هفتمین انتقال هوایی قلب پیوندی در امسال موفقیت آمیز بود

به گزارش کتاب ارزان، تهران(پانا) - رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت از پیوند پیروز قلب به وسیله انتقال هوایی عضو اهدایی خانم 21 ساله از مشهد به تهران اطلاع داد.

هفتمین انتقال هوایی قلب پیوندی در امسال موفقیت آمیز بود

به گزارش وبدا، دکتر مهدی شادنوش در مورد این پیوند قلب گفت: در شرایط بحرانی و حساس کنونی و همزمان با انتشار موج سوم ویروس کرونا در کشور، عملیات پیوند قلب به وسیله انتقال هوایی عضو اهدایی خانم 21 ساله از مشهد به تهران با حساسیت و کوشش بسیار زیاد با موفقیت صورت گرفت.

وی اضافه نمود: در این انتقال قلب خانم 21 ساله که بر اثر تشنج دچار مرگ مغزی شده بود، پس از اعلام رضایت خانواده، با رعایت تمام موارد پروتکل بهداشتی از بیمارستان منتصریه مشهد به بیمارستان شهید رجایی تهران انتقال یافت.

وی در تکمیل این خبر گفت: از دو روز قبل، که بیمار دچار مرگ مغزی شده و خانواده وی رضایت بر اهدای اعضا داده بود، فرایند انتخاب بیمار برای انجام پیوند شروع و با توجه به اینکه فرد گیرنده بیماری تهرانی بوده و شرایط نامناسبی داشته و دچار نارسایی کبد و کلیه بود و همچنین دچار نارسایی قلبی شده بود، عملیات انتقال قلب از مشهد به تهران شروع شد.

شادنوش ادامه داد: از آنجایی که بیمار احتیاج ویژه ای برای ادامه حیات به قلب پیوندی داشته این عملیات با حساسیت ویژه ای شروع شد. در ابتدا پروازی راس ساعت 8 صبح(پنجشنبه 24 مهرماه) برای دریافت قلب، از تهران به سمت مشهد صورت گرفت، اما به دلیل نقص فنی این پرواز به تهران بازگشت.

وی ادامه داد: از آنجایی که در این فرایند، زمان انجام پیوند بسیار مهم است با کوشش مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت پرواز دیگری راس ساعت 10 و 40 دقیقه هماهنگ و هواپیما از تهران به مشهد راهی شد. این پرواز بعد از یک ساعت به فرودگاه مشهد رسیده و قلب پیوندی که توسط تیم جراحی بیمارستان منتصریه مشهد جدا شده بود توسط اورژانس مشهد به فرودگاه منتقل و در هواپیما قرار گرفته و به بیمارستان شهید رجایی تهران ارسال شد.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزات بهداشت اضافه نمود: با کمک خداوند متعال و با همکاری تیم های پیوند و واحدهای فراهم آوری دانشگاه های علوم پزشکی مشهد و ایران، سازمان اورژانس کشور و اورژانس هوایی، انتقال عضو پیوندی این پیوند با موفقیت در ساعت 13:55 صورت گرفت و هم اکنون حال بیمار مساعد است. کبد، کلیه و پانکراس قهرمان اهدا کننده نیز در شهر مشهد به دیگر بیماران احتیاجمند پیوند زده شد.

بر اساس گزارش وبدا، وی باتشکر از عوامل اجرایی موثر انتقال عضو، تاکید نمود: دکتر خالقی رییس مرکز فراهم آوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر علی اکبریان پزشک برداشت کننده کبد، کلیه و پانکراس و دکتر عباسی برداشت کننده قلب قهرمان پیوند ما، همراه با همکاران مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت بسیار کوشش کردند تا عمل با موفقیت صورت گیرد. این مورد، هفتمین انتقال هوایی قلب پیوندی در امسال و اولین انتقال قلب هوایی از مشهد است

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1306

به "هفتمین انتقال هوایی قلب پیوندی در امسال موفقیت آمیز بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفتمین انتقال هوایی قلب پیوندی در امسال موفقیت آمیز بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید