بدهی خارجی ترکیه از 430 میلیارد دلار گذشت

به گزارش کتاب ارزان، تا خاتمه مارس، ترکیه 431 میلیارد دلار بدهی داشته است.

بدهی خارجی ترکیه از 430 میلیارد دلار گذشت

به گزارش کتاب ارزان به نقل از آناتولی، بانک مرکزی ترکیه در گزارشی گفت میزان بدهی خارجی ناخالص در ترکیه تا سرانجام ماه مارس به 431 میلیارد دلار رسیده است که از این میزان، 256.5 میلیارد دلار سهم بدهی های عمومی دولت بوده است.

طبق اعلام وزارت خزانه داری و دارایی ترکیه، نسبت بدهی به فراوری ناخالص داخلی این کشور در حال حاضر به 56.9 درصد رسیده که 1.1 درصد کمتر از رقم ابتدای سال است. خزانه داری ترکیه نیز طی این مدت 14.2 میلیارد دلار بدهی به شکل اوراق قرضه داشته است.

کاهش بدهی خارجی ترکیه در شرایطی که پیش تر صندوق بین المللی پول نسبت به وابستگی بیش از حد ترکیه به منابع خارجی هشدار داده بود می تواند خبر خوبی برای فعالان ارزی این کشور باشد. ترکیه تابستان سال قبل با بحران ارزی کم سابقه ای روبرو شد و سال جاری نیز با شیوع کرونا؛ اعمال محدودیت های رفت و آمدی و تعطیلی کسب و کارها باعث شد تا نرخ برابری دلار در مقابل لیر حتی به رقم7.4 نیز برسد.

اودای پاتناییک- کارشناس سرمایه گذاری در موسسه لگال اند جنال اینوستمنت گفت: یکی از اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده بدهی های خارجی ترکیه بدهی های کوتاه مدت است که با توجه به سهم بالای آن ها از کل بدهی هاف ما را در مورد ایجاد بحران در صورت وقوع بحران های ارزی یا تنش های ژئوپلتیکی نگران می نماید. در صورتی که بانک های ترکی نتوانند به تعهد خود برای بازپرداخت بدهی ها عمل نمایند بانک مرکزی باید وارد عمل گردد که این خود می تواند باعث ایجاد فشار بیشتر بر ذخایر ارزی و نرخ های برابری ارز باشد.

در حال حاضر سهم بدهی های خارجی به شکل اوراق قرضه مبتنی بر لیر سهم بسیار کمی از کل بدهی های خارجی دولت دارد و به گفته پایگاه خبری اهوال، در کمترین سطح خود از سال 2003 واقع شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1142

به "بدهی خارجی ترکیه از 430 میلیارد دلار گذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدهی خارجی ترکیه از 430 میلیارد دلار گذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید