مهاجرت به آلمان (تور آلمان)

به گزارش کتاب ارزان، در این مقاله از وب سایت گردشگری خبرنگاران به معرفی شرایط مهاجرت به آلمان خواهیم پرداخت . با ما همراه باشید.

مهاجرت به آلمان (تور آلمان)

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ آلمان دیدن کنید.

مهاجرت به آلمان

جمهوری فدرال آلمان کشوری وسیع در قلب قاره اروپاست که اکنون به عنوان صنعتی ترین کشور قاره اروپا شناخته می گردد. بازار کار مناسب, رشد اقتصادی بالا, ثبات اقتصادی و سیاسی, امکان برخورداری از تحصیل رایگان در اروپا و … از مواردی است که کشور آلمان را به کشوری مجذوب نماینده برای مهاجران تبدیل نموده است. ما در این مقاله به آنالیز شرایط مهاجرت به آلمان و اخذ تابعیت و اقامت آلمان از راه های مختلف را آنالیز می کنیم.

مجوز اقامت

مجوز اقامت در آلمان یا Aufenthaltserlaubnis این امکان را برای تان فراهم می نماید که بیش از نود روز محدودیت ویزا، در این کشور بمانید. در گذشته، معمول بود که این مجوز اقامت را ویزای اقامت می نامیدند. برای اینکه دچار سردرگمی نشوید، از عبارت مجوز اقامت برای نام بردن از سندی استفاده می کنیم که عبارت است از کارت دیجیتالی با یک چیپ دیجیتال که به شما اجازه می دهد به طور قانونی در خاک آلمان بمانید.

دو نوع اصلی مجوز اقامت در آلمان وجود دارد:

1. یک کارت موقتی که برای مدت معلوم، مثلا چند ماه یا چند سال، معتبر است و باید به طور دوره ای تمدید گردد.

2. کارت مجوز دائمی که شبیه به گرین کارت آمریکاست که دارنده آن می تواند در آلمان اقامت دائم داشته باشد.

کارت اقامت دائمی درست مثل گرین کارت، فقط به مهاجران قانونی داده می گردد و به معنای دریافت شهروندی آلمان نیست.

الزام یادگیری زبان آلمانی

برای دریافت مجوز اقامت لازم نیست بر زبان آلمانی به طور کامل مسلط باشید و سلیس حرف بزنید؛ ولی انتظار می رود در زبان ملی این کشور مهارت نسبی داشته باشید و احتمالا بدون اینکه زبان آلمانی بلد باشید، نمی توانید مجوز اقامت طولانی مدت بگیرید. پیشنهاد ما این است که هرچه زودتر و قبل از رفتن به آلمان، یادگیری زبان آلمانی را آغاز کنید. اگر بتوانید به زبان آلمانی با دیگران ارتباط برقرار کنید، مطمئنا زندگی مجذوب نماینده تر و راحت تری در آلمان خواهید داشت. البته همان طور که گفتیم، تسلط صددرصدی به زبان آلمانی برای دریافت مجوز اقامت لازم نیست؛ ولی برای دریافت مجوز باید آشنایی حداقلی داشته باشید.

مجوز اقامت دوره های زبان آلمانی

این مجوز مشروط فقط برای افرادی در نظر گرفته شده است که می خواهند زبان آلمانی را در آلمان یاد بگیرند. این مجوز، محدود به سه ماه تا یک سال است و قابل تمدید نیست. برای دریافت این مجوز باید در یک مدرسه زبان آلمانی ثبت نام نموده باشید.

دسته بندی های مجوز اقامت در آلمان

چه تصمیم به کارکردن داشته باشید چه نداشته باشید، برای اقامت بیش از نود روز در آلمان باید مجوز اقامت بگیرید؛ برخلاف گذشته، امروزه مجوز کار و مجوز اقامت جدا نیست. شما مجوزی دریافت می کنید که متناسب با دسته بندی حضور شما در آلمان باشد، مثلا مجوز کاری، مجوز دانشجویی، فریلنسری، هنرمندی، همسر همراه و… .

اگر مجوزی ندارید که به شما اجازه کارکردن بدهد، نمی توانید به طور قانونی در آلمان کار کنید. در هر شرایط و برای هر نوع اقامت در آلمان باید ابتدا ثابت کنید:

1. می توانید خود را برای زندگی در آلمان ساپورت کنید.

2. مدرک بیمه سلامت دارید، البته مدرکی که در آلمان معتبر باشد. برای دریافت بیمه حتما از قبل تحقیق کنید و قوانین آلمان را در نظر بگیرید.

چهار دسته بندی کلی برای مجوز اقامت در آلمان وجود دارد:

1. مجوز اقامت: اجازه ی اقامت به مدت محدود با یا بدون امکان استخدام؛

2. کارت آبی اتحادیه اروپا: اجازه اقامت محدود برای افراد واجد شرایط؛

3. اجازه سکونت: مجوز اقامت دائم؛

4. مجوز EU برای اقامت دائمی.

هرکدام از این مجوزهای اقامت در آلمان نیازمند شرایط خاص و الزام های مختلف است. مجوز دائمی اقامت معمولا زمانی به افراد اعطا می گردد که حداقل پنج سال در آلمان زندگی نموده باشند. بسیاری از مهاجرانی که ده سال یا حتی بیش تر در این کشور زندگی می نمایند، مجوز اقامت دائم ندارند. آنها باید مجوز خود را که دارای محدودیت زمانی است، هر دو یا سه سال، تمدید نمایند. مجوز سکونت دائمی معمولا نیازمند اثبات سطح بالایی از مهارت در زبان آلمانی است.

نکاتی برای قبل از مراجعه به اداره AUSLÄNDERBEHÖRDE

قبل از اینکه اداره Ausländerbehörde به شما برای اقامت، اجازه ارسال درخواست بدهد، باید به چند نکته توجه کنید. قبل از اینکه این مراحل کامل شوند، اگر درخواست خود را ارسال کنید، کاری از پیش نخواهید برد. تا تکمیل نشدن این مراحل، نمی توانید اقدامی انجام دهید:

ثبت نام (Anmeldung)

همه بزرگ سالانی که در آلمان زندگی می نمایند، باید محل اقامت خود را نزد مقامات محلی ثبت نمایند. اگر قصد دارید برای مدت بیش از نود روز در آلمان بمانید، باید محل اقامت تان ثبت گردد. حتی در صورت اسباب کشی هم باید ثبت نام و ثبت موقعیت خود را تکرار کنید. علاوه بر تأییدیه ثبت نام، گاهی اوقات دفتر اتباع خارجی از شما مدارکی مثل اجاره نامه یا سند مالکیت درخواست می نماید.

در شهرهای بزرگ تر، مثل برلین، فرانکفورت، مونیخ، اشتوتگارت و… می توانید به دفاتر محلی موسوم به Bürgeramt یا Bürgerbüro مراجعه کنید. در اشتوتگارت بیست دفتر در سراسر شهر وجود دارد و فرانکفورت یازده دفتر دارد. در شهرهای کوچک تر فقط می توانید به تالار شهر یا Rathaus مراجعه کنید. بدون ثبت نام و ثبت محل اقامت به هیچ وجه نمی توانید مجوز اقامت بگیرید. این گزینه یکی از مهم ترین شروط دریافت مجوز اقامت است که به محض اینکه جایی برای زندگی در آلمان پیدا کردید یا به مکان جدیدی نقل مکان کردید، باید این مرحله را طی کنید. بدون دراختیارداشتن مدارک ثبت نام، نمی توانید حساب بانکی در آلمان داشته باشید که این شرط، دومین کاری است که قبل از دریافت مجوز باید انجام دهید.

حساب بانکی (Bankkonto)

وقتی برای صدور مجوز اقامت درخواست می دهید، باید ثابت کنید عایدی یا منابع اقتصادی کافی در اختیار دارید. بخشی از این مطلب با گزارش های بانکی ثابت می گردد، علاوه بر این، یک حساب بانکی، یکی دیگر از عناصر حیاتی برای زندگی در آلمان است و به وسیله آن می توانید کارت اعتباری بگیرید.

بیمه سلامت (Krankenkasse)

هرکسی که در آلمان زندگی می نماید، حتی مهاجران، باید بیمه سلامت داشته باشند. افرادی که برای مدت طولانی در آلمان اقامت دارند، باید پوشش بیمه سلامت آلمان داشته باشند. بیمه سلامت در آلمان دو نوع اصلی دارد: خصوصی و عمومی. اگر نمی دانید کدام نوع بیمه برای شما مناسب تر است، می توانید موقتا یک بیمه نامه یک ساله از یک شرکت بیمه خصوصی بگیرید تا بعدا درباره انواع بیمه تحقیق کنید.

مهارت در زبان آلمانی (Sprachkenntnisse)

همه ساکنان آلمان، چه شهروند چه مهاجر، باید برای برقراری ارتباط به زبان آلمانی توانایی داشته باشند. برای اتباع خارجی این مهارت برای اینکه بتوانند با سبک زندگی آلمانی تطبیق پیدا نمایند، بسیار ضروری است. مراحل درخواست برای دریافت مجوز اقامت با داشتن مهارت صحبت به زبان آلمانی بسیار راحت تر پیش می رود؛ البته برای مراحل اولیه درخواست مجوز، اجباری برای یادگیری زبان آلمانی وجود ندارد. با وجود این، اگر می خواهید مجوز طولانی مدت بگیرید یا مجوز خود را تمدید کنید، باید ثابت کنید که در حال یادگیری زبان آلمانی هستید.

مهارت در زبان آلمانی در سطح B1 و بالاتر معمولا برای صدور مجوز اقامت دائم ضروری است. اگر می خواهید در نهایت، شهروندی آلمان یا مجوز اقامت دائمی بگیرید، باید سطح زبان آلمانی خود را به سطح مقبولی برسانید. برای مجوز های مختلف طولانی مدت، سطح های مختلفی از زبان از شما درخواست می گردد، گذشته از این، اگر زبان آلمانی را یاد بگیرید، زندگی شادتر و راحت تری در این کشور خواهید داشت.

چارچوب مرجع مشترک اروپایی برای زبان ها (CEFR)

این مجموعه استاندارد زبانی با شش سطح مهارت به وسیله شورای اتحادیه اروپا برای استفاده در هریک از کشورهای این اتحادیه مشخص شده است. آلمان از این استاندارد برای ارزیابی مهارت های زبانی کاندیداها استفاده می نماید. سطوح مختلف زبان آموزان از A تا C دسته بندی شده و سطح A پایین ترین سطح و برای مبتدیان است. سطح C بالاترین سطح یادگیری زبان در این دسته بندی است. هر سطح به دو زیرمجموعه تقسیم می گردد: سطوح A1, A2 و B1, B2 و C1, C2.

کسی که در سطح B2 این دسته بندی واقع شده است، دارای مهارت های زیر است:

1. می تواند مفهوم اصلی مکالمات استاندارد در موضوعات آشنا را درک کند که غالبا در محل کار، محل تحصیل، مراکز تفریحی و… موردنیاز است؛

2. می تواند از پس شرایط مختلفی بربیاید که ممکن است در سفر به مناطقی که به آن زبان صحبت می نمایند، پیش بیاید؛

3. می تواند متون کوتاه مرتبط با موضوعات موردنیاز یا موضوع موردعلاقه خود بنویسد؛

4. می تواند تجربه ها و رویدادها، آرزوها، رؤیاها و خواسته های خود را توصیف کند و به طور مختصر دلایل و توضیحاتی برای انتخاب ها و برنامه های خود مطرح کند.

برای اطلاعات بیشتر درباره مهارت هایی که هر سطح از زبان دربر می گیرد، می توانید به صفحه چارچوب مرجع مشترک اروپایی برای زبان ها در ویکی پدیا مراجعه کنید.

اینکه برای دریافت مجوز باید به کدام سطح برسید، به محل اقامت شما در آلمان بستگی دارد. به نظر می رسد ادارات اتباع خارجی در سراسر این کشور قوانین متفاوتی دارند؛ ولی معمولا برای دریافت مجوزهای طولانی مدت حداقل باید به سطح B1 یا B2 برسید. برای دریافت شهروندی آلمان، سطح C1 موردنیاز است.

همان طور که قبلا هم گفتیم، هرچه سطح زبان بالاتری داشته باشید، زندگی راحت تری خواهید داشت و شانس شما برای دریافت مجوز اقامت دائمی افزایش می یابد.

منبع: تاپ تراول
انتشار: 18 شهریور 1401 بروزرسانی: 18 شهریور 1401 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 2163

به "مهاجرت به آلمان (تور آلمان)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهاجرت به آلمان (تور آلمان)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید