وجود خون در ادرار: علت، علائم و راه های تشخیص

به گزارش کتاب ارزان، وجود خون در ادرار خود نشانه ای از بیماری دیگری می باشد. در این مطلب با علت، علائم و راه های تشخیص وجود خون در ادرار آشنا خواهید شد.

وجود خون در ادرار: علت، علائم و راه های تشخیص

خون در ادرار که نزد پزشکان هماچوری نامیده می شود، معمولا دلیلی برای یک هشدار عظیم است؛ چرا که این عارضه می تواند نشانه ای از یک شرایط پزشکی جدی باشد. با این وجود نباید به راحتی از کنار این موضوع عبور کرد. تمام گونه های هماچوری باید توسط پزشک متخصصی که در این خصوص می تواند آزمایش های لازم را برای تائید یا غیر محتمل شمردن علتی خاص تجویز کند، ارزیابی شود. درمان خاصی برای هماچوری وجود ندارد؛ چرا که بروز این عارضه نشانه ای از بیماری دیگری است و خود بیماری محسوب نمی شود. بنابراین در صورت تشخیص علت بوجود آورنده این شرایط، آن بیماری باید درمان شود. در بسیاری از موارد درمان خاصی لازم نیست.

خون در ادرار از کجا نشات می گیرد؟

خون مشاهده شده در ادرار معمولا از کلیه ها به ادرار وارد می شود. دیگر قسمت های مجرای ادراری که باعث جاری شدن خون به داخل ادرار شما می شوند شامل موارد زیر می باشد:

 • لوله حالب (لوله ای که کلیه را به مثانه متصل می کند)
 • مثانه (جایی که ادرار در آن جمع می شود.)
 • مجرای ادرار (لوله منتقل کننده ادرار از مثانه به بیرون از بدن)

علائم وجود خون در ادرار چیست؟

در صورت وجود خون در ادرار شما، علائم آن معمولا قابل مشاهده است. در این شرایط ادرار شما بجای رنگ زرد روشن، رنگ هایی نظیر صورتی، قرمز، قرمز متمایل به قهوه ای یا رنگی همانند رنگ چای خواهد داشت. پزشکان به این نوع از این بیماری هماچوری آشکار می گویند. گاهی خون موجود در ادرار با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست و تشخیص آن فقط به وسیله آزمایش قابل انجام است؛ پزشکان به این نوع از این بیماری هماچوری میکروسکوپیک می گویند. این نوع از این بیماری معمولا به هنگام آزمایش ادرار به منظوری دیگر تشخیص داده می شود و نتیجه آن با انجام آزمایشی دیگر مورد تائید قرار می گیرد.

علت خون در ادرار چیست؟

هماچوری یا همان خون در ادرار ممکن است بدون علامت دیگری (بجز علائم بیان شده) بروز نماید. بعضی از علل اساسی بروز این بیماری می توانند با علائم دیگری (که می توانند تا حدودی شدید باشند)، همراه شوند:

 • عفونت مثانه: در عظیمسالان، عفونت مثانه معمولا با سوزش و درد به هنگام ادرار همراه خواهد بود. در نوزادن با عفونت مثانه ممکن است تب، زودرنجی و عدم تمایل به شیر خوردن مشاهده شود. در بچه ها این بیماری با تب، درد و سوزش به هنگام ادرار کردن و درد پایین شکم مشاهده می شود.
 • عفونت کلیه: علائم عفونت کلیه می تواند شامل تب و لرز و درد در ناحیه کمر باشد که به ناحیه پشت کشیده می شود.
 • سنگ کلیه: علائم این بیماری می تواند شامل درد شدید در ناحیه شکم یا درد در ناحیه لگن باشد.
 • بیماری های کلیوی: علائم این بیماری های می تواند شامل ضعف و ناتوانی، فشار خون بالا و تورم بدن (نظیر پف کردن دور چشم ها) باشد.
 • عظیم شدن پروستات و سرطان پروستات
 • بعضی از بیماری های ارثی نظیر کم خونی داسی شکل (کم خونی سلول داسی شکل) و بیماری کیستیک کلیه
 • مصرف بعضی از داروها نظیر آسپرین، پنی سیلین، هپارین، سیکلوفسفامید و فنازوپیریدین
 • وجود تومور در مثانه، کلیه یا پروستات
 • وجود جراحت و آسیب دیدگی در کلیه در اثر تصادف یا آسب ورزشی
 • انجام تمرین های سنگین ورزشی

گاهی اوقات آنچه شبیه به وجود خون در ادرار می رسد در واقع رنگدانه قرمز از منابع غذایی مصرفی شما می باشد؛ نظیر رنگ های خوراکی مصرفی در آشپزی، بعضی از داروها و مصرف چغندر

ارزیابی و آنالیز خون در ادرار

در معاینه و ویزیت اولیه، پزشک از شما در خصوص تاریخچه شرایط سلامت و اینکه به نظر شما چه عاملی باعث بروز هماچوری در شما شده است سوالاتی خواهد پرسید. این معاینه ممکن است با انجام آزمایش ادرار همراه باشد. علاوه بر انجام آزمایش خون و ادرار ممکن است به آزمایش های دیگری برای تشخیص علت بروز این عارضه احتیاج داشته باشید:

سی تی اسکن (توموگرافی کامپیوتری): CT اسکن که در واقع اسکن X-ray می باشد می تواند به تشخیص سنگ کلیه یا مثانه، تومور و هر گونه مورد غیر طبیعی دیگر در شما یاری نماید.

سونوگرافی کلیه: در این آزمایش با امواج صوتی تصویری از سنگ کلیه (در صورتی که در بدن شما وجود داشته باشد) ایجاد می شود.

پیلوگرافی داخل وریدی ( IVP): در این آزمایش که بوسیله X-Ray انجام می گیرد، سیستم مجرای ادرار جهت هرگونه مورد غیر طبیعی آنالیز می شود

سیستوسکوپی: در این آزمایش به یاری ابزار مخصوصی که به یک دوربین کوچک مجهز می باشد، داخل مثانه به وسیله لوله حالب آنالیز می شود. ممکن است به یاری این آزمایش نمونه ای جهت انجام آزمایش لازم بر روی سلول های مشکوک به سلول های سرطانی برداشته شده و در آزمایشگاه مورد آنالیز قرار گیرند.

راه های درمان خون در ادرار چیست؟

انتخاب روش درمان هماچوری به علت بوجود آورنده آن بستگی خواهد داشت. پس از درمان ممکن است پزشک با تجویز آزمایش دیگری به وجود یاد عدم وجود خون در ادرار شما مبارت ورزد. اگر همچنان در ادرار شما خون وجود داشت ممکن است به آزمایش هایی که در بالا به آن اشاره شد احتیاج داشته باشید یا ممکن است احتیاج باشد که به یک اورولوژیست مراجعه نمائید. معمولا درمان خاصی احتیاج نیست، مگر آنکه بیماری حادی باعث بروز هماچوری در شما شده باشد. اگر دلیل خاصی برای این عارضه در شما تشخیص داده نشد باید تحت نظر پزشک قرار داشته باشید و آزمایش های خون و تست فشار خون را هر سه الی شش ماه انجام دهید؛ مخصوصا اگر احتمال ابتلای شما به سرطان مثانه بالا باشد. (این احتمال با افزایش سن به بالای 50 سال، مصرف سیگار و دخانیات و مصرف بعضی از داروهای شیمایی در شما افزایش می یابد.)

منبع: setare.com
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1416

به "وجود خون در ادرار: علت، علائم و راه های تشخیص" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وجود خون در ادرار: علت، علائم و راه های تشخیص"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید