34 کودک، زن و مرد طعمه سگ های خیابانی

به گزارش کتاب ارزان، 34 کودک، زن و مرد در مدت یک سال طعمه حملات سگ های خیابانی شدند؛ زخمی شدند، به آی سی یو رفتند، قطع عضو شدند و در این میان سه نفر جان باختند. از مهرماه سال گذشته تا به امروز، 18 کودک، 3 زن و 13 مرد به فهرست قربانیان سگ های ولگرد در شمال و جنوب، غرب و شرق کشور اضافه شده اند. این آمار براساس خبر هایی است که که در رسانه ها منتشر شده و شاید آمار های رسمی حملات سگ ها حکایت دیگری داشته باشد.

34 کودک، زن و مرد طعمه سگ های خیابانی

طعمه های مرگ

شهروند در ادامه نوشت: کودک 7 ساله کوچک ترین قربانی حملات سگ ها در یک سال گذشته است و زن 80 ساله پیرترین طعمه. تلخ ترین و وحشتناک ترین این حوادث حمله مرگبار سگ ها به دو کودک کار زاهدانی بود که در میبد زندگی می کردند. دو برادر 8 و 11 ساله که یکی زخمی می گردد و دیگری خورده.

در کنار این حادثه تلخ، مرگ پیرزن 80 ساله آستانه اشرفیه ای و مرد 60 ساله تهرانی هم در فهرست حملات مرگبار سگ ها در سال گذشته قرار گرفته است.

اول مهر 98 یک قلاده سگ، یک پیرزن 80 ساله اهل روستای لشکام دهستان دهشال حمله کرد و این زن جانش را به دلیل آسیب شدید از دست داد.

یک ماه پیش هم، یک مرد 60 ساله در خیابان آذربایجان از حمله مرگبار این حیوان در امان نماند. پرونده ای که شهریورماه سال جاری در دادسرای جنایی پایتخت به جریان افتاد. مرد 60 ساله که در حمله سگ همسایه دچار عفونت شد و پس از 20 روز روی تخت بیمارستان جان باخت. همین هم شد تا یک پرونده قتل دیگر که عاملش سگ بود، تشکیل گردد.

تلخ ترین های حملات

فاطمه 7 ساله هم در روستای محرزی خرمشهر (نهر 6) قربانی شد، قربانی حمله دو سگ هار؛ حمله این سگ ها هم وحشتناک است. حیوانات نای دخترک را سوراخ می نمایند. دختربچه هم به دلیل مشکل دیسترس تنفسی ناشی از سوراخ شدگی نای، حنجره اش جراحی می گردد.

یک سگ هم در بندرترکمن انگشت مردی 49 ساله را قطع کرد. این مرد در دفاع از 3 دانش آموز دختر، به میدان جنگ انسان و حیوان می رود. منجی، 3 طعمه سگ را نجات می داد، اما خود انگشتش را از دست می دهد.

پرونده خونین مهرماه

این ها نمونه ای از پرونده های حمله خونین سگ ها در یک سال گذشته است. پرونده این حملات خونین در مهرماه سال جاری، اما دامنه بیشتری داشت. مهرماه سال جاری، 6 نفر طعمه سگ های خیابانی شدند. 5 زن و مرد در شیراز و یک پسر 12 ساله در نسیم شهر آخرین قربانیان حیوانات ولگرد شهر هستند.

احسان 5ساله، ریحانه 12ساله و حسام 4ساله، سه کودکی هستند که در محله دهپیاله، آب جوال، خیابان محراب و شهرک رجایی (دشت چنار) شیراز مورد حمله سگ های ولگرد قرار گرفتند، زخمی شدند و در بیمارستان بستری شدند. عکس های مجروحیت پسربچه نسیم شهری هم در فضای مجازی دست به دست چرخید. عکس هایی که نشان می داد این پسر هم دچار آسیب دیدگی وحشتناکی شده است. او هم اگر نمی توانست از چنگال این حیوان فرار کند، هم اکنون در فهرست مُردگان سگ های ولگرد بود.

جدول قربانیان حملات سگ ها در یک سال گذشته کشور

تاریخشهرجنسیت و سنآسیب دیدگی
مهر 99شیراز3 کودک 12، 5، 4 ساله و یک زن و مردمجروح
مهر 99تهران-نسیم شهرپسر 12 سالهمجروح
شهریور 99 آذربایجان غربی-سردشتپسر 8 سالهمجروح
شهریور 99 تهران مرد 60 سالهکشته
شهریور 99ایلام پسر 8 ساله مجروح
اردیبهشت 99 گلستان- بهارستان پسر 29 ساله مجروح
بهمن 98 گلستان -بندرترکمن

3 دانش آموز دختر و مرد 49 ساله

مجروح و قطع عضو
بهمن 98 یزد- میبد2 پسر 8 و 11 ساله کشته و مجروح
بهمن 98 تهران- کهریزک دختر 8 ساله مجروح
بهمن 98ارومیه- زیباشهرپسر 12 سالهمجروح
بهمن 98ارومیه-زیباشهر پسر 13 ساله مجروح
دی 98 تهران-لواسانات دختر 10 ساله مجروح
دی 98 یزد- مهریز 6 مردمجروح
دی 98تهران-شهرک زینبیه پسر 11 سالهمجروح
دی 98 خوزستان- دزفول زن باردار مجروح
آبان 98 تهران- دزاشیب دو مردمجروح
مهر 98 گلستان-بهارستان پیرمرد 78 سالهمجروح
مهر 99خوزستان-خرمشهر دختر 7 سالهمجروح-ICU
مهر 99 گیلان- آستانه اشرفیهزن 80 ساله کشته
34 نفر 31 مجروح و 3 کشته

مأموریت شهرداری ها

باید نسبت به جمع آوری سگ های بی صاحب نگاه ویژه ای داشت. این شهرداری ها هستند که سگ های ولگرد را جمع آوری، واکسینه، عقیم سازی و رها می نمایند. البته متقاضیانی هم هستند که از این سگ ها نگهداری می نمایند، گاهی هم از بعضی سگ ها، در یک سری فعالیت ها استفاده می گردد. سگ هایی که نژاد آموزش پذیر دارند. در این بین سگ های بیمار مسری هم طبق دستورالعمل بین المللی معدوم می شوند.

سگ ها در زندگی شهری حضور دارند، حضوری که قابل اغماض نیست. از چرخه اکوسیستم هم حذف شدنی نیستند، چراکه برای محیط زیست مخاطره آمیزخواهد بود. این ها را زهرا صدراعظم نوری، رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران می گوید. اما او هم همانند دیگر کارشناسان این حوزه اعتقاد دارد که در این چرخه اکوسیستم باید تعادل وجود داشته باشد تا با رشد تصاعدی یک گونه، گونه دیگر نابود نگردد و این نظم برهم نخورد.

هزینه زیاد عقیم سازی

عقیم سازی سگ های ولگرد از دیرباز مطرح است. تنها راه چاره باقی مانده برای مقابله با افزایش فزاینده سگ ها، البته به زعم بعضی از کارشناسان؛ عملی که موجب تعادل سازی چرخه اکوسیستم و حداقل مانع افزایش زاد و ولد سگ های ولگرد می گردد. این عمل البته هم زمان بر است و هم پرهزینه.

هزینه گزافی که تا 600 هزارتومان هم می رسد. این را سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری گفته و می گوید: عقیم سازی هر سگ حدود 500 تا 600 هزار تومان هزینه دارد و با سایر هزینه ها به یک میلیون تومان هم می رسد.

حسین میلانی، مراکز جدید نگهداری سگ های بلاصاحب را در پهنه های مختلف شهر تهران ضروری می داند: با توجه به آنکه تعداد سگ های بلاصاحب زیاد است، لازم است به منظور ارایه خدمات بهتر و رسیدگی های بهداشتی، مراکز بزرگی در مناطق مختلف شهر تهران راه اندازی گردد. اطلاعات دقیقی از وضع سگ های بلاصاحب در منطقه شهری تهران و میزان جمعیت آن ها وجود ندارد و بدون داشتن این اطلاعات نمی توان چشم انداز جامعی در خصوص ساماندهی سگ های بلاصاحب داشت و اقدام به تصمیم گیری در ابعاد مختلف کرد. ولی برای تأمین زیرساخت ها، تجهیز بخش های درمانی و توسعه مراکز نگهداری اعتبار کافی باید اختصاص پیدا کند.

ساماندهی سگ ها

معضلی که اگر فکر اساسی به حال و روزش نگردد و راه چاره صحیحی برای جمع آوری آن صورت نگیرد، روز به روز بر تعداد سگ های ولگرد افزوده می گردد و قربانیان بیشتری طعمه قرار می گیرند.

منبع: فرارو
انتشار: 4 آذر 1399 بروزرسانی: 4 آذر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1309

به "34 کودک، زن و مرد طعمه سگ های خیابانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "34 کودک، زن و مرد طعمه سگ های خیابانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید