خروج عمارت گلستانه از ثبت ملی، شهرداری: فکر کردیم شوخی است!

به گزارش کتاب ارزان، دیوان عدالت اداری عمارت تاریخی گلستانه در خیابان قزوین را از ثبت ملی خارج نموده و مالک هم مفتخرانه با نصب بنر، خروج آن از ثبت ملی را اعلان عمومی نموده است.

خروج عمارت گلستانه از ثبت ملی، شهرداری: فکر کردیم شوخی است!

به گزارش خبرنگار ، در روزگاری که نهاد های مختلف در سراسر کشور های جهان سعی می نمایند، آثار تاریخی جامعه خود را ثبت ملی نمایند تا مایه افتخار مردمانشان گردد، در کشور ما مالک حقیقی ملکی که 3 دانگ آن متعلق به شهرداری تهران است، با ارائه شکایتی در دیوان عدالت اداری ابتدا خیلی بی سر و صدا این ملک را از ثبت ملی خارج کرد و پس از گذشت 3 سال، در چند روز اخیر با نصب بنری بر روی تراس این عمارت، خروج آن از ثبت ملی را مفتخرانه اعلان عمومی کرد.

آجر های به کار رفته در نمای این عمارت، منحصربه فرد هستند و مخصوص این ساختمان قالب خورده و در کوره با این شکل پخته شده اند.

یکی از همسایگان قدیمی این بنا که در سالیان دور در این عمارت رفت و آمد داشته، در خصوص شرایط داخل این عمارت گفت: گچ بری های بسیار زیبای سقف با طرح های اساطیری و انبوه درختان کاج و حیاط سبز عمارت که به خوبی از پنجره های بلند و کشیده سالن پذیرایی معین است، نظر هر بیننده ای را جلب می نماید.

نکته جالب اینجاست که شهرداری منطقه 11 به عنوان مالک نیمی از این ملک، هنگام اقدامات مالک حقیقی، از این فرآیند اطلاع داشته است. اما به گفته خودشان فکر می کردند مالک شوخی می نماید و بعد دیدند اقدامات حقوقی او نتیجه داد و شکایتش هم در دیوان عدالت اداری رأی آورد.

بله؛ شوخی شوخی و خنده کنان آثار ثبت ملی از ثبت خارج می شوند و جدی جدی به برج و پاساژ و مجتمع تجاری تبدیل می شوند، با این تفاوت که در هنگام تغییر کاربری و ساخت برج و بارو دیگر خبری از خنده نیست!

آرش لالوئی مدیر املاک شهرداری منطقه 11 تهران در گفت وگو با خبرنگار ، با بیان اینکه چندین بار به مالک گفتیم که شهرداری حاضر است سهم او را بخرد، گفت: آن ها می گفتند که ما در حال شکایت از شهرداری هستیم که در آن موقع ما فکر می کردیم شوخی می نمایند، اما بعد ها دیدیم که شکایت او رأی آورد.

او اضافه نمود: مالک قصد داشت نمای ساختمان را تغییر دهد که همکاران ما در شهرداری مانع شدند و اجازه ندادیم که نمای ملک را دستکاری کند.

مدیر املاک شهرداری منطقه 11 تهران در پاسخ به این سوال که آیا شهرداری از رأی دیوان تبعیت و سکوت اختیار می نماید، گفت: اداره کل حقوقی شهرداری منطقه 11 به این پرونده وارد شده و کوشش می نماید با دلایل حقوقی از این حق عمومی دفاع و ملک را مجدد ثبت ملی کند.

عبداللهی مدیر کل ادره حقوقی شهرداری منطقه 11 تهران در گفت وگو با خبرنگار ، گفت: هنگامی که مالک وارد فرآیند خروج ملک از ثبت ملی شد، شهرداری اطلاعی نداشت و علت آن هم این بود که شهرداری شاکی نبوده است.

مدیر کل ادره حقوقی شهرداری منطقه 11 تهران با بیان اینکه به رأی صادره ایراد وارد است، گفت: این ملک مشاع بوده و 3 دانگ حقوقی و 3 دانگ حقیقی است که مالک 3 دانگ حقوقی شهرداری منطقه 11 است و دیوان باید هنگام طرح دعوا از سوی مالک موضع ذی نفعان دیگر را هم کسب می کرد.

او با تأکید بر اینکه این ایراد از سوی ما مطرح است و آن را پیگیری می کنیم، توضیح داد: ما خرداد سال جاری متوجه اقدامات مالک شدیم و معاونت های دیگر هم در این 2 سال موضوع را به ما اطلاع نداده بودند و شاید نمی دانستند که در این پرونده امکان دفاع حقوقی وجود دارد.

عبداللهی با اشاره صدور رأی از سوی دیوان عدالت اداری اضافه نمود: در این مرحله کوشش می کنیم تا به عنوان معترض ثالث به رأی دیوان اعتراض کنیم.

او با بیان اینکه رویکرد شهرداری منطقه 11 تهران به دلیل قرار دریافت در بافت تاریخی تهران، حفظ اماکن تاریخی و توسعه فضا های فرهنگی است، گفت: رأی صادره از سوی دیوان مشروط است و اگر مالک بخواهد اقدام عمرانی کند، به شرط حفظ نما است، اما ما به همین مقدار هم اعتراض داریم، زیرا تمامیت عمارت گلستانه دارای ارزش است و باید حفظ گردد.

عبداللهی در خصوص زمان اعلام رأی نهایی از سوی دیوان عدالت اداری اعلام کرد: این پرونده رسیدگی شده و دیوان فقط باید اعتراض ثالث را رسیدگی کند که در این شرایط کمتر از 3 ماه رأی دیوان صادر می گردد.

عبدالله گلستانه یکی از ورثه عمارت گلستانه در گفت وگو با خبرنگار ، با تأکید بر اینکه ما مالک این عمارت هستیم و در خصوص آن صاحب اختیاریم، گفت: من در سال 90 اظهار نامه ای را به شهرداری منطقه 11 و میراث فرهنگی ارائه دادم تا این ملک را به قیمت روز خریداری نمایند، اما آن ها با طرح مسائلی مانند نبود بودجه از این کار خودداری کردند.

او تأکید کرد: من همین الان هم فروشنده هستم و اگر کسی حاضر باشد، آن را به قیمت عادلانه ای که ما معین نموده ایم بخرد، آن را می فروشیم اما شهرداری خواهان معین قیمت توسط کارشناس است که من نمی پذیریم.

اما آرش لالوئی مدیر املاک شهرداری منطقه 11 تهران در گفت وگو با خبرنگار ، گفت: از آنجایی که شهرداری یک مجموعه دولتی است، برای خرید و فروش املاک خود، فقط با معین قیمتی که توسط کارشناس دادگستری انجام می گردد، می تواند اقدام کند.

او اضافه نمود: ما پیش از این از مالک خواسته بودیم که اجازه دهد نمای بیرونی را به طور رایگان بازسازی کنیم، اما اجازه این کار را هم به ما نداد.

با وجود نهاد های مختلف در این امر، مانند میراث فرهنگی در سطح ملی و شرکت توسعه فضا های فرهنگی در سطح شهری و همچنین اهمیت حفظ بافت تاریخی مرکز تهران، هر روز خبر از بی توجهی به بنایی تاریخی در محدوده مرکزی تهران می شنویم.

اگرچه اغلب اوقات حقوق خصوصی تقدم بر حقوق عمومی دارد، اما این قاعده به معنای چشم پوشی از تأمین حقوق عمومی نیست و نهاد های مسئول در این مواقع باید از روش های ممکن برای متقاعدسازی مالک استفاده نمایند تا ملک مربوطه را به طور عادلانه تملک نمایند و در اختیار عموم قرار دهند.

سید هادی احمدی روئینی مدیرکل دفتر بنا های تاریخی وزارت میراث فرهنگی درباره نصب بنر از سوی مالک بر روی این عمارت اظهار کرد: این اقدام با هدف تخریب و فروش ملک با قیمت بالاتر بوده است.

مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینکه خروج بنا از فهرست ثبت آثار تاریخی با حکم قاضی صورت گرفته و به هیچ عنوان وزارت میراث فرهنگی (قوه مجریه) حق این کار را ندارد، خاطر نشان کرد: این پرونده باید تکمیل و جزئیات دقیق آن را از بخش حقوقی این نهاد و استان تهران جویا شد.

متأسفانه در زمانه ای که کشور های فاقد تاریخ و تمدن متوجه ارزش آثار تاریخی هستند، در کشور ما که دارای تاریخی کهن است، بی توجهی به حفظ آثار تاریخی و آثار فاخر هنری گذشته، دوستداران تاریخ و هنر این سرزمین را می رنجاند.

سید محمد علی بیگم گلستانه مالک اولیه و سازنده اصلی ملک گلستانه، از جمله مردان به نام و مومن محله قلمستان بود که مردم به او احترام ویژه ای می گذاشتند و معتقدند این ملک در زمان قاجار توسط معماران مشهور آن دوره با بهره گیری از طرح های گچبری اصیل ایرانی ساخته شده است و در سال 1387 که سید حسین گلستانه در سن 80 سالگی از جهان می رود، عمارت گلستانه بر حسب توافق قانونی بین وراث، به عبدالله و ملیحه گلستانه می رسد.

گزارش از علی کاظمی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1103

به "خروج عمارت گلستانه از ثبت ملی، شهرداری: فکر کردیم شوخی است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خروج عمارت گلستانه از ثبت ملی، شهرداری: فکر کردیم شوخی است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید