3 عادت بد مالی که باید کنار بگذارید

به گزارش کتاب ارزان، پس انداز کردن و کنار گذاشتن عادات بد مالی ممکن است در نگاه اول سخت به نظر آید اما با چند نکته ساده می گردد اهدافی حداقلی برای خود در نظر گرفت.

3 عادت بد مالی که باید کنار بگذارید

عادت بد مالی درست مانند هر عادت بد دیگری باعث پسرفت شما می گردد. در شرایط مالی نامناسب این عادات بد آسیب بیشتری به شما وارد می نماید. بعضی کارهای ساده که در زندگی شما به عادتی روزمره تبدیل شده اند در صورت تغییر می توانند مبلغ قابل توجهی را در جیب شما نگه دارند. کارهایی مثل خرید کردن با پول نقد به جای کارت اعتباری ممکن است در نگاه اول مهم به نظر نرسند اما طبق تحقیقات صورت گرفته عادات مالی آسیب زننده همان هایی نیستند که انتظارش را دارید. با ما در خبرنگارانمگ همراه باشید.

3 عادت بد مالی که باید کنار بگذارید

اولین قدم برای دستیابی به حذف عادات غلط این است که تشخیص دهید کدام یک از عادات شما ممکن است آسیب زننده باشند. بعد از آن برای جایگزینی یک عادت بد با یک یا چند عادت خوب کوشش کنید. پنج عادت بد مالی و مراحلی برای تغییر آن ها را با هم مرور خواهیم کرد.

عادت بد مالی شماره یک: خرج خرده ریزه

یکی از چند مورد عادت بد مالی عادت به خرج های خرده ریز است. خرج هایی که ممکن است به نظر شما نیایند مثل آدامس و نوشیدنی و جزئیاتی از این قبیل را از برنامه خرج کردن خود حذف کنید. استفاده از محصولات سوپرمارکتی که در بسته بندی های اغوا نماینده تهیه شده اند در اغلب مواقع هیچکدام از احتیاجهای شما را پوشش نمی دهند بلکه فقط خرجی پیش بینی نشده روی دست شما می گذارند.

هزینه های غیرضروری باعث می گردد پول کمتری برای اقلام ضروری مانند پول رهن یا اجاره، پرداخت اقساط وام ها یا کنار گذاشتن پس اندازی برای بازنشستگی باقی بماند. لازم نیست برای پس انداز کردن از تمام خرج های خود بزنید، شاید بعضی از این موارد باعث شادابی شما می شوند. اما به هنگام هزینه های غیر ضروری یک مکث به خود بدهید و ببینید آیا خریدی که می کنید کارکردی ضروری یا شادی بخش برای شما دارد یا خیر.

راه هایی برای ترک عادت بد مالی شماره یک: خرج غیر ضروری

  • خرید با پول نقد: تحقیقات نشان می دهد خرید با پول نقد بیشتر از پرداخت با کارت اعتباری در خاطر شما می ماند. افرادی که با پول نقد خرید می نمایند، بیشتر از افرادی که با کارت های اعتباری یا نقدی پرداخت می نمایند، از هزینه های غیر ضروری اجتناب می نمایند. اگر می توانید کارت های بانکی خود را در خانه بگذارید و برای خرج روزانه پول نقد در کیف پول خود بگذارید.
  • تهیه غذا در خانه: بر اساس یک نظرسنجی، صرف غذا در رستوران ها، سفارش غذای بیرون بر یا خریدن غذاهای آماده شرکتی از سوپرمارکت ها از مهم ترین موارد عادت بد مالی هستند. آشپزی در خانه روشی موثر برای از بین بردن هزینه های گزاف ناشی از غذا خوردن است. هر از گاهی برای سرگرمی اعضای خانواده رفتن به رستوران یا سفارش غذای بیرون برای شما ضرری مالی به شمار نمی رود اما غذاهای خانگی در صرفه جویی هزینه های ضروری مانند اجاره خانه و خدمات آب و برق به شما یاری خواهد نمود. علاوه بر این غذای خانگی در مقایسه با غذاهای آماده رستوران ها و کارخانه ها سلامتی بیشتری را برای شما به ارمغان می آورد.
  • مقاومت در برابر وسوسه تخفیف: درست است که تخفیف های واقعی وسوسه برانگیز هستند اما چیزی را صرفأ به این علت که تخفیف خوبی خورده است نخرید. عادت بد مالی خرید غیر ضروری در میانه تخفیف ها و حراج های فصلی ممکن است به اوج برسد. به یاد داشته باشید استفاده از تخفیف ها وقتی منطقی است که به کالای مورد احتیاج شما تخفیف خورده باشد.

عادت بد مالی دوم: کنار نگذاشتن پول برای مواقع اضطراری

هزینه های اضطراری زمانی که انتظارش را ندارید مقابل راه شما قرار می گیرند. بهتر است برای مواقع ضروری پولی کنار بگذارید که به هنگام خرج های غیر منتظره شوکه نشوید. این خرج ها بر خلاف میل افراد در اثر دزدی، بیماری و تصادفاتی از این قبیل پیش می آیند و اگر برای آن ها آماده نباشید آسیب وارده بر شما از لحاظ روانی چند برابر خواهد بود.

چگونه عادت بد مالی پس انداز نکردن برای مواقع اضطراری را ترک کنیم

پاسخ بسیار ساده است؛ هر بار که خواستید خرجی غیر ضروری کنید، معادل قیمت آن در قلک یا یک حساب بانکی که از آن استفاده نمی کنید بریزید.

نگران پر کردن قلک خود نباشید. فقط کافی است که آن را از قلم نیاندازید. تا وقتی که پول ریختن در قلک یا حساب بانکی برای شما عادتی روزمره گردد. با مبالغ کم آغاز کنید و سعی کنید مبلغ را بالا ببرید.

عادت بد مالی شماره سه: پایبند نبودن به بودجه - یا حتی ایجاد نکردن آن

عادت بد مالی بعدی تنظیم نکردن بودجه - یا عدم پایبندی به بودجه ای است که از قبل در نظر داشته اید.این پیش بینی نکردن امور مالی، اطمینان شما از برآورده شدن احتیاجهای مالی کوتا ه مدت و بلند مدت را از بین می برد. پیش بینی بودجه تصمیمات مالی شما را هدفمند می نماید و به عنوان نقشه راه مناسبی برای شما عمل خواهد نمود.

راه هایی برای ترک عادت بد مالی شماره سه

بودجه ای پیش بینی کنید و متعهد شوید که آن را دنبال کنید. با این حال، راه های مختلفی برای بودجه بندی وجود دارد (مثلاً بودجه مبتنی بر صفر). مهم است که روش بودجه بندی را پیدا کنید که برای شما مناسب باشد، زیرا باید بتوانید به این روش پایبند بمانید. فرآیند پیش بینی بودجه شما باید شامل سه مرحله زیر باشد:

  • از ریاضیات یاری بگیرید: سوابق بانکی، صورت حساب های کارت اعتباری و سایر اسناد مالی خود را آنالیز کنید تا عایدی و هزینه های خود را به دقت محاسبه کنید. اگر طبق برنامه مشخصی حقوق دریافت می کنید، مبلغ حقوق ماه قبل را در قسمت عایدی بنویسید. اگر عایدی شما نامنظم است، میانگین سه تا شش ماه گذشته را بنویسید.
  • اهداف مالی کوتاه مدت و بلند مدت مشخص کنید: بخش مهمی از بودجه بندی شامل این است که بدانید که می خواهید با پول خود چه کاری انجام دهید. تسویه حساب بدهی و وام ها؟ خرید خانه؟ کوشش برای ایجاد پس انداز بازنشستگی؟ هنگام تنظیم بودجه این اهداف خود را در نظر داشته باشید.
  • بر مخارج خود نظارت دقیق داشته باشید: این برای ایجاد بودجه و پایبندی به آن بسیار مهم است. باید با انتخاب روشی برای ردیابی هزینه های خود آغاز کنید. چه به وسیله اپلیکیشن و چه از راه های قدیمی مثل نوشتن خرج های روزانه. بسیار مهم است که عایدی و هزینه خود را دقیق محاسبه کنید تا بتوانید برنامه ریزی دقیقی داشته باشید.

آینده در دستان شماست

توجه به عادت بد مالی که در حال حاضر دارید، نخستین قدم در این مسیر است. از همین اولین قدم خود را در حال پیشرفت بدانید. هیچ راه چاره یکسانی برای از بین بردن عادت بد مالی وجود ندارد، بنابراین فهمیدن اینکه چگونه شرایط مالی خود را بهبود ببخشید احتیاج به خلاقیت و تفکر انتقادی دارد. پیگیری هزینه ها و ثبت عایدیهای شما اولین گام در این مسیر پر فراز و نشیب کنار گذاشتن عادت بد مالی است.

پیشنهاد مطالعه: عامل افزایش قیمت مسکن در سال 1402 را بخوانید.منبع: پیام دلتا
انتشار: 27 تیر 1402 بروزرسانی: 27 تیر 1402 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 2300

به "3 عادت بد مالی که باید کنار بگذارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 عادت بد مالی که باید کنار بگذارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید