خادم الشریعه: داشتم کم کم از شطرنج نا امید می شدم

به گزارش کتاب ارزان، سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج بانوان ایران گفت: کم کم داشتم از شطرنج ناامید می شدم.

خادم الشریعه: داشتم کم کم از شطرنج نا امید می شدم

ساراسادات خادم الشریعه در گفت و گو با خبرنگاران در مورد حضورش در لیگ چین اظهار کرد: این اولین حضورم در لیگ چین نبود، اما اینکه هرسال به لیگ چین دعوت شویم خیلی خوشحال نماینده است. در لیگ چین همیشه بازیکنان خوب دنیا حضور دارند. در این سال هم اتفاق خوبی که افتاد دو ایرانی بودیم که در یک تیم بازی کردیم. قبلا فقط من در لیگ چین بازی می کردم و این خیلی امیدوارنماینده است که دو نفر در آن حضور داشتیم. امیدوارم در سال های آینده تعداد بیشتر هم گردد

وی با اشاره به زندگی شطرنجی اش در سال گذشته گفت: پارسال اصلا سال خوبی از نظر شطرنجی نداشتم. فکر می کنم ریتینگم از 2458 به ریتینگ 2400 رسیده بودم و تقریبا پایین تر هم می رفت، ولی از تیرماه تقریبا در هر مسابقه ای که شرکت کردم ریتینگ گرفتم و درجه های از دست رفته را جبران کردم. واقعا برایم خوشحال نماینده است، داشتم کم کم از شطرنج ناامید می شدم. در حال حاضر هم جزو 20 نفر اول رنکینگ دنیای هستم. این جزو اهداف بزرگم بود و خوشبختانه برایم رخ داد، اما حفظ و ارتقایش خیلی کار سختی است.

خادم الشریعه هدف اصلی خود را قهرمانی دنیا مطرح نمود و گفت: در حال حاضر که می خواهم جزو 10 نفر اول دنیا شوم. اگر در دو مسابقه دیگر همین گونه نتیجه بگیرم خیلی راحت در بین 10 نفر اول دنیا قرار خواهم گرفت، هرچند که کار سختی است. اینکه بتوانیم در هر مسابقه که شرکت می کنیم آماده باشیم و خوب نتیجه بگیریم کار دشواری است و نیاز به مربی هم دارد. اما هدف بلند مدتم و چیزی که از بچگی موقعی که شطرنج را شروع کردم آرزو داشتم، قهرمانی بانوان دنیا است. فکر می کنم که خیلی هم دور از دسترس نیست. بجز نفر اول که خیلی اختلاف با سایر بازیکنان دارد و البته هم دیگر در مسابقات قهرمانی دنیا شرکت نمی نماید سایر بازیکنان آنقدر اختلاف سطح ندارند.

وی در مورد مسابقات پیش روی خود گفت: اولین مسابقه ای که پیش رو دارم مسابقات سریع و نیمه سریع دنیا است که حدود یک ماه دیگر احتمالا در روسیه برگزار خواهد شد. من فکر می کنم که شطرنج سریع ام نسبت به فکری ام بهتر است و شانسم در آن مسابقات بیشتر خواهد بود. قبلا هم که در این مسابقات شرکت نموده بودم و اولین حضورم بود چهارم دنیا شده بودم که رتبه خوبی بود. بعد از آن هم مهمترین مسابقه، رقابت های آزاد جبل الطارق است که فکر می کنم برای بانوان مهمترین مسابقه آزاد باشد چون جوایز خیلی بالایی دارد. من تقریبا هر ساله در این مسابقات شرکت کردم و یکبار هم سابقه نایب قهرمانی را دارم. همیشه این مسابقات خیلی سخت است چون همه بازیکنان خوب و قوی بانوان در این مسابقات شرکت می نمایند.

وی در مورد حضور نیافتنش در رقابت های شطرنج انفرادی قهرمانی آسیا گفت: خودم نمی خواستم در این مسابقات رکت کنم. یک سفر تفریحی در پیش دارم و از طرفی اصلا حس خوبی برای شرکت در این مسابقات خوب نبود. ترجیح دادم در این دوره شرکت نکنم. ان شاالله در سال آینده مسابقه خواهم داد.

استاد بزرگ شطرنج بانوان ایران در مورد وضعیت مربی اش گفت: من مربی فرانسوی دارم که هزینه ها را خودم پرداخت می کنم. البته فدراسیون برخی اوقات در پرداخت هزینه ها یاری نموده است. در کل فدراسیون به دلیل بودجه کمی که دارد نمی توانیم به صورت دائم یک مربی خوب خارجی در کنارمان داشته باشیم. هزینه های مربی ام را هم خودم از جوایزی که از مسابقات بدست آوردم پرداخت می کنم البته همانطور که گفتم در این اواخر هم پیش آمده که فدراسیون در هزینه مربی یاریم نموده است.

وی در مورد هزینه سفر مسابقات نیز اظهار کرد: برخی از سفرها که میزبان دعوت می نماید مثل فرانسه که هزینه بلیط، هزینه مسابقه و یک حق القدمی هم داشتم. مسابقات فرانسه خوب بود چون جوایزی هم آنجا گرفتم. از نظر شرکت در مسابقات خیلی مشکل نداریم چون وقتی ریتینگ بالا برود ناخودآگاه به مسابقات مختلف دعوت می شوی. اما برخی مواقع باید با یک همراه برویم یا برخی مسابقات آنقدر سطح بالایی دارند که میزبان مجبور است تنها امکانات را در اختیار10 بازیکن برتر قرار گرفته است که ما مجبور هستیم با هزینه شخصی برویم. البته اکنون مهمترین مشکل ما مربی است که هم تیم آقایان و هم تیم بانوان این مشکل را دارد.

وی در خصوص درآمدش از لیگ چین گفت: من برای هر مسابقه در لیگ چین 500 دلار گرفتم و پرهام مقصودلو 700 دلار. چون ریتینگ پرهام بیشتر از من است و همچنین هم در کل برای شطرنج بانوان کمتر هزینه می نمایند. باز هم در کل حضور در لیگ چین خیلی شرایط خوبی است چون هم هزینه بلیط و هم هزینه اسکان را می دهند و برای 4 بازی هم من 2 هزار دلار گرفتم.

وی به وضعیت بد لیگ شطرنج ایران اشاره نمود و گفت: متاسفانه من در این سال در لیگ ایران حضور ندارم به جز من 4 نفر اول آقایان و 4 نفر اول بانوان هم در لیگ حضور ندارند. متاسفانه لیگ قوی در این سال نداریم. همیشه پرداخت ها با تاخیر انجام می گردد. ما هنوز قراردادهای 2 سال گذشته را دریافت ننموده ایم، خوشبختانه قول دادند که قراردادهای سال گذشته را پرداخت نمایند. البته ارزشی که قراردادهایمان دو سال پیش داشت با حال خیلی متفاوت است اما خوب شرایط متاسفانه اینگونه است.

وی در پاسخ به اینکه آیا سال آینده در لیگ شرکت می کنید؟ اضافه نمود: نمی دانم من همیشه در لیگ ایران بازی کردم، سال جاری متاسفانه خیلی از بازیکنان حضور ندارند. امیدوارم سال آینده شرایط بهتر گردد، چون در شطرنج محدودیتی برای حضور در لیگ وجود ندارد. من خودم سال جاری هم در بوندسلیگا بازی کردم و هم چین. سال های گذشته هم این ها را همراه لیگ ایران داشتم. خیلی دوست دارم در لیگ ایران هم بازی کنم اما متاسفانه این سال شرایط اش نبود و امیدوارم سال های آینده بهتر گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 105

به "خادم الشریعه: داشتم کم کم از شطرنج نا امید می شدم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خادم الشریعه: داشتم کم کم از شطرنج نا امید می شدم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید