95 درصد افراد مبتلا به هپاتیت B حاد سلامت خود را به دست می آورند

به گزارش کتاب ارزان، خبرنگاران/خراسان شمالی رئیس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: 95 درصد افراد مبتلا به هپاتیت B حاد سلامت خود را باز یافته و نسبت به آن ایمنی پیدا می کنند.

95 درصد افراد مبتلا به هپاتیت B حاد سلامت خود را به دست می آورند

دکتر فیض الله برزگر، در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به اینکه هپاتیت B مزمن، یک بیماری خطرناک است و باید تحت درمان دارویی قرار گیرد تا به شرایط خطرناکی مانند نارسایی کبدی، سیروز و سرطان کبد تبدیل نشود، اضافه کرد: هرچند علائم حاد این بیماری به صورت سرما خوردگی و درد بدن و خستگی است، اما سایر علائم بیماری شامل کم اشتهایی، حالت تهوع، خستگی و بی حالی شدید، تب، ضعف و سوزش عضلات، زرد شدن رنگ پوست و سفیدی چشم ها، تیره شدن رنگ ادرار، خاکستری یا روشن شدن رنگ مدفوع، درد در ناحیه شکم و اطراف ناف است و گاهی هیچ علامت واضحی وجود ندارد و بیماری به آهستگی مزمن می شود.

وی اضافه کرد: در حالت ناقل که آنزیم های کبد نرمال هستند، اما ویروس در بدن وجود دارد و به کبد آسیب نمی زند، نیاز به درمان نیست، اما بررسی دوره ای از نظر عوارض احتمالی لازم است.

رئیس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی اظهار کرد: 95 درصد افراد مبتلا به هپاتیت B حاد سلامت خود را باز یافته و نسبت به آن ایمنی پیدا می کنند ولی پنج درصد مبتلایان تبدیل به ناقل می شوند و درصدی از ناقلین گرفتار نوعی بیماری به نام هپاتیت B مزمن یا سرطان کبد خواهند شد.

برزگر با اشاره به این که راه مطمئن و موثر پیشگیری از این بیماری، واکسیناسیون است، ادامه داد: واکسن این بیماری طی سه نوبت تزریق می شود که نوبت دوم، دوماه بعد از نوبت اول و نوبت سوم چهار ماه بعد از نوبت دوم تزریق می شود.

وی اضافه کرد: تزریق این واکسن فقط برای حرفه پزشکی و گروه های خاص پزشکی و همچنین سایر گروه های مندرج در دستورالعمل های وزارت بهداشت است و در حالِ حاضر برای عموم مردم تجویز نشده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1896

به "95 درصد افراد مبتلا به هپاتیت B حاد سلامت خود را به دست می آورند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "95 درصد افراد مبتلا به هپاتیت B حاد سلامت خود را به دست می آورند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید