چرا نمی توانید با همسرتان ارتباط خوبی برقرار کنید

به گزارش کتاب ارزان، خبرنگاران: روابط بخش بسیار مهم و شگفت انگیزی از زندگی ما هستند. رابطه درست مانند جسم، برای اینکه سالم و فعال بماند احتیاج به مراقبت و کوشش دارد. بهترین رابطه ها آن هایی هستند که هر دو طرف در آن قادرند به سهم خود کوشش کنند و تعهد شان را برای رشد رابطه حفظ کنند. یکی از بزرگ ترین موانعی که اجازه نمی دهد یک رابطه، آن طور که باید پیشرفت کند و غنی گردد، مسائل ارتباطی است.

چرا نمی توانید با همسرتان ارتباط خوبی برقرار کنید

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

مسائل ارتباطی می توانند به هر دو طرف احساس فرسودگی و ناامیدی و سرخوردگی بدهند. در رابطه ای مانند رابطه زناشویی که دو نفر با هم پیمان بسته اند تا آخر عمر در شادی ها و غم های هم شریک باشند، مسائل ارتباطی می تواند لطمه بسیار بزرگی به پیکره این رابطه وارد کند.

گاهی شاید احساس کنید همسرتان اصلا شما را درک نمی نماید یا شاید خودتان هم تعجب کنید چرا نمی توانید حرف دل تان را به همسرتان بفهمانید، بدون اینکه جنگ و جدلی به پا گردد.

مسائل ارتباطی به ندرت غیرقابل حل اند. بعضی وقت ها چند ترفند و روش ساده می تواند تمام آن چیزی باشد که رابطه تان احتیاج دارد تا به روال طبیعی و سالم خود برگردد. در این مطلب با ما باشید تا به شایع ترین علت های مسائل ارتباطی اشاره کنیم و به شما بگوییم چه تغییراتی باید ایجاد کنید تا هم شما و هم همسرتان از زندگی مشترک خود لذت بیشتری ببرید.

زمان زیادی را صرف گوشی و کامپیوترتان می کنید

گوشی های هوشمند فوق العاده اند و هر روز مجهز تر و جذاب تر هم می شوند. سریال ها نیز بسیار سرگرم نماینده اند، اما اگر زمان زیادی از روزتان را صرف این تکنولوژی ها کنید، بدون تردید دیر یا زود در رابطه خود به مسائلی برمی خورید. وقتی صفحات اینستاگرام را بالا و پایین می کنید به سختی می توانید در لحظه و در کنار همسرتان حضور داشته باشید.

هر روز زمانی را به یک ارتباط واقعی و ملموس با همسرتان اختصاص دهید و سراپا گوش باشید. وقتی کنار همسرتان هستید، توجه کامل تان را معطوف او کنید، نه اینکه مشغول گشت و گذار در اینترنت باشید و به همسرتان بگویید: گوشم با توست!

حسادت های گاه به گاه نشان می دهید

حسادت های گاه به گاه، واکنش هایی هستند که مثلا نسبت به هر پیغام و تکستی که همسرتان دریافت می نماید نشان می دهید یا نسبت به کسی که دیده اید در حال حرف زدن و خندیدن با همسرتان است حساسیت و کنجکاوی نشان می دهید. با این اتفاق های ریز و درشت، بدترین آسیب ها به رابطه و اعتماد موجود در آن وارد خواهد شد.

از کلمات ناخوشایند و توهین آمیز استفاده می کنید

چگونه می توانید به حرف های کسی گوش دهید که از کلمات توهین آمیز و ناپسند در کلامش استفاده می نماید؟ این کلمات باعث می شوند معنای واقعی پیغامی که منتقل می گردد دریافت و درک نگردد. همه آدم ها وقتی به آن ها توهین می گردد، موضع دفاعی می گیرند. هیچکس دوست ندارد مورد قضاوت نادرست قرار بگیرد یا متهم گردد. سعی کنید با احترام و به آرامی حرف بزنید و اثرش را ببینید.

توقعات نابجا دارید

همسر شما همواره نمی تواند بفهمد چه احساسی دارید یا چه می خواهید. گاهی حتی شاید نتواند به اندازه شما روی رابطه تان تمرکز کند، چون زندگی در بیشتر مواقع پُر از مشغله و درد سر است و همه این ها می توانند فکر و انرژی و وقت افراد را ببلعند. پس توقع نداشته باشید بدون اینکه حرفی بزنید همسرتان متوجه گردد چه در سر دارید یا از چیزی دلخور هستید. ارتباط موثر، یعنی اینکه دو طرف بتوانند در خصوص احساسات و خواسته های خود به خوبی و بدون بی احترامی به طرف مقابل حرف بزنند.

احساسات خود را پنهان می کنید

در خصوص احساسات تان هم با خودتان و هم با همسرتان روراست باشید، چون این قلب یک ارتباط خوب است. اگر یکی از شما دو نفر روراست نباشید و اغلب، احساسات واقعی خود را مخفی کنید، نه برای مسائل تان راه حلی پیدا خواهید کرد و نه به رابطه تان یاریی می کنید. به هم قول بدهید که با هم روراست و شفاف باشید و نسبت به احساسات هم توجه نشان بدهید تا تشویق به بروزشان شوید. تصور نکنید اگر ناراحتی تان را از همسرتان پنهان کنید، در حق او لطف نموده اید.

همسرتان را مسئول شادی تان می دانید

هیچکس مسئول افکار و احساسات دیگران نیست، حتی زن و شوهرها! اگر طرز فکرتان این است که همسرتان وظیفه دارد شما را شاد کند، پس ارتباط خوبی با هم ندارید و ابری از فرسودگی و ناتوانی بر رابطه تان سایه افکنده است. توقعات خود را سبک و سنگین کنید و با خود فکر کنید واقعا کدام شان مربوط به خود شماست. مالک و مسئول احساسات خود باشید و با دید باز و پذیرا آن ها را باور کنید. یاد بگیرید چگونه مراقب جسم و روح و روان تان باشید و برای پاسخ دادن به احتیاج های هیجانی تان قدم هایی بردارید تا بتوانید قوی و راضی با همسرتان ارتباط برقرار کنید، نه ضعیف و احتیاجمند.

زبان عشق همسرتان را نمی دانید

هرکسی زبان عشق خودش را دارد. اگر زبان عشق همدیگر را بلد باشید، رابطه تان بسیار خوشایند و شاد خواهد بود. شاید همسر شما از تحسین و تشکرتان بیشتر انرژی می گیرد و عشق را احساس می نماید یا اینکه دوست دارد در خصوص مسائل با هم تبادل نظر کنید. شاید همسرتان با دریافته هدیه ای هر چند کوچک، بیشتر پی به علاقه تان می برد یا می فهمد که به یادش هستید. بعضی از افراد درصورتی که یاریی دریافت نمایند (مثلا در انجام کار های خانه) بیشتر از هر چیزی راضی می شوند. اگر بتوانید زبان عشق همدیگر را بفهمید می توانید ارتباط عمیق تر و موثرتری با هم برقرار کنید.

مدام گذشته ها را یادآوری می کنید

یادآوری مکرر گذشته، با هدف سرزنش کردن و تضعیف طرف مقابل، چه در خصوص اشتباهی که اتفاق افتاده باشد و چه پولی که خرج شده یا هر یادآوری ناخوشایند دیگری، برای رابطه مانند سم است. وقتی احساس کنید همواره یک نفر کنارتان است که خطاهای تان را به شما یادآوری کند و هر چیزی را در ذهنش لیست می نماید تا علیه تان استفاده کند، چگونه می توانید ارتباط خوبی با او برقرار کنید؟ اگر می خواهید رابطه ای محبت آمیز و سالم با همسرتان و شریک زندگی تان داشته باشید، مهربان و باگذشت باشید و از خطا های نه چندان مهم چشم پوشی کنید.

روی زمان حال تان تمرکز کنید و ببینید الان چه می توانید بکنید تا به همسرتان یاری کنید و رابطه تان را بهتر بسازید. یادتان باشد همسر شما رقیب تان نیست و شما با هم زندگی نمی کنید تا یکی برنده گردد و آن دیگری بازنده. شما همراه و همدل هستید و هر اتفاقی که در گذشته روی داده، متعلق به گذشته هاست. پس رهایش کنید و از زمان حال تان لذت ببرید.

بلد نیستید چگونه مخاطب خوبی باشید

خوب گوش نکردن یکی از علت های اصلی مسائل در رابطه است. اگر یکی از شما دو نفر احساس کند حرف هایش شنیده نمی گردد و ارزشی ندارد، سوء تفاهم و دلخوری و کدورت به دنبال خواهد داشت. در تبادل نظرهای تان به جای اینکه منتظر و بی تاب باشید تا نوبت شما بگردد و حرف بزنید، آرام باشید و سعی کنید با دقت و تمرکز گوش دهید.

به حرف های همسرتان با تمام وجودتان گوش دهید، سپس آنچه دریافت نموده اید و از کلام همسرتان فهمیده اید بازگویی کنید تا هم همسرتان و هم خود شما مطمئن شوید که پیغام به درستی منتقل شده است. همدیگر را قضاوت یا متهم نکنید. هر دوی شما باید احساس کنید که خوب شنیده می شوید و چیزی که می گویید ارزش دارد.

همدلی نمی کنید

گاهی ارتباط ضعیف فقط ریشه در فقدان همدلی برای طرف مقابل دارد. ما انسان ها ممکن است به سادگی آن چنان در احساسات و خواسته های خود غرق شویم و فقط نگران احتیاج ها و دلواپسی های خود باشیم که فراموش کنیم احساسات و احتیاج های طرف مقابل مان را نیز ببینیم، درک کنیم و به حساب بیاوریم.

ضعف در همدلی معمولا بخشی از ضعف شخصیتی نیست، بلکه جزئی از طبیعت انسان است. اما اگر یاد بگیرید خودتان را جای دیگران بگذارید و از زاویه دید آن ها به مسائل نگاه کنید، ارتباطات تان به میزان چشمگیری بهتر خواهد شد. چه بهتر که تمرین همدلی را از همسرتان آغاز کنید!

صحبت های تان را با غُر و نق آغاز می کنید

همه ما دوست داریم احساس عشق و تحسین کنیم و کسی که دوستش داریم به ما احترام بگذارد. مخصوصا زمان هایی که با همسرتان به عنوان یک زوج به مسئله ای برمی خورید، هر دوی شما نسبت به کلمات و جمله ها حساس ترید. وقتی صحبت های تان را با غرولند کردن و ایراد دریافت آغاز می کنید، از همان ابتدا راه تبادل نظر را می بندید و طرف مقابل تان را در موضع دفاعی قرار می دهید. انتظار نداشته باشید چنین بحثی خوب پیش برود و نتیجه هم بگیرید.

ارتباط خوب، مهارتی است که در تمام طول عمرتان به آن احتیاج دارید و مانند هر مهارت دیگری به تمرین احتیاج دارد. با نکات ساده ای که ارائه دادیم آغاز کنید و تاثیرش را ببینید. مسائلی که گفتیم، شایع ترین مسائل ارتباطی میان زن و شوهر ها هستند که اگر به موقع شناسایی و رفع نشوند، می توانند اثرات غیرقابل جبرانی در بلند مدت بر زندگی مشترک تان بگذارند.

منبع: marriage

منبع: برترین ها
انتشار: 1 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 600

به "چرا نمی توانید با همسرتان ارتباط خوبی برقرار کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا نمی توانید با همسرتان ارتباط خوبی برقرار کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید