گزارشگر سازمان ملل: افراد بازداشت شده در امارات در معرض شکنجه مداوم هستند

به گزارش کتاب ارزان، گزارشگر سازمان ملل در امور حقوق بشر ضمن درخواست از مسؤولان امارات برای آزاد کردن فعالان به ویژه کسانی که در بازداشت های طولانی به سر می برند، هشدار داد، این نگرانی وجود دارد که موارد بدرفتاری با افراد بازداشت شده به سطح شکنجه در داخل زندان های امارات برسد.

گزارشگر سازمان ملل: افراد بازداشت شده در امارات در معرض شکنجه مداوم هستند

به نوشته روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم، ماری لولور، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در بیانیه ای اظهار کرد: سه تن از مدافعان حقوق بشر در امارات که در حال سپری کردن مجازات حبس به مدت 10 سال هستند، مورد بدرفتاری قرار دارند، این رفتار نمی تواند ادامه یابد و در دوره مسؤولیتم آن را در اولویت قرار خواهم داد.

لولور در بیانیه خود خاطرنشان کرد: نه اینکه چهره هایی چون محمد الرکن و احمد منصور و ناصر بن غیث به دلیل فراخوان های غیر خشونت آمیز و قانونی خود برای رعایت حقوق بشر مجرم شناخته و زندانی شده اند بلکه آنها در زندان مورد بدرفتاری نهاده شده اند، گزارش هایی که دریافت کردم حاکی از شرایط و رفتاری است که با این مدافعان حقوق بشر می گردد همانند حبس انفرادی طولانی مدت که ناقض حقوق بشر بوده و شکنجه محسوب می گردد.

گزارشگر ویژه سازمان ملل اظهار کرد: محمد الرکن که از سال 2012 به اتهام توطئه علیه دولت زندانی شده، مدت های پراکنده ای را بدون هیچ دلیل و توجیهی در حبس انفرادی گذرانده است. در سال 2013 تیم فعال در حوزه بازداشت های ظالمانه متوجه شد که این بازداشت ناعادلانه است و آزادی فوری او را خواهان شد.

او در ادامه گفت: احمد منصور نیز از سال 2017 بازداشت شده و او نیز در حبس انفرادی است، او سال 2018 به اتهام اهانت به صندلی امارات و چهره های برجسته آن از جمله رهبران امارات و نیز کوشش برای آسیب زدن به روابط امارات با همسایگانش به وسیله انتشار گزارش ها و اطلاعاتی جعلی در شبکه های اجتماعی بازداشت شد.

لولور اضافه کرد: این چهره حقوقی اکنون در حال سپری کردن حکم 10 سال حبس خود در زندان الصدر است و گزارش شده که او در یک سلول چهار متر مربعی بدون فرش با امکاناتی بسیار اندک و بدون نور و یا دستشویی و آب آشامیدنی به سر می برد.

احمد منصور سال 2019 در اعتراض به بدرفتاری با او و شرایطش در زندان دو بار دست به اعتصاب غذا زد، با ادامه یافتن این اعتصاب غذاها که 45 روز ادامه داشت، شرایط جسمانی او به شدت وخیم شد اما آنگونه که گزارش شده او از درمان و مراقبت های پزشکی لازم نیز محروم ماند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در ادامه گفت: ناصر بن غیث سال 2015 به اتهام انتشار مطالبی در شبکه های اجتماعی در انتقاد از موارد نقض حقوق بشر و رهبران سیاسی، در زندان الصدر مورد بدرفتاری نهاده شد و سپس به زندان الرزین منتقل شد. او در سال 2018 در اعتراض به محرومیت خود از دارو و تعرض جسمانی از سوی مسؤولان زندان و دوره های طولانی حبس انفرادی، دست به اعتصاب غذایی به مدت 80 روز زد. تیم فعال در حوزه بازداشت های ظالمانه نیز بازداشت بن غیث را ناعادلانه دانست و آزادی فوری او را خواهان شد.

او در خاتمه تاکید نمود: صدور حکم های حبس 10 ساله در حق مدافعان حقوق بشر نه تنها اقدامی در راستای خاموش کردن صدای آنها و متوقف کردن کوشش هایشان است بلکه کوششی برای ترساندن دیگر فعالان و جلوگیری از ورود آنها به این راستا است.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 18 فروردین 1400 بروزرسانی: 18 فروردین 1400 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1572

به "گزارشگر سازمان ملل: افراد بازداشت شده در امارات در معرض شکنجه مداوم هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارشگر سازمان ملل: افراد بازداشت شده در امارات در معرض شکنجه مداوم هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید