43 هزار شغل پایدار در مراکز رشد دانشگاهی کشور ایجاد شده است

به گزارش خبرنگاران، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فن آوری در حاشیه شرکت در پنجاه و دومین اجلاس معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه های سراسر کشور که در دانشگاه بین المللی امام خمینی در استان قزوین در حال برگزاری است در تبادل نظر با خبرنگاران در مورد برنامه های وزارتخانه در حمایت از رونق فراوری گفت: وزارت علوم در ادامه تلاشی که برای ارتباط وسیع و گسترده با مراکز فراوریی و صنعتی و بخش های مختلف جامعه داشته مدتی است ظرفیت های دانشگاهی را به سمت و سوی حل مسائل و یاری به بهبود مراکز سوق داده و در سال جدید بخصوص بعد از اعلام شعار سال برای حمایت از رونق فراوری هم گام برداشته است.

43 هزار شغل پایدار در مراکز رشد دانشگاهی کشور ایجاد شده است

غلامی بیان نمود: رویکرد ما راهنمایی دانشگاه ها به سمت فراوری است تا احتیاج دستگاه های مختلف و صنایع را با یاری دانشجویان و استادان برجسته و ایده پرداز را برطرف کنیم به همین دلیل بسیاری از برنامه ها در این راستا است.

وزیر علوم، تحقیقات و فن آوری یادآور شد: خوشبختانه شاهد رویکرد خوبی از سوی واحدهای صنعتی هستیم و مراجعه آنها به دانشگاه بیشتر شده و می توان امیدوار بود این ارتباط دوسویه بین صنعت و دانشگاه تقویت گردد.

منصوری اضافه نمود: در دهه اخیر برای اینکه دستاوردهای علمی را به فن آوری و سپس به اشتغال تبدیل کنیم کارهای زیادی اجرا شده و برنامه ها به سمت اشتغال و یاری به فراوری و برطرف مسائل این بخش راهنمایی شده و به همین دلیل در تأسیس و توسعه مراکز رشد جدی هستیم و حمایت از شرکت های کوچک و صاحبان ایده های جدید در دستور کار قرار گرفته و به این واحدها امکانات و تسهیلات اولیه را می دهیم تا به سمت تشکیل یک گروه کاری و شرکت های کوچک حرکت نمایند.

فعالیت 43 پارک علم و فن آوری در کشور

وی توضیح داد: در کنار این برنامه ها راه اندازی پارک های علم و فن آوری در کشور تقویت و عملیاتی شده و در حال حاضر 43 پارک در سراسر کشور شکل گرفته که از شرکت های دانش بنیان حمایت می نمایند به طوری که بعضی از این شرکت ها کارهای ارزشمندی دارند و توانسته اند هم در داخل بسیاری از احتیاجهای کالاها و تجهیزات صنعتی را برطرف و تأمین نمایند و هم خدمات خود را به خارج صادر نمایند.

غلامی گفت: اینها از جمله ظرفیت هایی است که به تدریج با حمایت هایی که از سوی پارک ها و مراکز رشد صورت می گیرد توسعه پیدا خواهد نمود و امیدواریم در روند پیشرفت این امور خود مراکز صنعتی و فراوریی هم رویکرد تعاملی بیشتری با دانشگاه داشته باشند و از این ظرفیت و توانمندی استفاده نمایند.

وی گفت: با دستاوردهای خوبی که به دست آمده باید به مدیران صنعتی اطمینان دهیم که باور نمایند و حتماً مطمئن باشند در یکی از دانشگاه ها و یا دانشکده ها مشکل آنها حتی اگر در ظاهر بسیار سخت و پیچیده باشد قابل حل شدن است.

وزیر علوم اضافه نمود: مگر در سایر حوزه ها که به موفقیت رسیدیم چه کسانی مسائل ما را حل نموده اند و این در شرایطی است که بیشتر محققان و اندیشمندان داخلی گره گشای مسائل بوده اند و امروز هم باید به جوانان خوش فکر و عالم خود اتکا کنیم تا مسائل حل گردد و باور کنیم با این همه استاد و دانشجو و مراکز آموزش عالی بسیاری از مسائل کشور قابل حل شدن است.

ایجاد 43 هزار شغل در 5000 مرکز رشد کشور

غلامی در ادامه گفت: در سطح مراکز رشد و پارک حدود 5 هزار شرکت دانش بنیان فعال شده و در این مجموعه ها بیش از 43 هزار شغل پایدار ایجاد شده است که بر مبنای دانش و فناوری جدید کار می نمایند و هیچ فعالیت آنها بدون اتکا به دانش نیست و این حرکت نشان می دهد تعداد ایده هایی که به سمت دانش بنیان شدن می رود روز به روز بیشتر می گردد.

وزیر علوم در پاسخ به سوال خبرنگاران که پرسید برای مقابله با تهدید کاهش دانشجو در دانشگاه ها چه برنامه ای دارید گفت: کاهش تعداد داوطلبان ورود به دانشگاه ها باعث شده توسعه کمی که قبلاً داشتیم و در اواخر نیمه دوم دهه هشتاد داوطلب زیادی را پشت سر خود داشت امروز دیگر احتیاجی به این همه جایگاه نباشد و در این شرایط حتماً دانشگاه ها باید به سمت تغییر در سرفصل های درسی،

افزایش کیفیت و تقویت زیرساخت های آموزشی حرکت نمایند.

وی اضافه نمود: بخش های غیر دولتی هم جایگاه خالی زیادی دارند و حتماً وزارت علوم کوشش می نماید در قالب استانداردهایی که باید رعایت گردد حمایت لازم را صورت دهد تا بخش های غیر دولتی هم به سمت ارتقا کیفیت بروند.

غلامی یادآور شد: در بخش دولتی هم طرح ساماندهی آموزش عالی در دستور کار و در حال آماده شدن برای اجراست که هدف اصلی آن کیفی سازی و مأموریت گرا کردن واحدهای مختلف است.

وی توضیح داد: در حال حاضر واحدهای خوبی در کشور شکل گرفته اند و توانایی خوبی دارند و احتیاج منطقه ایجاب می نماید که این توانایی ها در آنها تقویت شوند لذا در طرح ساماندهی کوشش می کنیم همه آنها را به سمت تقویت کیفی و هم مأموریت گرا کردن برای حل مسائل پیش ببریم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 مهر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1398 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 314

به "43 هزار شغل پایدار در مراکز رشد دانشگاهی کشور ایجاد شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "43 هزار شغل پایدار در مراکز رشد دانشگاهی کشور ایجاد شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید