دولت برای حذف ارز ترجیحی باید برنامه مکتوب به مجلس ارائه کند

به گزارش کتاب ارزان، تهران (پانا) - سخنگوی کمیسیون تلفیق با بیان اینکه تاکید مجلس این است که اگر دولت می خواهد ارز ترجیحی را حذف کند باید به نحوی اجرا گردد که مردم آرامش معیشتی داشته باشند، گفت در جلسه امروز عصر کمیسیون، اعضا تاکید داشتند که دولت باید برنامه مکتوب حاوی جزئیات اجرای این طرح مهم را به مجلس ارائه کند تا نمایندگان درباره آن تصمیم بگیرند ضمن این که عایدی اصلی دولت از محل حذف ارز 4200 تومانی باید صرف حمایت معیشتی از مردم گردد.

دولت برای حذف ارز ترجیحی باید برنامه مکتوب به مجلس ارائه کند

به گزارش خانه ملت، رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1401 در حاشیه نشست امروز عصر این کمیسیون، با بیان این که شیوه اجرای حذف ارز ترجیحی به وسیله دولت تعیین نیست و مجلس نمی داند دولت دقیقا چه اقدامی می خواهد انجام دهد، تاکید نمود: مجلس با کلیت موضوع موافق است اما اجرای آن به دلیل ارتباط مستقیم با معیشت مردم مهم تر از اصل و اهداف آن است زیرا اگر به صورت دقیق اجرا نگردد، ممکن است شکست بخورد و در آن صورت معیشت مردم به خطر بیافتد.

وی اضافه کرد: رقمی که برای حمایت از مردم پس از حذف ارز ترجیحی به وسیله دولت در لایحه بودجه در نظر گرفته شده، کافی نیست و باید عایدی اصلی که دولت از محل حذف ارز 4200 تومانی کسب می نماید، برای حمایت از معیشت مردم به کار بگیرد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه با تاکید بر اینکه اگر دولت می خواهد این طرح را اجرا کند باید به نحوی باشد که با اجرای آن شاهد آرامش معیشتی مردم هم باشیم، گفت: هنوز هیچ متن مکتوبی درباره جزئیات و شیوه اجرای طرح در اختیار اعضای کمیسیون تلفیق قرار نگرفته و در جلسه عصر امروز نمایندگان از دولت خواستند، طبق قانون طرح خود را که حاوی جزئیات اجرا است به کمیسیون ارائه کند تا نمایندگان براساس متن مکتوب درباره آن تصمیم بگیرند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به حضور وزرای بهداشت و درمان و جهادکشاورزی، میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه و معاونانشان در جلسه کمیسیون تلفیق اضافه کرد: در این جلسه وزیر بهداشت و درمان نیز اظهار داشت، برای حمایت از بیماران به ویژه بیماران دارای بیماری های مزمن از دو طریق اقدامات لازم و یارانه پرداخت می گردد، ابتدا بوسیله صدور کارت سلامت برای کد ملی بیماران و دیگری به وسیله بیمه ها، که بیمه ها هنوز به دلیل نبود زیرساخت های لازم اعتماد کافی برای انجام این کار را ندارند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 1401 با تاکید براینکه هنوز نمایندگان در مجلس در خصوص موضوع حذف ارز ترجیحی قانع نشده اند، اظهار داشت: میرکاظمی در تشریح دلیل ضرورت حذف ارز 4200 تومانی در شرایط کنونی اظهار داشت؛ فشار به منابع ارزی و تخصیص کل منابع ارزی برای تامین کالاهای اساسی، جلوگیری از ایجاد فساد و رانت از دلایل عمده این اقدام است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: نحوه پرداخت یارانه نیز با توجه به اعلام دولت حدود 3 ماه اول به وسیله یارانه نقدی و بعد از آن با آماده شدن زیرساخت ها بوسیله بن کارت انجام خواهد شد. البته در خصوص یارانه نان و گندم احتمالا به همه مردم پرداخت خواهد شد.

زارع اظهار داشت: دیدگاه اعضای کمیسیون تلفیق بودجه آرامش معیشتی برای مردم است و تا زمانی که در خصوص حذف ارز ترجیحی قانع کردن لازم به دست نیاید، مجلس جلسات خود را برای آنالیز این موضوع ادامه خواهد داد./

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1401 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 2062

به "دولت برای حذف ارز ترجیحی باید برنامه مکتوب به مجلس ارائه کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت برای حذف ارز ترجیحی باید برنامه مکتوب به مجلس ارائه کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید