بایدن: چین و روسیه به دنبال تضعیف همبستگی ما هستند، پوتین، دشمنی شایسته است

به گزارش کتاب ارزان، رئیس جمهور آمریکا با ادعای اینکه چین و روسیه در پی تضعیف همبستگی کشورهای ناتو در اقیانوس اطلس هستند، گفت به دنبال تقابل با روسیه نیست اما به فعالیت های مخرب نیز پاسخ خواهند داد.

بایدن: چین و روسیه به دنبال تضعیف همبستگی ما هستند، پوتین، دشمنی شایسته است

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش مانیتورینگ گروه بین الملل خبرنگاران، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا بامداد سه شنبه بعد از نشست سران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مقابل دوربین رسانه ها حاضر شد و به سخنرانی پرداخت.

بایدن در این نشست خبری گفت: دیدار من با رئیس جمهور اردوغان سازنده بود و مطمئنم که می توانیم با ترکیه به پیشرفت واقعی برسیم... در نشست ناتو، ما همچنین در مورد تهدیدات سایبری که از روسیه روبه رو هستیم، بحث کردیم..

وی با تاکید بر اینکه تعهد آمریکا به بند پنجم معاهده ناتو، تزلزل ناپذیر و بسیار محکم است، شرح داد: دستورکار برنامه 2030 ناتو باید نیازهای این اتحاد در آینده، از جمله چین که چالش های سیستماتیک طولانی مدت برای ما دارد، برآورده کند..

رئیس جمهور آمریکا درباره دیدار آینده با ولادیمیر پوتین همتای روسی خود گفت: چیزی را که قرار است به رئیس جمهور پوتین بگویم، به متحدانمان [در ناتو] گفتم؛ اینکه به دنبال تقابل با روسیه نیستیم اما اگر روس ها فعالیت های مخرب را ادامه دهند، ما نیز پاسخ می دهیم.

بایدن ضمن تکرار اتهام زنی ها و ادعاهای بی اساس علیه مسکو و پکن، گفت: روسیه و چین به دنبال تضعیف همبستگی ما در اقیانوس اطلس هستند، اما اتحاد ما بر پایه های محکمی بنا شده است.

وی با بیان اینکه رهبران ناتو برای اولین بار سیاست دفاع سایبری را تصویب کردند، اضافه نمود: اگر رئیس جمهور پوتین ترجیح دهد در زمینه امنیت سایبری همکاری نکند، ما به شیوه مناسب پاسخ خواهیم داد.

رئیس جمهور آمریکا ادعاهای ضد روسی خود را اینگونه ادامه داد: روسیه قصد پایبندی به حقوق بشر را ندارد و این به روابط با بقیه کشورهای جهان و شخصاً با من آسیب می زند. من قول می دهم خطوط قرمزی را برای رئیس جمهور پوتین معین کنم.

بایدن سپس به سوال خبرنگاران پاسخ داد: [پوتین] زیرک است. او سرسخت است و او را یک دشمن شایسته می دانم. به پوتین واضح می گویم، حوزه هایی هست که می توانم با هم همکاری داشته باشیم، البته اگر او این را بخواهد.

رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دیدار با پوتین در این زمان کمی زود نیست، گفت: بسیاری از سران حاضر در نشست ناتو از من بخاطر تصمیم برای دیدار با پوتین، تقدیر کردند.

بایدن درباره خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان نیز شرح داد: اقدامات ضد تروریستی در افغانستان تا زمانی که اطمینان حاصل کنیم تروریست ها به این کشور برنمی گردند، ادامه خواهد یافت.

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال بازگشت دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا به عرصه سیاست نیز گفت: رهبری حزب جمهوری خواه شکسته شده است. جناح ترامپ در این حزب، بخش اعظمی از آن است، اما این حزب بخش اقلیت جامعه عمومی آمریکا است.

پیش از این نیز ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو گفته بود که در نشست سران پیمان ناتو بر اهمیت همکاری اروپا و آمریکای شمالی برای مقابله با روسیه و چین توافق شد. (جزئیات بیشتر)

سران ناتو روز دوشنبه در بیانیه پایانی نشست خود در بروکسل بلژیک نیز در بخش های مختلف بیانیه به تهدیدات روسیه و چین اشاره کرده اند.

در این بیانیه ادعا شده است: اقدامات خصمانه روسیه تهدیدی برای امنیت کشورهای ناتو به شمار می آید. تروریسم در تمامی شکل های خود نیز همچنان تهدیدی برای همه ماست. بازیگران دولتی و غیردولتی نظم بین المللی را به چالش کشانده و به دنبال تضعیف دموکراسی در سرتاسر جهان هستند. بی ثباتی آن سوی مرزهای ما نیز باعث ایجاد مهاجرت های بی قاعده و قاچاق انسان شده است. نفوذ فزاینده چین و سیاست های بین المللی نیز می توان چالش هایی را ایجاد کند که نیازمند پرداختن به آن به عنوان یک اتحاد هستیم.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 تیر 1400 بروزرسانی: 10 تیر 1400 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1713

به "بایدن: چین و روسیه به دنبال تضعیف همبستگی ما هستند، پوتین، دشمنی شایسته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدن: چین و روسیه به دنبال تضعیف همبستگی ما هستند، پوتین، دشمنی شایسته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید