میلیاردرهای گیشه؛ بازیگران ایرانی چقدر دستمزد می گیرند؟

به گزارش کتاب ارزان، روزنامه هفت صبح: درباره رقم دستمزد بازیگران سینمای ایران بار ها عدد هایی در رسانه های رسمی منتشر شده است. سال پیش هم هفت صبح میزان دستمزد بعضی بازیگران را اظهار داشت که واکنش های زیادی به همراه داشت. در آن گزارش نوشتیم همه موهبات بازیگران به دستمزد های هنگفت خلاصه نمی گردد.

میلیاردرهای گیشه؛ بازیگران ایرانی چقدر دستمزد می گیرند؟

شهرت برای بازیگران امتیاز دیگری به همراه دارد که باعث می گردد در جامعه از خدمات مختلف بهره ببرند. حالا آنچه می خوانید پرس وجوی دوباره ما درباره میزان دستمزد بازیگران است. چند روایت شنیدیم که تقریباً به هم نزدیک هستند. با این حال برای دستمزدها، ملاک را میانگین آنچه از افراد آگاه شنیدیم قرار دادیم که در چند بخش دسته بندی شده است.

بالای 800 میلیون تومان

در یک دسته بندی کلی می توان به چهار نوع دستمزد رسید. دسته اول کسانی هستند که بالای 800 میلیون تومان دستمزد می گیرند و شنیده شده در برخی پروژه ها به یک میلیارد و 200 میلیون تومان رسیده است.

در این دسته پنج بازیگر حضور دارند:

رضا عطاران، مهران مدیری، محمدرضا گلزار، لیلا حاتمی و جواد عزتی. عطاران جزو معدود بازیگرانی است که غالب فیلم هایی که بازی می نماید به فروش بالا دست می یابند. او مدت ها است فیلمی روی پرده نداشته و از حالا سازندگان زیر نظر و انفرادی به ترکاندن گیشه با نام او دل بسته اند! مهران مدیری، محمدرضا گلزار، لیلا حاتمی و جواد عزتی در فیلم ما همه با هم هستیم حضور داشتند که خب فیلم گیشه نداشت.

فیلم قبلی مدیری و گلزار یعنی رحمان 1400 خوب می فروخت که توقیف شد. لیلا حاتمی همچنان مردی بدون سایه را روی اکران دارد که بازنده شد. جواد عزتی یکی از عوامل فروش فیلم ها است، اما گاهی نام او هم نمی تواند به یاری فیلم ها بیاید. نمونه اش پیلوت که فروش پایینی داشته است. این بازیگران در مجموع می توانند به فروش فیلم ها یاری نمایند.

بین 500 تا 800 میلیون تومان

نام چند بازیگر در دسته دوم دیده می گردد: مهناز افشار، پژمان جمشیدی، الناز شاکردوست، حمید فرخ نژاد، ترانه علیدوستی، امیر جعفری، حامد بهداد، محسن تنابنده و پیمان معادی. مهناز افشار بازیگری است که هواداران خاص خود را دارد، اما فیلم هایش به واسطه نام او پر فروش نمی گردد.

البته جنس انتخاب های افشار هم غالباً سینمای گیشه ای نیست. او در چند ماه اخیر قسم و شاه کش را روی پرده داشته که فروش شان متوسط بوده است. الناز شاکردوست با شبی که ماه کامل شد به خوشبختی کامل رسید! هم سیمرغ گرفت و هم فیلمش پرفروش شد.

مطرب تا قبل از اتفاقات اخیر خوب می فروخت، اما شاکردوست در آن بازی خوبی نداشت. حمید فرخ نژاد بعد از اینکه در چند فیلم پرفروش حضور داشت، به یک باره شکست های سریالی خورد. حالا تعیین می گردد این بازیگر عاملی برای پرفروش شدن فیلم ها نیست. سامورایی در برلین، دختر شیطان و سمفونی نهم آثار بازنده شده فرخ نژاد هستند.

محسن تنابنده و پیمان معادی به جنس خاصی از سینما گرایش دارند و به واسطه جنس بازی شان کارگردان ها نمی توانند بدل شان را پیدا نمایند. شرایط برای پژمان جمشیدی متفاوت از دیگران است. او در سال های اخیر صاحب محبوبیت شده و خیلی ها به خاطر او بلیت می خرند.

بین 200 تا 500 میلیون تومان

عمده بازیگران شناخته شده سینمای ایران دستمزدی بین 200 تا 500 میلیون تومان دریافت می نمایند. بر اساس پرس وجو از آدم های آگاه، این بازیگران عبارتند از: علی نصیریان، پرویز پرستویی، رضا کیانیان، هدیه تهرانی، نیکی کریمی، هومن سیدی، طناز طباطبایی، پژمان بازغی، فرهاد اصلانی، هوتن صبور، مریلا زارعی، سام درخشانی، سارا بهرامی، هادی حجازی فر، علی مصفا، محسن کیایی و سیامک انصاری.

در این جمع نصیریان، تهرانی و پرستویی کم کارتر از بقیه هستند. پژمان بازغی، علی مصفا و فرهاد اصلانی هم جزو بازیگران پرکار این سال ها محسوب می شوند. این جمع از بازیگران جزو چهره های شناخته شده سینما به شمار می فرایند، اما هیچ کدام عامل فروش فیلم ها لقب نمی گیرند.

حتی نمی توان موفقیت مطرب را صرفا به حساب پرویز پرستویی گذاشت چراکه سبک خود فیلم به مذاق برخی از مخاطبان خوش آمده است. سام درخشانی و پژمان بازغی جزو بازیگرانی هستند که در کنار سینما، همچنان در تلویزیون هم پرکارند و ارتباطشان را با مخاطبان این مدیوم قطع نکرده اند. هوتن صبور سال پیش سیمرغ گرفت و همزمان در لیسانسه ها حضور یافت تا ارتباطش با مخاطب گسترده قطع نگردد.

زیر 200 میلیون تومان

تعداد بازیگرانی که بین 100 تا 200 میلیون تومان دستمزد می گیرند زیاد است. با این حال بخش عمده بازیگران به خصوص پیشکسوتان و سن بالاتر ها میزان دستمزدشان زیر 100 میلیون تومان است. درباره دستمزد برخی بازیگران به رقم دقیقی دست یافتیم که گاهی به زیر 50 میلیون تومان هم می رسد.

حسین فرحبخش

با این حال از بیان آن معذوریم چراکه متاسفانه دستمزد شده ملاک ارزیابی توانایی بازیگران. با این حال همین کف دستمزد بازیگران خیلی وقت ها با سقف دستمزد برخی عوامل فنی یکسان است. این را هم اضافه کنیم که برخی تهیه نمایندگان دستمزد غیرمتعارف به بازیگر نمی دهند، از جمله حسین فرحبخش که چندسال پیش گفته بود: مقصر اصلی در مسئله دستمزد بالای بازیگران وزارت ارشاد بود که تهیه نمایندگان را چهار پاره کرد.

برخی بازیگران ما واقعاً بی انصافند، چون اگر فکر می نمایند که حضور آن ها باعث پرفروش شدن یک فیلم می گردد، بهتر است از فروش فیلم پورسانت بگیرند. برخی هنرپیشه ها از بی لیاقتی برخی کارگردانان و تهیه نمایندگان سوءاستفاده می نمایند و پول زیادی می گیرند.

منبع: برترین ها
انتشار: 27 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 588

به "میلیاردرهای گیشه؛ بازیگران ایرانی چقدر دستمزد می گیرند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میلیاردرهای گیشه؛ بازیگران ایرانی چقدر دستمزد می گیرند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید