محصولی که شایسته خودمان است

به گزارش کتاب ارزان، در این گفت وگوی کوتاه با زویا نیکنام و حسین حجازی، از خودشان بیشتر پرسیده ایم و اینکه قبل از بلد چه نموده اند و کجا مشغول به کار بوده اند.

محصولی که شایسته خودمان است

زویا نیکنام، مدیر روابط عمومی و حسین حجازی مدیر استراتژی بلد، هر کدام در برهه زمانی متفاوتی به بلد آمده اند. زویا نیکنام از اردیبهشت سال جاری و حسین حجازی می گوید که نفر ششم بلد بوده و از سال 96 که بلد به صورت رسمی کارش را آغاز نموده، به این تیم آمده است.

الان بلد، بیش از 3 میلیون و 700هزار نصب دارد و در بازار ایران، با رقبایی چون ویز و گوگل مپ به عنوان رقبای خارجی در حال رقابت است و رقیب سرسختی چون نشان را هم دارد. برنامه های زیادی برای رشد هر چه بیشتر دارند و می خواهند لهجه ها و زبان های مختلف رایج در ایران را به بلد بیاورند.

خدمات و سرویس های مبتنی بر نیازهای بومی مردم ایران، از دیگر کارهایی است که در بلد اجرا شده است. جمع آوری اطلاعات از سطح شهرهای ایران و تبدیل آنها به داده های ارزشمند، از دیگر کارهای پرهزینه ای است که تیم بلد در حال اجرا آن است.

در این گفت وگوی کوتاه با زویا نیکنام و حسین حجازی، از خودشان بیشتر پرسیده ایم و اینکه قبل از بلد چه نموده اند و کجا مشغول به کار بوده اند. حسین حجازی به نوعی از بازار فرش فروشی و با تجربه استارتاپی آمده و زویا قبلا هم در حوزه بازاریابی با شرکتی استارتاپی همکاری نموده است.

زویا نیکنام متولد 1368 است؛ در رشته شهرسازی و در شهر کرج تحصیل نموده و از اردیبهشت سال جاری به تیم بلد آمده است. قبل از بلد در یک شرکت تبلیغاتی، کار دیجیتال مارکتینگ می نموده و قبل از آن هم در یک استارتاپ دیگر، وظیفه مشابهی داشته است.

می گوید کشف کردن، از علایق شخصی اش است و به همین دلیل سفرهای زیادی رفته است. همین حس کشف کردن که در بلد هم وجود دارد و اینکه نیازهایی که از افراد برطرف می نماید، برای او جذاب بوده و از دلایل حضورش در بلد است.

زویا نیکنام می گوید چنین اپ هایی برای هر جایی امکاناتی را به همراه می آورند و می توانند روی کسب وکار مردم هر منطقه ای تاثیر بگذارند: چون ما کوشش می کنیم که اطلاعات خردترین کسب وکارها را هم در محصول مان داشته باشیم.

بنابراین بلد صرفا یک اپلیکیشن نیست که رفت و آمد روزمره را مدیریت می نماید. اتفاقا تاثیرات اجتماعی و جستجوگری ویژه ای به کاربران ارائه می نماید. چنین اپ هایی می توانند در رشد فرهنگی مردم مناطق مختلف یک کشور هم موثر باشند.

ما الان اطلاعات شهرهایی با جمعیت بالای 500هزار نفر را جمع آوری نموده ایم و این فرایند تا جمع آوری آخرین شهر ایران، ادامه خواهد داشت. در واقع می خواهیم علاوه بر تاثیر کسب وکاری، به صورت اجتماعی و فرهنگی هم موثر باشیم.

از فرش فروشی به بلد

حسین حجازی، مدیر استراتژی بلد و متولد 1371 در شهر کاشان است. در رشه آی تی و در دانشگاه صنعتی شریف در مقطع کارشناسی تحصیل نموده است. اینکه اصالتش کاشانی است، ناخودآگاه پیشه فرش فروشی را هم به ذهن می آورد و اتفاقا قبل از بلد در بازار فرش فعالیت نموده است.

حسین حجازی از سال 96 به بلد آمده است: من نفر ششم بلد و نخستین نفر غیرتوسعه دهنده بلد بودم. قبل از بلد یک سال و 3 ماه در استارتاپ دیگری کار نموده و قبل از آن در بازار فرش مشغول بوده چون شغل خانوادگی اش است. اما علاقه اش به کار در حوزه تحصیلی اش موجب شده تا به حوزه آی تی بیاید و در این زمینه مشغول به کار گردد.

فرهنگ سازمانی هزاردستان

حسین حجازی می گوید یک فرهنگ سازمانی توسط هم بنیانگذاران شرکت شکل گرفته و همواره به آن پرداخته شده و همواره روی اچ آر و ارزش های سازمانی تاکید شده است. زویا نیکنام هم اضافه می نماید که مثلا در خصوص محصول این نکته وجود دارد که محصول در ابتدا شایسته خودمان باشد.

یعنی همواره این سوال وجود دارد که محصولی را که به کاربران پیشنهاد می دهیم، مناسب و شایسته استفاده خود ما است یا نه؟ به همین دلیل بیشترین حساسیت را برای هر چه بهترکردن آن به کار می گیریم.

حسین حجازی در خصوص جذب افراد جدید به تیم می گوید: در خصوص جذب آدم ها به تیم این نکته وجود دارد که حتی اگر کسی در بهترین شرکت های دنیا هم کار نموده باشد، دلیل نمی گردد که در مجموعه و تیم ما هم آدم موفقی باشد.

مگر اینکه چنین فرهنگی را بپذیرد یا چنین فرهنگی را داشته باشد. ما روی فرهنگ هر فرد برای اضافه شدن به تیم، تاکید زیادی داریم. در نهایت اینکه زویا نیکنام در خصوص ارزش های تیمی بلد می گوید: در مجموعه هزاردستان، بچه های بلد به همدلی معروف شده اند و این همدلی از رئوس رشد بلد است. در واقع تیم، مهم ترین سرمایه ماست.

منبع: مجله شنبه
انتشار: 19 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 821

به "محصولی که شایسته خودمان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محصولی که شایسته خودمان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید