آژانس: در حال رایزنی با ایران درباره تمدید توافق هستیم

به گزارش کتاب ارزان، آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه ای اعلام کرد که در حال رایزنی با ایران در خصوص تمدید توافق با آژانس هستند و طی روزهای آینده در این خصوص به شورای حکام اطلاع رسانی خواهند کرد.

آژانس: در حال رایزنی با ایران درباره تمدید توافق هستیم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز (پنجشنبه) در بیانیه ای اظهار داشت که در حال رایزنی با مقام های جمهوری اسلامی برای تمدید توافقی هستند که فردا (21 می 31 اردیبهشت ماه) منقضی می شود.

پایگاه خبری سوئیس اینفو گزارش کرد، در حالیکه مهلت توافق ماه فوریه ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی فردا (جمعه 31 اردیبهشت ماه) فردا منقضی می شود، آژانس در بیانیه ای در این خصوص گفت: آژانس و ایران در حال حاضر در حال رایزنی در خصوص اجرای تفاهمات فعلی هستند.

آژانس با تأکید بر این که توافق سه ماهه ایران و آژانس که در تاریخ 21 فوریه حاصل شد، همچنان جاری و پابرجا است، اضافه کرد: مدیرکل (آژانس)، طی روزهای آینده، به روزرسانی هایی را در اختیار شورای حکام آژانس قرار خواهد شد.

بیانیه آژانس در حالی منتشر شده است که علی رغم آن که فردا مهلت تعیین شده ایران برای تداوم همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی فرامی رسد اما طرف های برجام هنوز به توافقی به منظور احیای برجام دست نیافته اند.

طبق توافق ایران و آژانس، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنان دسترسی به سایت های مهم هسته ای ایران را حفظ خواهند کرد اما پس از منقضی شدن این توافق، در صورت عدم لغو تحریم ها علیه جمهوری اسلامی، مقام های ایران بر اساس ضرب الاجل تعیین کرده، دسترسی بازرسان به سایت های مهم هسته ای را قطع خواهند کرد و اطلاعاتی که در دوربین های آژانس ضبط شده و ایران آن را محفوظ نگه داشته، از بین خواهند برد.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران روز گذشته (چهارشنبه) درباره احتمال تمدید توافق ایران و آژانس به شبکه ان اچ کی ژاپن گفته بود که دولت ایران بعداً در این خصوص تصمیم گیری خواهد کرد.

شست کمیسیون مشترک برجام روز گذشته (چهارشنبه) با حضور هیأت های ایران و 1+4 (آلمان، فرانسه، چین، روسیه و انگلیس) و انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا در گرند هتل شهر وین برگزار شد و پس از حدود یک ساعت پایان یافت.

در نشست روز گذشته کمیسیون مشترک برجام در وین، روسای هیأت ها مروری بر پیشرفت های حاصله در دور چهارم و آخرین شرایط متن ها کرده و به مصاحبه در خصوص راستا پیش رو پرداختند. هیأت ها با اشاره به متن های تهیه شده که در نتیجه نشست های متعدد دوجانبه و چندجانبه در سطوح مختلف حاصل شده ، از شرایط کلی مذاکرات و راستا طی شده ابراز رضایت کردند و بر ضرورت حفظ شتاب آهنگ کنونی در ادامه گفت وگوها تاکید کردند.

طبق این گزارش، در نتیجه رایزنی ها در روزهای اخیر، پیش نویس متون تا حد زیادی تدوین و تنقیح شده و به مرحله ای رسیده است که جز برخی موارد اختلافی پیچیده که نیازمند تصمیم های سیاسی در پایتخت های کشورها است، بقیه بخش های متن تقریبا آماده است.

مقرر شد دور بعدی مذاکرات هفته آینده از سر گرفته شود و هیأت ها بعد از نشست امروز به پایتخت ها بازگردند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1682

به "آژانس: در حال رایزنی با ایران درباره تمدید توافق هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس: در حال رایزنی با ایران درباره تمدید توافق هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید