شروع بهره برداری از گذرنامه دیجیتالی واکسیناسیون در اروپا

به گزارش کتاب ارزان، مقامات اروپا امروز رسما مقررات مربوط به گذرنامه واکسیناسیون در سراسر این اتحادیه را امضا کردند و رسانه های انگلیسی هم به دلیل شیوع ویروس هندی از تصمیمات دولت برای تعویق روز موسوم به آزادی که در آن تمام محدودیت های کرونایی لغو می گردد، خبر دادند.

شروع بهره برداری از گذرنامه دیجیتالی واکسیناسیون در اروپا

با ما سفر کنید و با تورهای زمستانی اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، بحران کرونا همراه با همه عواقب سیاسی اجتماعی و مالی آن در اروپا همچنان ادامه دارد.

کاهش چشمگیر آمار مبتلایان در آلمان

جدیدترین اخبار کرونا در اروپا حاکی از آن است که انستیتو رابرت کخ آلمان از ابتلای 549 مورد جدید به کرونا در عرض 24 ساعت خبر داده که به این ترتیب آمار مبتلایان جدید در ازای هر 100 هزار نفر در این کشور به 16.6 کاهش پیدا نموده است. 10 نفر دیگر هم در این مدت در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.

شروع رسمی طرح سراسری گواهی دیجیتالی واکسیناسیون در اروپا

اتحادیه اروپا راه را برای طرح گواهی واکسیناسیون معتبر در سراسر اروپا هموار کرد.

دیوید ساسولی، رئیس مجلس اروپا و آنتونیو کوستا، رئیس دوره ای اتحادیه اروپا روز دوشنبه در بروکسل و در حضور اورزو لا فون در لاین، رئیس دوره ای اتحادیه اروپا مقررات مربوط به گذرنامه واکسیناسیون در سراسر اروپا را امضا کردند. این سیاستمداران اروپایی اظهار داشتند که گواهی واکسیناسیون دیجیتال به شهفرایندان این اتحادیه این امکان را می دهد که دوباره از حق آزادی تردد در این اتحادیه استفاده نمایند.

در بیانیه این مقام های اروپایی آمده است: این گواهی این امکان را برای ما فراهم می نماید که در این تابستان امن تر سفر کنیم. این بستر الکترونیکی برای ارزیابی گواهی های واکسیناسیون از اول جولای در سراسر اروپا شروع به کار می نماید. این سند دیجیتال علاوه بر اطلاعاتی درباره واکسیناسیون باید حاوی اطلاعات مربوط به آزمایش ها و یا بهبود بعد از ابتلا به کرونا باشد. کشورهای عضو اتحادیه اروپا از امروز می توانند این گواهی را برای شهفرایندان خود صادر نمایند.

رشد فراوری صنعتی در منطقه یورو

با وجود بحران کرونا فراوری صنعتی در منطقه یورو در ماه آوریل قدرتمندانه تر از حدی که انتظار می رفت رشد نموده است. بر اساس اطلاعات اداره آمار اروپا یورو استات، فراوری صنعتی در این ماه حدود 0.8 درصد افزایش داشته است. کارشناسان انتظار یک رشد 0.4 درصدی در این زمینه را داشتند.

تعویق 4 هفته ای روز آزادی در انگلیس

رسانه های انگلیسی هم خبر دادند که لندن قواعد کرونایی را بر اساس تصمیمات از قبل اتخاذ شده نه در 21 ژوئن بلکه چند هفته دیرتر کاهش خواهد داد. تصمیمات دقیق تر در این باره را بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس امشب تعیین خواهد نمود. بر این اساس لغو محدودیت ها در انگلیس که روز آزادی نام گرفته است به مدت 4 هفته به تعویق خواهد افتاد. دولت انگلیس پیش از این تصمیم گرفته بود از 21 ژوئن با توجه به کاهش آمار مبتلایان و سرعت بالای واکسیناسیون همه محدودیت های کرونایی را لغو کند.

اما دولت انگلیس در شرایط فعلی لغو کامل تمام محدودیت ها را امکان پذیر نمی داند. با وجود واکسیناسیون بیش از 56 درصد شهفرایندان انگلیسی اما ویروس جهش یافته هندی همچنان در این کشور در حال شیوع است.

بالا دریافت انتقادها از نتایج اجلاس گروه 7

گوردون براون، نخست وزیر سابق انگلیس هم به بیانیه کشورهای عضو جی هفت که می خواهند حداقل یک میلیارد دوز واکسن را به کشورهای فقیرتر صادر نمایند انتقاد وارد نموده است.

وی در این باره گفت: در حالی که به حدود یازده میلیارد دوز واکسن احتیاج است ما به یک طرح میلیاردی بسنده نموده ایم.. سازمان بهداشت جهانی از یک احتیاج 11 میلیارد دوزی به واکسن کرونا سخن گفته است.

گوردون براون با اشاره به اینکه این کشورهای قدرتمند توان این را دارند که شرایط را تغییر دهند در عین حال گفت : البته هیچ برنامه ای برای توزیع واکسن وجود ندارد. به طور کلی اجلاس جی هفت فرصتی از دست رفته بود. ما یک مسئله جدایی بزرگ بین ثروتمندترین کشورها که از حمایت خوبی برخوردارند و فقیرترین کشورها که حمایت نمی شوند ایجاد نموده ایم.

بعضی نهادهای امدادی و زیست محیطی بین المللی هم درباره نتایج نشست سران جی هفت ابراز دلسردی نموده و انتقاد شدیدی به آن وارد کردند.

بعد از نشست سه روزه سران جی هفت این انتقاد به نتایج آن وارد شده است که اقدامات کافی برای مبارزه با بحران کرونا در کشورهای فقیر انجام نشده است. همچنین این گله و شکایت از سران این اجلاس شده است که درباره مسئله حفاظت از آب و هوا همچنان از زیر بار مسئولیت خود شانه خالی می نمایند.

یورن کالینسکی، از کارشناسان سازمان امدادی اوکسفام از ناامیدی بزرگ صحبت نموده است. وی تاکید نمود: با توجه به بزرگترین اضطرار بهداشتی ایجاد شده در یک قرن اخیر(کرونا) و یک فاجعه آب و هوایی که سیاره ما را به نابودی می کشاند جی 7 به هیچ عنوان بجا با این چالش ها روبرو نشدند.

وی در این باره گفت:هرگز در تاریخچه جی 7 شکاف بین آنچه ما در جهان به آن احتیاج داریم و آنچه درباره آن تصمیم گیری شده است تا این حد زیاد نبوده است.

کشورهای عضو جی 7 خود را موظف کردند که 2.3 میلیارد دوزواکسن برای کشورهای فقیرتر در نظر بگیرند. اما قرار شد حق انحصاری ثبت اختراع واکسن برای شرکت های فراوری نماینده که امکان فراوری واکسن مستقل در کشورهای فقیر را سخت و یا غیر ممکن می نماید حفظ گردد.

همچنین موسسه خیریه World Vision هم انتقاد شدیدی به نتایج نشست جی هفت وارد نموده است.

ماروین مایر، از کارشناسان این موسسه خیریه با اشاره به واکسن های اهدایی که قرار است کشورهای صنعتی به کشورهای فقیرتر بدهند اعلام نموده است که کشورهای فقیرتر همچنان گیرنده بذل و بخش های کشورهای صنعتی ثروتمند باقی خواهند ماند.

این سازمان حمایت از بچه ها از برنامه های نیمه کاره و فرصت های از دست رفته سخن گفته و اظهار داشت که نشست سران جی 7 نشان داد که حسن نیت وجود ندارد.

سازمان شبکه اقدام آب و هوا (CAN)هم از تصمیمات نشست سران جی 7 انتقاد نموده و آن را کوته فکرانه و خودخواهانه خواند.

رئیس این نهاد بین المللی کشورهای عضو جی هفت را با اشاره به حمایت از حق ثبت اختراع برای واکسن ها به فقدان همبستگی جهانی متهم کرد.

لیست کشورهای خطر کرونایی دولت آلمان کوچک می گردد

لیست مناطق خطر کرونایی کشور آلمان هم از روز یکشنبه کاهش می یابد و اتریش هم از لیست مناطق خطر کرونایی آلمان حذف می گردد.

همچنین بعضی مناطق پرتغال و قبرس و دوازده کشور دیگر عضو بالکان ، شرق اروپا، آسیا و آمریکای شمالی از لیست مناطق خطر کرونایی آلمان حذف شدند.

مناقشه در آلمان بر سر لغو و یا تداوم قانون استفاده اجباری از ماسک

با توجه به تصمیمات دولت آلمان برای کاهش محدودیت ها از جمله برداشتن قانون استفاده اجباری از ماسک عرصه تجاری در آلمان درباره عواقب چنین تصمیمی هشدار داده است.

مقامت آلمانی درباره برداشتن طرح قانونی استفاده اجباری از ماسک در این کشور با هم اختلاف نظر دارند.

مارکوس زودر، رئیس حزب سوسیال مسیحی با وجود کاهش آمارهای مبتلایان در این کشور فعلا با این طرح مخالف است.

اتحادیه تجارت آلمان روز دوشنبه اظهار داشت: ما باید از همه آنچه مبارزه پیروز با این پاندمی را به خطر انداخته و احتمالا به قرنطینه مجددی منجر می گردد جلوگیری کنیم. یک مقام این اتحادیه اظهار داشت که فرایند کاهش محدودیت های هفته های اخیر نباید به بازی گرفته گردد. مشتریان و تاجران به استفاده از ماسک عادت نموده اند.

گروهی از دانشمندان و کارشناسان هم درباره لغو قانون استفاده اجباری از ماسک در این کشور و شعله ور شدن مجدد شعله های کرونا هشدار داده اند.

خروج وزیر کشور آلمان از قرنطینه چهار هفته ای

وزیر کشور آلمان هم بعد از یک قرنطینه چهار هفته ای بعد از ابتلا به کرونا به محل کار خود بازگشت. ابتلای وی به کرونا در دهم ماه می تعیین شد . وزیر کشور آلمان که هفتاد و یک سال سن دارد در ماه آوریل اولین دوز از واکسن کرونای خود را دریافت کرد.

جدیدترین آمار کرونایی در کشورهای مهم اروپا

بر اساس جدیدترین آمارها در فرانسه در عرض 24 ساعت 2,855 نفربه کرونا مبتلا شده اند و 13 نفر هم بر اثر ابتلا به آن جان خود را از دست داده اند.

در انگلیس هم در عرض 24 ساعت 7,490 نفر به کرونا مبتلا شده اند و 8 نفر هم در اثر ابتلا به آن جان داده اند.

در ایتالیا هم در عرض 24 ساعت 1,390 نفر به کرونا مبتلا شده اند و 26 نفر هم بر اثر ابتلا به آن جان داده اند.

به این ترتیب بر اساس جدیدترین آمارها تا به حال در فرانسه 5,740,665 نفر از شروع شیوع کرونا به آن مبتلا شده اند و 110,420هم در اثر ابتلا به آن جان باخته اند.

در انگلیس هم تا به امروز 4,565,813 نفر به کرونا مبتلا شده اند و 127,904 نفر هم در اثر ابتلا به آن جان خود را از دست داده اند.

در ایتالیا هم بر اساس جدیدترین آمارها تا به حال 4,245,779 نفر به کرونا مبتلا شده اند و 127,038 نفر هم بر اثر ابتلا به آن جان خود را از دست داده اند.

آمارها نشان می دهد که در اسپانیا هم تا به حال 3,733,600 نفر به کرونا مبتلا شده اند و 80,501نفر هم در اثر ابتلا به آن جان باخته اند.

در آلمان هم تا به حال 3,723,569 نفر به کرونا مبتلا شده اند و 90,475 نفر هم در اثر ابتلا به آن جان خود را از دست داده اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 تیر 1400 بروزرسانی: 13 تیر 1400 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1718

به "شروع بهره برداری از گذرنامه دیجیتالی واکسیناسیون در اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع بهره برداری از گذرنامه دیجیتالی واکسیناسیون در اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید