و اگر فاصله ای بیفتد و حرمت ویزیت پزشک به وسیله بیمار کمرنگ گردد از این لحاظ که بیمار 6 ماه مراجعه نکند و دارو ها را درست مصرف نکند دردسرهایش بتدریج خودش را نشان می دهد. توصیه ما به همه بیماران این است شرایط بیماری شان را مرتب کنترل نمایند. با کاهش شیوع پیک چهارم و با رعایت ایمنی مراجعه به پزشکان را فراموش ننمایند تا دوباره داروهایشان تنظیم و شرایطشان به وسیله پزشکان کنترل گردد.

وی هشدار می دهد: بیماران قلبی که داروی فشار خون مصرف می نمایند کم و زیاد کردن دارو ها آن ها را دچار مرگ ناگهانی می نماید. بعلاوه بیماری های غدد و هورمونی به شکل مرتب احتیاج به ویزیت دارند و حتماً مراجعه مستقیم باید انجام گردد. بعلاوه بیماری های شایع مثل دیابت و تیروئید و بیماری های خود ایمنی به واسطه اینکه ناشناخته هستند و کنترلشان با آزمایش مرتب میسر است نباید رها شوند. از آن طرف سرطان ها و شیمی درمانی ها رها شده و مغفول مانده و افراد جرأت نمی نمایند مراجعه نمایند در حالی که انتظار این است ریسک ویزیت را با رعایت موارد ایمنی به عود بیماری باید ترجیح داد.

تأثیر معنادار اشغال تخت های مراقبت های ویژه در پذیرش بیماران غیرکرونایی

رئیس بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) با بیان اینکه اشغال تخت های مراقبت های ویژه از سوی بیماران کرونایی تأثیر معناداری در ارائه خدمات به سایر بیماران داشته است؛ به ایران می گوید: ما چهار پیک را در 16 ماه گذشته در استان تهران تجربه کردیم. در پیک چهارم که از اسفند 99 آغاز شد تا 50 درصد ظرفیت بیمارستان را به بیماران کرونایی اختصاص دادیم.

در حال حاضر مقدار بیماران بستری در بخش های تنفسی و مراقبت ویژه مختص کرونا به یک سوم بیماران در حداکثر مراجعه پیک چهارم کاهش پیدا نموده است. از این مقدار نزدیک به 50 درصدشان بیمارانی هستند که احتیاج به تخت های مراقبت ویژه و خاص دارند. شاید به این دلیل است که بیماران بدحال ماندگاری شان به نسبت مریض های خوش حال بیشتر است. اثر این اتفاق تأثیر بسیار معنی داری در خصوص خدمات سایر بیماران داشته است.

تقی ریاحی عدم مراجعه بیماران و دستورات بالا دستی برای تعطیلی موارد جراحی و بستری غیراورژانسی را دو دلیل مهم کاهش مقدار مراجعه در بخش های غیرکرونایی اسم می نماید و می گوید: در سه ماه گذشته تنها در یک هفته اخیر فرصت پیدا کردیم بخش ها را برای خدمات پزشکان در رشته های مختلف باز کنیم. پیش از این محدودیت هایی را ایجاد نموده بودیم تا بتوانیم به بیماران کرونایی خدمات ارائه دهیم.

وی در ادامه به کاهش عایدی بیمارستان ها به دلیل کاهش مراجعه بیماران غیرکرونایی اشاره می نماید و می افزاید: منبع عایدی بیمارستان از محل تعرفه های رسمی وزارت بهداشت است که قاعدتاً می توان نتیجه گیری کرد که در دوماه پایانی سال 98 و طی سال 99 و تا امروز بیمارستان متأثر از خدمات بیماران کرونایی است و اقتصاد بیمارستان بشدت آسیب دیده است و مقدار هزینه ها بسیار بیشتر از مقدار عایدی های کسب شده است و قریب به 20 تا 30 درصد از شرایط عادی و به طور مبه وسیله 30 تا 40 درصد نسبت به حالت عادی زیاندهی داریم.

نظم مراجعات بیماران قلبی به پزشک به هم خورده است

حسن آقاجانی فوق تخصص قلب و عروق با بیان اینکه نظم مراجعات بیماران سرپایی به پزشک در طول اپیدمی کووید 19 تا حدودی خدشه دار شده است، می گوید: مشاهدات ما در مرکز قلب تهران که مرکز درمانی ریفرال و ارجاعی است نشان می دهد در مواقعی بویژه در روز های پیک بیماری مراجعات بیماران به دلیل احتیاط کمتر می گردد و زمان های مراجعه برای ویزیت را به تعویق می اندازند.

به گفته این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران؛ بیماران در اوایل کرونا با سردرگمی زیادی روبرو بودند و ما با افرادی روبرو بودیم که به علائمشان توجه نمی کردند، مراجعه بهنگام نداشتند و سکته قلبی می کردند یا مواردی داشتیم که سکته قلبی مستقر شده و شرایط بدتری ایجاد شده بود آنگاه به بیمارستان می آمدند. افراد فکر می کردند محیط بیمارستان آلوده است و اگر مراجعه نمایند به بیماری کرونا مبتلا می شوند.

وی با بیان اینکه زمان مراجعه بهنگام به پزشک در بیماری های قلبی و عروقی بسیار مهم است می افزاید: در روز هایی که با پیک بیماری روبرو هستیم مراجعات بیماران تا مقدار ای نظم خودش را از دست می دهد. ما در مرکز قلب به شکل فعال شرایط بیماران را پیگیری می کنیم و به وسیله تماس نوبت دهی شان تنظیم می گردد. با این حال کماکان بیماران با فاصله مراجعه می نمایند و وقتی دلیل را جویا می شویم پاسخشان این است: از ترس کرونا مراجعه نکردیم.

خانواده ها مراجعه نمی نمایند؛ بچه ها مجبورند با بیماری شان کنار بیایند

حجت درخشان فر فوق تخصص ریه بچه ها بیمارستان مسیح دانشوری از کاهش مراجعه سرپایی به مطب های متخصص های بچه ها خبر می دهد و می گوید: یکی از دلایل کاهش مراجعه سرپایی بچه ها به مطب ها ناشی از مراقبت های بیشتری است که در طول اپیدمی به وجود آمد. زدن ماسک و رعایت شیوه نامه های بهداشتی از جمله تعطیلی مدارس و کاهش ورود به جامعه، شیب بیماری های تنفسی و عفونی را در بین بچه ها کاهش داده. برای مثال آبله مرغان که در فصل مدارس بین بچه ها شیوع پیدا می نماید و بعلاوه بیماری گال و شپش در بچه ها کم شده است.

وی با بیان اینکه مطب ها در بحران کووید 19 همچنان با کاهش عایدی روبرو هستند، می افزاید: با گذشت بیش از یک سال از اپیدمی هنوز هم خانواده ها از مراجعه به مطب ها و بیمارستان ها ترس دارند. خیلی از بیماران ما به ویزیت های آنلاین روی آورده اند.

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه می افزاید: همزمان با شیوع ویروس کرونا اسامی بعضی از بیمارستان ها از جمله مسیح دانشوری بر سر زبان ها افتاد. برای همین هنوز هم بسیاری از خانواده ها از مراجعه بچه ها شان به این بیمارستان اجتناب می نمایند. این تصور همچنان وجود دارد اگر کسی وارد بیمارستان مسیح دانشوری گردد کرونا می گیرد.

در نتیجه همه این ها باعث شد جراحی های الکتیو هم کمتر گردد اگرچه چندین بار دستورالعمل آمد که جراحی های الکتیو در پیک های کرونا تعطیل گردد، ولی بعد از آن هم شرایط به این ترتیب پیش رفته است برای مثال کودکی که فتق نافی یا عمل جراحی خاصی دارد سعی می نماید فعلاً مراجعه نکند. در این موارد هم خانواده ها، فرزندان شان را مجبور می نمایند که بعد از ریشه کنی اپیدمی یا واکسیناسیون به نحوی با مشکل و بیماری شان کنار بیایند.

منبع: فرارو
انتشار: 3 مرداد 1400 بروزرسانی: 3 مرداد 1400 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1757

به "سیل مراجعه بیماران عادی بیشتر از کرونایی ها!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیل مراجعه بیماران عادی بیشتر از کرونایی ها!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید