هنگام مسمومیت با قارچ سمی چه کنیم؟

به گزارش کتاب ارزان، مسمومیت با قارچ های سمی بسیار خطرناک و تشخیص قارچ سمی و غیرسمی از روی ظاهر آن بسیار مشکل است.

هنگام مسمومیت با قارچ سمی چه کنیم؟

به گزارش کتاب ارزان، ضروری است که از مصرف قارچ های خودرو و جمع آوری شده توسط افراد عادی یا قارچ هایی که به صورت فله ای عرضه می شوند، خودداری شود و تنها از قارچ های تولیدی توسط مراکز مجازی که دارای مجوز هستند، مصرف شود.

بر خلاف باور عموم تشخیص قارچ سمی از غیر سمی کار ساده ای نیست. تشخیص و افتراق انواع قارچ های سمی از انواع غیر سمی، امری علمی است و تنها بر اساس آزمایش های تخصصی گیاه شناسی و شیمیایی و توسط متخصصان و کارشناسان مجرب امکان پذیر خواهد بود بنابراین امکان شناسایی آن ها تنها بر اساس خصوصیات ظاهری مانند شکل، رنگ، بو، مزه، قوام یا محل رویش توسط افراد عادی وجود ندارد و نباید به توصیه های برخی از افراد عادی در تشخیص انواع سمی از انواع غیر سمی قارچ توجه کنید. لازم به ذکر است مصرف قارچ ها توسط پرندگان و سایر جانوران اهلی و وحشی نیز نشان دهنده غیرئسمی بودن آن ها برای انسان نیست.

رعایت چه نکاتی در مصرف قارچ ضروری است؟

هرگز قارچ ها را به صورت خام و به مقدار زیاد مصرف نکنید حتی برخی از سموم موجود در قارچ ها از جمله سم آماتوکسین عامل سمیت کبدی و کلیوی مقاوم به حرارت هستند و فرآیندهای آماده سازی غذا مانند کباب کردن، آب پز کردن، سرخ کردن، بخار پز کردن قادر به تخریب آن ها نیستند. پس قدم اول انتخاب قارچ سالم و غیر سمی سپس نحوه مصرف صحیح است.

هنگام مسمومیت با مصرف قارچ سمی چه باید کرد؟

بنابر اعلام پایگاه جامع آموزش و فرهنگسازی سلامت وزارت بهداشت، انتقال سریع فرد به یک مرکز درمانی تخصصی مسمومیت ها امکان درمان موفقیت آمیز را افزایش می دهد و هر گونه تاخیر در این امر سبب افزایش احتمال شکست درمان و حتی مرگ بیمار خواهد شد بنابراین هر چه سریع تر بیمار را به مرکز درمانی تخصصی سم شناسی بالینی و مسمومیت ها منتقل کنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 تیر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 175

به "هنگام مسمومیت با قارچ سمی چه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنگام مسمومیت با قارچ سمی چه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید