خبرنگاران اولیانوف: ایران دسترسی بازرسان آژانس را رد نمی کند

به گزارش کتاب ارزان، تهران- خبرنگاران- دیپلمات بلندپایه روسیه در وین گفت که ایران دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی را به تاسیسات هسته ای خود رد نمی کند.

خبرنگاران اولیانوف: ایران دسترسی بازرسان آژانس را رد نمی کند

میخاییل اولیانوف سفیر و نماینده دایم روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین شنبه شب در پیغامی توییتری نوشت: ایران دسترسی [آژانس بین المللی انرژی اتمی] را رد نمی نماید.

اولیانوف اضافه کرد: ایران حقوق آژانس بین المللی انرژی اتمی را زیر سوال نمی برد و برای تداوم مشورت ها آماده است. آژانس در این باره ابراز نگرانی نموده اما آن هم برای گفت وگو آماده است. اجازه بدهید امیدوار باشیم که مسائل به زودی رفع خواهد شد.

وی پیشتر در پیغام دیگری به درز کردن گزارش محرمانه آژانس درباره ایران به رسانه ها اشاره نمود و نوشت : گزارش امروز آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره اجرای توافقات پادمانی در ایران، پنج دقیقه بعد از توزیع آن در میان اعضای شورای حکام در رسانه های غربی منتشر شد.

اولیانوف توضیح داد: اصل محرمانه بودن گزارش ها در آژانس نتیجه بخش نیست. اما این رخداد دست کم یک نکته مثبت داشت. از محتوای گزارش معین است که مساله جای دیگری بوده و مایه نگرانی فوری در حوزه منع گسترش تسلیحات هسته ای نیست.

بر اساس گزارش رسانه ها، آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش فصلی خود ادعا نموده که ایران به غنی سازی اورانیوم فراتر از محدوده های معین شده در برجام ادامه داده است.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی در وین در همین باره گفت: گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد برجام، هم حاکی از تداوم فعالیت های راستی آزمایی آژانس بوده و هم اقدامات ایران در اجرای تصمیمات خود مبنی بر تعلیق تعهدات برجامی را به تصویر می کشد.

کاظم غریب آبادی عصر آدینه در گفت و گو با خبرنگاران اضافه کرد که این گزارش در ارتباط با تحولات فنی هسته ای، به پیشرفت هایی از جمله عبور فراوری آب سنگین ایران از مرز 130 تن و رسیدن به 132.6 تن؛ استفاده از ماشین های جدید از جمله غنی سازی با ماشین های آی. آر 4، آی. آر 5، آی. آر 6، آی. آر. اس، آی. آر. اس 6 و آی. آر. 2.ام در خطوط تحقیق و توسعه؛ غنی سازی اورانیوم تا سطح 4.5 درصد و فراتر از حد معین شده در برجام؛ فراوری یک هزار و 571.6 کیلوگرم اورانیوم غنی شده که 550.7 کیلوگرم بیشتر از گزارش ماه مارس بوده و یک هزار و 356.5 کیلوگرم آن نیز اورانیوم با غنای 4.5 درصد است، اشاره می نماید.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران همچنین به اجرای فعالیت های راستی آزمایی برجام در ایران توسط آژانس اشاره نمود و گفت که از جمله محورهای تداوم اجرای فعالیت های راستی آزمایی و نظارت در شرایط ویژه ناشی از کرونا و همکاری مناسب ایران در این زمینه؛ تداوم اجرای موقت و داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران و ادامه راستی زمایی اظهارنامه های پروتکل توسط آژانس؛ تداوم راستی آزمایی عدم انحراف مواد هسته ای اظهار شده در ایران از سوی آژانس و این که آژانس از روز اجرای برجام، به راستی آزمایی و نظارت درخصوص تعهدات هسته ای در ایران تحت برجام پرداخته در این گزارش مورد اشاره قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگاران، ایران به دنبال خروج یکجانبه و برخلاف مقررات بین المللی آمریکا از برجام، کوشش کرد توافق هسته ای را به شرط عمل دیگر طرف های این توافق به تعهداتشان حفظ کند اما با گذشت نزدیک به 2 سال و ناتوانی طرف های اروپایی به تعهدات برجامی، با هدف حفظ بهره مندی مالی ایران، گام های کاهش تعهدات خود را در بازه زمانی شصت روزه شروع کرد.

بر این اساس، ایران 15 دی ماه 98 با صدور بیانیه ای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات برجامی خود را خاطرنشان کرد که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته ای ایران فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می یابد.

منبع: ایرنا
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1088

به "خبرنگاران اولیانوف: ایران دسترسی بازرسان آژانس را رد نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اولیانوف: ایران دسترسی بازرسان آژانس را رد نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید