ناگفته هایی از پشت خاکریزهای عراقی در مستند ابوطه، ماجرای تاثیرات خاص سربازان عراقی از امام خمینی (ره)

به گزارش کتاب ارزان، کارگردان مستند ابوطه می گوید: این فیلم درباره تاثیر انقلاب اسلامی و رهبری امام خمینی (ره) در هشت سال دفاع مقدس پشت خاکریزهای دشمن است. روایت افسرانی که حاضر نبودند در برابر سربازان امام خمینی (ره) بجنگند.

ناگفته هایی از پشت خاکریزهای عراقی در مستند ابوطه، ماجرای تاثیرات خاص سربازان عراقی از امام خمینی (ره)

به گزارش گروه سیما خبرنگاران از روابط عمومی شبکه مستند، حسن قهرمانی، کارگردان مستند ابوطه درباره سوژه این فیلم مستند گفت: این مستند 5 قسمتی درباره تاثیر انقلاب اسلامی و رهبری امام خمینی (ره) در هشت سال دفاع مقدس پشت خاکریزهای دشمن است.

جالب است بدانید در زمانی که عراق با کشورمان وارد جنگ شد، عراقی ها خودشان درگیری هایی با حزب بعث داشتند که در نوع خود بسیار قابل تامل است. به عبارت دیگر، بسیاری از مردم عراق در جنگ با ایران، رژیم بعث را همراهی نمی کردند و مخالف جنگ با ایران بودند چرا که به امام خمینی ارادت داشتند. مستند ابوطه به آنالیز تاثیر رهبری امام خمینی در بین سربازان عراقی و در پشت خاکریزهای دشمن می پردازد.

وی ادامه داد: فیلم را با این فرضیه آغاز می کنیم که آیا انقلاب اسلامی و رهبری امام خمینی (ره) تاثیری بر مردم عراق داشته است یا خیر، سپس با شخصیتی به نام ابوطه آشنا می شویم؛ او از فرماندهان جنگ روانی علیه عراق بوده و به همین دلیل با بسیاری از عراقی هایی که اسیر می شدند، ارتباط نزدیک داشته است. از آنجا که ابوطه در کمپ اسرا حضور داشته و یکی از بازجویان بوده است، با بسیاری از افسران ارشد عراقی صحبت نموده و از حرف هایشان باخبر است. او حالا پس از سال ها وارد خاک عراق شده و دنبال کسانی می رود که روزگاری از آنان بازپرسی نموده است.

این کارگردان و مستندساز بیان داشت: پس از این که ابوطه این افسران سابق ارتش عراق را پیدا می نماید، با آنان وارد گفت وگو شده و در لابه لای صحبت ها به همان فرضیه اصلی که تاثیر امام خمینی بر عراقی ها بوده است پاسخ می دهیم. این افراد با توجه به چیزهایی که در جنگ دیده و شنیده بودند، به ابعاد جدیدی از این فرضیه می پردازند.

او درخصوص مشاهداتی که این افسران داشته اند، گفت: برای مثال با کسی به نام ابوذوالفقار آشنا می شویم که در زمان تصویربرداری این فیلم مستند، مشاور وزیر جنگ عراق است. جالب است بدانید وقتی وارد خانه اش شدیم عکسی را در منزل او دیدیم که رهبر انقلاب، امام خمینی و امام موسی صدر در کنار هم بودند. او کسی است که در زمان جنگ یک تیپ زرهی را تسلیم ایران نموده است. وقتی از خاطرات خودش برایمان تعریف می کرد، می گفت که پدرش او را تهدید نموده که اگر در برابر سربازان امام خمینی بایستی عاق ات می کنم.

او تعریف می کرد که پدرم به دو کس اعتقاد ویژه داشت؛ یکی امام خمینی و دیگری امام موسی کاظم علیه السلام. نکته قابل توجه صحبت های او این بود که می گفت بسیاری از مردم عراق حاضر به همراهی با صدام در جنگ با ایران نشدند و ما مطمئن بودیم با این شرایط، صدام نمی تواند کاری علیه ایران انجام دهد.

وی تاکید نمود: در بخش دیگری از فیلم کسی را نشان دادیم که هم از طرف عراقی ها مجروح شده است و هم از طرف ایرانی ها. به نظرم در این فیلم مستند ناگفته های زیادی از جنگ را می بینیم که همگی بخش های مهمی از اطلاعاتی است که در پشت خاکریزهای عراقی ها اتفاق افتاده است.

قهرمانی با اشاره به فرایند فراوری این فیلم گفت: ساخت این فیلم نزدیک به 3 سال طول کشید و نزدیک به یک ماه در عراق تصویربرداری داشتیم؛ از آنجا که بسیاری از گفت وگوها به زبان عربی بود همه را ترجمه کردیم و این موضوع فرآیند زمانبری بود.

عوامل ساخت این مستند عبارتند از: نویسنده و کارگردان حسن قهرمانی، تهیه کننده بهنام گنجه، تصویربردار امین شکیبا، تدوین عبدالله شکری و رضا گنجی، مدیر فراوری نوروز پورمند.

این مستند که از امشب در جدول پخش شبکه مستند قرار گرفته یکشنبه ها ساعت 22:30 پخش می گردد و و تکرار آن روز آینده ساعت 10:30 خواهد بود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1287

به "ناگفته هایی از پشت خاکریزهای عراقی در مستند ابوطه، ماجرای تاثیرات خاص سربازان عراقی از امام خمینی (ره)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناگفته هایی از پشت خاکریزهای عراقی در مستند ابوطه، ماجرای تاثیرات خاص سربازان عراقی از امام خمینی (ره)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید