خیر برجام چیست؟برکت آن کجاست؟

به گزارش کتاب ارزان، دو سال از خروج آمریکا از برجام می گذرد. 5 سال از کوشش های دولت برای بر سر عقل آوردن حکام کاخ سفید و امضای قرارداد برجام می گذرد.

خیر برجام چیست؟برکت آن کجاست؟

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، محمدکاظم انبارلویی طی یادداشتی در روزنامه رسالت نوشت : دو سال از خروج آمریکا از برجام می گذرد. 5 سال از کوشش های دولت برای بر سر عقل آوردن حکام کاخ سفید و امضای قرارداد برجام می گذرد. هنوز رئیس دولت به این قرارداد خوشبین است و در جلسه هیئت دولت چهارشنبه گذشته گفته است؛ برجام خیر و برکت زیادی برای کشور داشته و در تاریخ بی نظیر است!

دو روز پس از این موضع خوشبینانه و فتح الفتوح گونه، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، آقای ظریف نامه ای به آقای آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نوشته و گفته است؛ تداوم اخلال آمریکا در روابط ایران با دنیا و نیز تشدید تحریم ها ممکن است شرایط مناسبات ایران و آمریکا و اروپا را به وضع غیرقابل کنترل بکشاند.

وی در این نامه آورده است:

1-آمریکا برخلاف قرارداد برجام و قطعنامه 2231 تمام تحریم ها را مجددا اعمال می نماید.

2-آمریکا در جهت اجرای تعهدات سایر اعضای برجام و دول عضو سازمان ملل مانع تراشی می نماید.

3-آمریکا پس از پاره کردن برجام، 129 تحریم جدید علاوه بر تحریم های قدیم اعمال نموده است.

در این نامه از گوترش خواسته شده شورای امنیت بیاید اقدام آمریکا در نقض قطعنامه 2231 و نقض برجام را محکوم و خسارت وارده به ملت ایران را جبران کند.

همچنین در این نامه از دبیرکل سازمان ملل خواسته آمریکا را به دلیل نقض اعتبار شورای امنیت و منشور این سازمان، به چالش بکشد و جوابگو کند.

نامه وزیر خارجه و معمار مذاکرت برجام نشان می دهد، برجام نه تنها خیر و برکتی نداشته، بلکه خسارت زیادی به کشور وارد نموده و از دبیرکل می خواهد آمریکا را وادار به جبران کند.

اما این که رئیس جمهور می فرماید؛ این قرارداد در تاریخ بی نظیر بوده است! حرف درستی است چون تاریخ سراغ ندارد یک دولتی با چند دولت قرارداد امضا کند، به همه تعهدات خود عمل کند، اما طرف مقابل نه تنها به تعهدات خود عمل نکند، بلکه دو قورت و نیم آن را هم انتظار داشته باشد!

چقدر در رسانه ها در مذمت بند بند این قرارداد و عدم دقت های حقوقی و دیپلماتیک آن دلیل آورده شد، آقایان قبول نمی کردند. چقدر نقد مشفقانه مطرح شد که نمی گردد به آمریکا و هم پیمانان آن اعتماد کرد.

آقایان نپذیرفتند، رفتند کشور را در یک باتلاق دیپلماتیک فرو بردند که هرچه دست و پا می زنند، بیشتر در آن فرو می فرایند و جالب این که هنوز انتظار دارند از این چراغ جادویی، غولی درآید و همه آرزوهای آن ها را در آشتی با غرب عملی کند. برجام یک کلاهبرداری مفتضح است که دولت آمریکا با چند کشور اروپایی بر سر ما آوردند ، به طوری که نه می توان به یک مرجع بین المللی شکایت کرد و نه می توان طرف مقابل را از دست زدن به اقدام های خطرناک باز داشت.

برجام نشان داد که کل سیستم بانکی دنیا به فرمان خزانه داری آمریکا عمل می نماید و گریزی از تحریم های بانکی نیست. آمریکایی ها اموال ملت را بی هیچ دلیلی مصادره نموده اند، به طوری که حتی صدای بعضی عناصر ضدانقلاب مثل اردشیر زاهدی وزیر خارجه شاه هم درآمد.

تا الان هم هیچ کس یک فهرست از خیر و برکت برجام نه در وزارت خارجه، نه در وزارت اقتصاد و دارایی و نه در بانک مرکزی ارائه نداده است. معلوم نیست رئیس جمهور این خیر را در چه دیده و آن برکت را کجا رصد نموده است.

10 سال زحمت کشیدیم، 10 هزار کیلو اورانیوم غنی شده فراوری کردیم، برجام، آن را از دست ما خارج کرد. ارزش این میزان اورانیوم غنی شده در بازار دنیای بیش از 18 میلیارد دلار است. قلب رآکتور اراک را بتن ریختیم، شاید دل آمریکایی ها به رحم بیاید و تحریم ها را بردارد، اما نشد. فهرست خسارت های برجام را باید نهادهای نظارتی احصا نمایند و مجلس آینده یک گزارش تحقیق و تفحص در این باره بیاورد و تقویم درست خسارت های اقتصادی را به ملت گزارش دهد تا میزان این خیر و برکت برای همگان روشن گردد.

من نمی دانم با این لات بازی های ترامپ و تهدیدات وزیر خارجه شیرین مغزش چرا ما هنوز تضمین می دهیم که از برجام خارج نمی شویم. از آن مهم تر چرا با این همه بدعهدی دشمن هنوز در NPT حضور داریم. سازمانی که جز مانع تراشیدن برای پیشرفت هسته ای ایران، کارکرد دیگری ندارد.

اگر رئیس جمهور از تقدیس، تکریم و تعظیم برجام دست بردارد، راه برای نشان دادن قدرت ملت ایران برای آمریکا و جبران خسارت های برجام باز می گردد.

البته باید انصاف به خرج داد و تهدید وزیر خارجه ما علیه آمریکا را ،هم جدی گرفت و هم تشکر کرد که گفته است: گزینه های ایران همان طور که قبلا به اعضای به جامانده در برجام اطلاع داده شده، قاطع خواهد بود و همه مسئولیت آن به عهده آمریکاست.

خب، این اقدام قاطع را که به اطلاع دشمن رسانده اید، به اطلاع ملت هم برسانید تا مردم بدانند اگر در برجام، خیر و برکت نیست، در اقدام قاطع هست تا دلگرم شوند و بدانند خیر و برکت وجود خواهد داشت.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1033

به "خیر برجام چیست؟برکت آن کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیر برجام چیست؟برکت آن کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید