مار پیتون چگونه می تواند هر چیزی را ببلعد؟

به گزارش کتاب ارزان، گجت نیوز نوشت: مار پیتون با آرواره های عجیب خود می تواند جانوران بزرگی همانند گوزن یا تمساح را ببلعد. اما چطور مار پیتون قادر به بلعیدن طعمه هایی به این بزرگی است؟

مار پیتون چگونه می تواند هر چیزی را ببلعد؟

مارهای پیتون برمه ای بسیار بزرگ هستند و حتی می توانند تا 5 متر رشد نمایند. هرچند که مقدار مار پیتون نمی تواند مقدار باز شدن دهانش برای بلعیدن طعمه های بزرگی همانند گوزن یا تمساح را شرح دهد. یک مطالعه نو به آنالیز قابلیت منحصر به فرد آرواره های مار پیتون برمه ای پرداخته است که به این جانور اجازه می دهد طعمه هایی تا 6 برابر بزرگتر از سایر مارهای هم مقدار خود هضم کند.

راز بلعیدن طعمه های بزرگ به وسیله مار پیتون

اگرچه این مارها اشتهای بسیار زیادی دارند، اما به خاطر نابود شدن زیستگاهشان (به وسیله انسان ها) در آسیای جنوبی، در معرض خطر هستند. هرچند که در فلوریدا به عنوان یک گونه نو به شدت به زیست بوم آسیب زده اند و با خوردن تقریبا همه چیز، جانوران بومی آن منطقه را در معرض خطر جدی قرار داده اند.

این جانور به تنهایی باعث نگرانی دانشمندان و تغییر کلی زیست بوم فلوریدا شده است. همین نیز باعث شد که Ian Bartoszek، دانشمند علوم محیط زیست و سه پژوهشگر دیگر به آنالیز دقیق بدن مار پیتون و مخصوصا توانایی آن در بلعیدن جانوران بزرگ بپردازند.

بر اساس یافته های این پژوهش، مار پیتون دهان بسیار بزرگی دارد؛ اما برای باز شدن بیشتر آن توانسته به یک ویژگی منحصر به فرد دست یابد. پوست بین آرواره های پایینی مار پیتون قابلیت کشسانی بسیار زیادی دارد که به جانور حتی اجازه بلعیدن طعمه هایی بزرگتر از توان دهان بزرگش را می دهد.

با توجه به اینکه مارها طعمه های خود را بدون جویدن به صورت کامل می بلعند، مقدار باز شدن دهان نقشی کلیدی در مشخص شکار آنها دارد. برخلاف انسان ها و دیگر پستانداران، آرواره های پایینی مارها به همدیگر متصل نیستند و تنها به واسطه یک رباط کشسان با هم ارتباط دارند. همین نیز باعث می گردد که دهان آنها بسیار بیشتر از بقیه جانوران باز گردد.

مار پیتون در حال بالا آوردن یک گوزن دم سفید بالغ

اگرچه آرواره های این چنینی در همه مارها وجود دارد، اما این پوست بسیار کشسان مار پایتون است که به آرواره پایینی اجازه می دهد بیشتر از بقیه مارها باز گردد. در واقع پوست بین آروارهای پایینی چپ و راست پیتون با بقیه مارها فرق دارد. بیش از 40 درصد مقدار باز شدن دهان پیتون نیز به خاطر این پوست خاص است.

حتی اگر سر بزرگ آنها را در نظر بگیرید، باز مقدار باز شدن دهان فوق العاده زیاد است. برای مقایسه مقدار باز شدن دهان مار پیتون با دیگر مارها می توانید به تصویر زیر نگاه کنید. در اینجا مار درختی قهوه ای وحشی، مار درختی قهوه ای اسیر و مار پیتون در کنار هم قرار گرفته اند. این مارهای کوچک تر تا حدودی سمی هستند و پرنده ها و دیگر طعمه های کوچک را شکار می نمایند.

با مقدار گیری مارها و بعلاوه طعمه های بالقوه آنها، پژوهشگران قادر خواهند بود بزرگترین حیوانی که آنها می توانند بخورند و مزیت خوردن طعمه های مختلف را (از موش و خرگوش گرفته تا تمساح و گوزن دم سفید) ارزیابی نمایند. داده ها نشان می دهند که مارهای کوچک تر از دهان بزرگ خود و امکان خوردن طعمه های مختلف بیشتر سود می برند. در واقع بچه مار پیتون قادر به بلعیدن طعمه های بیشتری نسبت به مارهای هم مقدار خود است.

مقدار بزرگتر دهان نه تنها باعث می گردد که مار پیتون طعمه های بیشتری برای بلعیدن داشته باشند، بلکه آنها را از لیست طعمه دیگر شکارچیان نیز خارج می نماید. وقتی مار پیتون بالغ گردد، تقریبا تنها تمساح است که می تواند آن را شکار کند و البته فراموش نکنیم که مار پیتون نیز می تواند تمساح را بخورد.

پژوهش های پیشین نشان داده بودند که جانورانی همانند مار پیتون برمه ای شکار خود را با خفه کردن نمی کشند، بلکه با فشار زیاد جریان خون را در بدن جانور بی دفاع قطع می نمایند. اگرچه پژوهش نو اجرا شده بیشتر در پاسخ به یک کنجکاوی زیستی اجرا شده است، اما می تواند به دانشمندان در درک هرچه بهتر نحوه آسیب زدن مار پیتون برمه ای به یک زیست بوم یاری کند.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 16 مهر 1401 بروزرسانی: 16 مهر 1401 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 2178

به "مار پیتون چگونه می تواند هر چیزی را ببلعد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مار پیتون چگونه می تواند هر چیزی را ببلعد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید