سومین اقتصاد بزرگ جهان هم وارد رکود شد

به گزارش کتاب ارزان، آمارهای جدید نشان می دهد که در سه ماهه اول امسال، رشد اقتصادی ژاپن بیش از منفی سه درصد بوده است. پیش از این، آمریکا و چین نیز وارد رکود شده بودند.

سومین اقتصاد بزرگ جهان هم وارد رکود شد

به گزارش کتاب ارزان به نقل از ایرنا، اقتصاد ژاپن وارد رکود شده است و پاندمی ویروس کرونا، همه چیز را از این هم بدتر می کند. سی ان ان بیزینس، چنین درباره سومین اقتصاد بزرگ دنیا نوشته است.

اقتصاد ژاپن تنها در بازه زمانی ژانویه تا می، 0.9 درصد نسبت به سه ماهه قبلی کوچک شده است. اما اگر نرخ سالانه در نظر گرفته شود؛ اقتصاد ژاپن در سه ماهه اول سال 2020 نسب به سه ماهه اول 2019، 3.4 درصد سقوط کرده است.

اقتصاد ژاپن پیش از شیوع این ویروس نیز با چالش هایی روبرو بود. فعالیت های اقتصادی در اواخر سال گذشته با افزایش نرخ اقتصادیات بر فروش، کاهش یافته و پیامدهای طوفان هاجیبیس نیز که پاییز گذشته خسارت های سنگینی در ژاپن بر جای گذاشت، هنوز باقی مانده است.

حتی انقباض 3.4 درصدی اقتصاد ژاپن در سه ماهه اول سال جاری، نمی تواند تمام تاثیرات بحران کرونا را آشکار کند. تام لارموت، اقتصاددان ژاپنی می گوید:سقوط شدید تولید در سه ماهه اول سال جاری، نشان می دهد که این ویروس ضربه قابل توجهی به فعالیت های اقتصادی وارد کرده است. در سه ماهه دوم سال جاری، شرایطی بسیار بدتر پیش رو خواهد بود. پیش بینی می کنم که 12 درصد انقباض اقتصادی داشته باشیم.

با وجود آنکه شرایط اضطراری در 47 استان ژاپن لغو شده است، اما تحلیل گران پیش بینی می کنند که اوضاع اقتصاد این کشور در سه ماهه دوم سال، از این هم بدتر باشد. برخی کاهش 20 درصدی فعالیت های اقتصادی را برای ماه آوریل و ژوئن پیش بینی کرده اند. ژاپن تا کنون توانسته است که تعداد مبتلایان و تعداد فوت شدگان را پایین نگه دارد، اما کسب وکارهای آن آسیب بسیار شدیدی دیده اند.

پیش از ژاپن، گزارش های آماری نشان داده بود که آمریکا و چین نیز به عنوان اولین و دومین اقتصادهای بزرگ دنیا وارد رکود شده اند.

بر اساس گزارش اداره آمار ملی چین در پکن، تولید ناخالص ملی در سه ماهه نخست سال جاری در قیاس با مدت مشابه در سال قبل شش و هشت دهم درصد افت کرده است.

رشد اقتصادی آمریکا نیز در سه ماهه اول سال، 4.8 درصد افت کرده و پیش بینی ها نشان می هد که تا آخر سال جاری، شرایط بسیار وخیم خواهد شد. بر اساس گزارش سی ان بی سی، تحقیقات جدیدی که توسط فدرال رزرو اجرا شده، نشان می دهد چشم انداز تاریک رشد اقتصاد آمریکا نیز بدتر از حالا خواهد شد.

بر اساس این پیش بینی تولید ناخالص داخلی آمریکا سوی سقوط 42.8 درصدی پیش می رود. الن زنتنر، کارشناس ارشد اقتصادی مؤسسه مورگان استنلی نیز در گزارش اخیر خود پیش بینی رشد اقتصادی آمریکا برای سه ماهه دوم سال جاری را کاهش داد و گفت رشد اقتصادی آمریکا در این مدت منفی 38 درصد خواهد بود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1068

به "سومین اقتصاد بزرگ جهان هم وارد رکود شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سومین اقتصاد بزرگ جهان هم وارد رکود شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید