اتهام پراکنی دوباره پامپئو علیه ایران با کرونا

به گزارش کتاب ارزان، وزیر امور خارجه آمریکا سه شنبه کوشش کرد از شیوع ویروس کرونا در سراسر دنیا به عنوان ابزار فشار علیه ایران و چین استفاده کند.

اتهام پراکنی دوباره پامپئو علیه ایران با کرونا

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا امروز سه شنبه از پاسخ دادن به سئوالات درباره مدیریت ضعیف دولت کشورش در کنترل ویروس کرونای جدید طفره رفت، اما ایران و چین را به انتشار اطلاعات گمراه نماینده درباره این ویروس متهم کرد.

وزیر خارجه آمریکا که در روزهای گذشته هم کوشش نموده از شیوع کرونا به عنوان روشی برای پیشبرد سیاست موسوم به کارزار فشار حداکثری علیه ایران استفاده کند امروز هم دولت ایران را به دروغگویی درباره میزات تلفات ناشی از ویروس کرونای جدید متهم کرد.

ژست بشردوستانه حین فشار حداکثری

پامپئو در بخش دیگری از سخنانش علی رغم آنکه دولت کشورش تمام کوششش را برای سخت تر کردن شرایط معیشتی علیه ایران به کار گرفته بار دیگر ژست بشردوستانه گرفت و گفت واشنگتن حاضر است به ایران برای مقابله با کرونا یاری کند.

دولت آمریکا در ماه های گذشته بارها به دلیل تنگ کردن عرصه بر شرکت های دارویی و غذایی در مبادلات با ایران و همچنین جلوگیری از ارسال یاری های بشردوستانه به ایران در مواقع بحران مورد انتقاد قرار گرفته است.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در زمان زمین لرزه کرمانشاه، کاخ سفید همچنین در زمان وقوع زلزله کرمانشاه، در حالی که ایرانی ها در سراسر جهان سرگرم جمع آوری یاری برای آسیب دیدگان بودند با صدور چندین بیانیه به طور مکرر درباره احتمال نقض قوانین تحریم ها هنگام یاری رسانی به زلزله زدگان هشدار داد.

دولت دونالد ترامپ همچنین آبان ماه امسال دستورالعملی صادر کرد که به گفته کارشناسان مبادلات اقلام بشردوستانه با ایران را سخت می کرد.

خزانه داری آمریکا در آبان ماه با اعمال دستورالعمل هایی موسوم به تمهیدات خاص نوع 5 تهران را در زمره قلمروهای قضایی موجد نگرانی های خاص از لحاظ پولشویی قرار داده و نهادها و سازمان های اقتصادی را به اتحاذ تدابیری ویژه در مراودات اقتصادی با طرف های مرتبط با ایران، از جمله در مبادلات اقلام بشردوستانه با ایران ملزم کرد.

واشنگتن، علی رغم این، در راستای سیاست فشارحداکثری سعی می نماید هنگام بروز مسائل، از جمله بلایای طبیعی از کارزارهای رسانه ای و جنگ تبلیغاتی برای القای ناامیدی در میان جامعه ایران استفاده کند.

دولت آمریکا اخیراً همزمان با اعلام ورود ویروس کرونا به ایران کوشش نموده از این مسئله به عنوان ابزاری جدید برای پیشبرد این سیاست بهره بگیرد.

اتهام پراکنی علیه چین

پامپئو در ادامه سخنانش امروز همچنین مدعی شد چین هم به غلط آمریکا را بابت همه گیر شدن بیماری کووید-19 که بر اثر ورود ویروس کرونای جدید به بدن ایجاد می گردد مقصر دانسته است.

پامپئو که برای نسبت دادن همه گیری کرونای جدید به چین به جای گفتن نام آن از عبارت ویروس ووهان استفاده می کرد گفت: مسئولان ایران چندین هفته درباره ویروس ووهان دروغ گفتند. مقام های ایران کوشش می نمایند از قبول مسئولیت به خاطر بی کفایتی شان خودداری نمایند.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه درباره چین گفت: کارزار اطلاعات دروغین که آنها راه انداخته اند با هدف گریز از مسئولیت طراحی شده است. الان وقت اتهام پراکنی نیست، وقت حل کردن این همه گیری جهانی و همکاری برای پایین آوردن مخاطرات علیه آمریکایی ها و همه مردم سراسر جهان است.

جنگ بیولوژیک آمریکا؟

دولت چین پنج شنبه از آمریکا خواسته بود در خصوص سابقه ابتلا به بیماری کووید-19 بر اثر ویروس کرونای جدید در آمریکا و احتمال انتقال این ویروس به چین توسط ارتش آمریکا، شفاف سازی کند.

ژائو لیجیان سخنگوی وزارت خارجه چین در این مورد در توییتر نوشت: آغاز [ابتلای] بیمار صفر (اولین مورد ابتلا) در ایالات متحده چه زمان بوده است؟ چه تعداد مبتلا شده اند؟ نام بیمارستان ها چیست؟

وی اضافه نمود: شاید این ارتش ایالات متحده بوده که این همه گیری را به ووهان برده است. شفاف باشید! داده های خود را علنی کنید! ایالات متحده به ما یک شرح بدهکار است.

او در خصوص احتمال انتقال ویروس توسط ارتش آمریکا به ووهان که فعلا نقطه اولیه انتشار ویروس کرونا شناخته می گردد، شرحی نداد، اما در روزهای گذشته مقام های چینی در خصوص اینکه این شهر واقعا کانون اولیه شیوع ویروس بوده، ابراز تردید نموده اند.

هفته گذشته وزارت خارجه چین از مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا به دلیل آنکه از ویروس کرونا تحت عنوان ویروس ووهان یاد کرد، انتقاد کرد و اظهارات وی را در تضاد با توصیه های سازمان جهانی بهداشت خواند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 896

به "اتهام پراکنی دوباره پامپئو علیه ایران با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتهام پراکنی دوباره پامپئو علیه ایران با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید