ارسال بالای تسلیحات آلمانی به کشورهای دخالت کننده در جنگ لیبی

به گزارش کتاب ارزان، کشور آلمان در حالی میانجی گری برای حل مناقشات لیبی را به عهده گرفته است که خود به صورت گسترده به کشورهایی که در این جنگ دخالت نموده اند و به آن دامن می زنند تسلیحات صادر می نماید.

ارسال بالای تسلیحات آلمانی به کشورهای دخالت کننده در جنگ لیبی

با تور ارزان لحظه آخری آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل کتاب ارزان روزنامه تاگس اشپیگل در گزارشی نوشت: دولت آلمان تکلیف ساده ای را در زمینه دیپلماسی به عهده نگرفته است. این کشور مشترکاً با سازمان ملل متحد در مناقشات لیبی میانجی گری می نماید. نقش آلمان به خصوص این است که کشورهای دیگر را از این مسئله بازدارد که همچنان از خارج در این درگیری های داخلی دخالت ننمایند.

سران کشورهای شرکت نماینده در کنفرانس صلح لیبی که در ژانویه در برلین برگزار گردید اعلام کردند که در آینده به تحریم تسلیحاتی مصوب سازمان ملل علیه این کشور پایبند هستند و از فرایند صلح در لیبی حمایت می نمایند.

البته بلافاصله بعد از این کنفرانس، کشورهای شرکت نماینده در این اجلاس صلح، تسلیحاتی را به لیبی ارسال کردند. در نشستی که برای پیگیری نشست لیبی روز گذشته در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ برگزار گردید و هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان برای برگزاری آن از کشورها دعوت به عمل آورده بود، وزرای امور خارجه در بیانیه ای به نقض ناگوار تحریم تسلیحاتی لیبی و تصمیم گیری مجدد برای یاری به اجرای کامل آن اشاره کردند.

البته در حالی که دولت فدرال آلمان به عنوان میانجی تا به حال در متقاعد کردن سایر کشورها برای توقف ارسال تسلیحات به لیبی ناموفق بوده است، اما بعضی از کشورهای مشارکت نماینده در جنگ لیبی در مقیاسی گسترده همچنان کالاهای تسلیحاتی از آلمان دریافت می نمایند.

بر اساس گزارش روزنامه تاگس اشپیگل دولت فدرال آلمان از ابتدای سال 2019 صادرات تسلیحاتی به ارزش بیش از 1.3 میلیارد یورو به کشورهایی که به جنگ لیبی دامن می زنند داشته است.

از این میزان صادرات تسلیحات بیش از یک میلیارد یورو تسلیحات به کشورهایی صادر شده است که در مناقشات لیبی از ژنرال حفتر حمایت می نموده اند.

روزنامه تاگس اشپیگل این گزارش را بر اساس پاسخ دولت آلمان به یک درخواست پارلمانی منتشر نموده و مورد ارزیابی قرار داده است.

خلیفه حفتر، ژنرال بازنشسته لیبی که خود را فرمانده ارتش ملی این کشور می داند و بخش های زیادی از لیبی را تحت کنترل خود درآورده است توسط امارات، مصر، روسیه، عربستان سعودی و اردن حمایت می گردد. دولت وفاق ملی در لیبی هم از حمایت ترکیه و قطر برخوردار است.

امارات از مهم ترین حامیان مناقشات لیبی است. از ابتدای سال 2019 دولت آلمان صادرات کالاهای تسلیحاتی به ارزش حدود 257 میلیون یورو را به این کشور عربی صادر نموده است. در همین دوره زمانی ائتلاف بزرگ در آلمان چراغ سبز برای صادرات تسلیحات به اردن به ارزش حداقل 20 میلیون یورو و صادراتی به ترکیه به ارزش حداقل 28 میلیون یورو را نشان داده است.

کنار امارات کشورهای مصر و قطر هم در سال 2019 ازجمله ده کشور مهم دریافت نماینده تسلیحات آلمانی بوده اند. شرکت های آلمانی در 13 ماه گذشته از دولت آلمان مجوز صادرات تسلیحاتی به ارزش بیش از 801 میلیون یورو به مصر را دریافت کردند.

بر اساس گزارش رسانه های غربی دولت مصر مرتباً از نیروهای ژنرال حفتر در لیبی با ارسال سلاح حمایت می نماید. کشور قطر هم در این دوره زمانی کالاهای تسلیحاتی به ارزش حدود 240 میلیون یورو را از آلمان دریافت نموده است.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 772

به "ارسال بالای تسلیحات آلمانی به کشورهای دخالت کننده در جنگ لیبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارسال بالای تسلیحات آلمانی به کشورهای دخالت کننده در جنگ لیبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید