کارشکنی آمریکا در برابر تشکیل معاهده جهانی مبارزه با جرائم سایبری

به گزارش کتاب ارزان، به گزارش خبرنگاران به نقل از تاس روسیه؛ موضوع ایجاد معاهده جهانی مبارزه با جرایم سایبری، موضوعی است که برای نخستین بار در سال های ابتدایی قرن بیستم از طریق برخی کشورها از جمله روسیه در سازمان ملل مطرح شد. این موضوع در طول سال های گذشته، در بسیاری از موارد با مخالفت ایالات متحده آمریکا و برخی از متحدانش روبرو می شد و از همین روی، هرگز به انتها مورد انتظار نرسید.

کارشکنی آمریکا در برابر تشکیل معاهده جهانی مبارزه با جرائم سایبری

پس از فراز و فرودهای فراوان، سرانجام در ماه اوت 2021، روسیه پیش نویس کنوانسیون مبارزه با جرایم سایبری را تنظیم و به سازمان ملل متحد، ارائه کرده است. تدوین کنندگان پیش نویس، عبارت کنوانسیون ملل متحد در مورد مقابله با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای مقاصد مجرمانه را به عنوان نام معاهده یاد شده برگزیده اند.

این در حالی است که خبرگزاری تاس روسیه، طی روزهای اخیر با انتشار خبری از تلاش آمریکا جهت ممانعت از ایجاد چنین کنوانسیونی در مقیاس جهانی، پرده برداشت. بر اساس مطلب منتشر شده، کننده دائم روسیه در سازمان ملل متحد، اخیراً در یک بیانیه مطبوعاتی به موضوع کنوانسیون یاد شده پرداخته و گفت: تا همین اواخر، ایالات متحده فعالانه با تعریف رفتار مسئولانه دولت در فضای سایبری مخالف بود و زمانی که علیرغم این مخالفت، جامعه بین المللی از پیشنهادهای روسیه در این زمینه حمایت کرد، واشنگتن تصمیم گرفت در این زمینه اعتبار به دست آورد.

کننده هیئت روسیه در سازمان ملل اضافه کرد: به بیان دیگر، اظهارات کننده ایالات متحده مبنی بر کمک این کشور به ترویج چارچوب رفتار مسئولانه در فضای سایبری، به ابتکار آمریکا در سال 2021، دور از واقعیت است. ابتکار توسعه و مذاکره چنین چارچوبی متعلق به ایالات متحده نیست، بلکه متعلق به روسیه است، که اولین کشور عضو سازمان ملل بود که این موضوع را به مجمع عمومی سازمان ملل معرفی کرد و بیش از 20 سال است که این مفهوم را ترویج می کند.

اظهارات کننده دائم روسیه در سازمان ملل متحد، نشان می دهد که بر خلاف ادعاهای مطرح شده از سوی طرف آمریکایی، این کشور نه تنها نقش چندانی در پیشبرد این معاهده نداشته بلکه برعکس، یکی از مخالفین تصویب آن نیز بوده است.

کننده روسیه در ادامه سخنان خود و در واکنش به نحوه عملکرد کنندگان آمریکا، گفت: به طور خاص، ایالات متحده با ایجاد کارگروهی باز آزاد برای امنیت اطلاعات بین المللی مخالفت کرد و به قطعنامه روسیه که آن را پیشنهاد کرده بود، رأی منفی داد. اما هنگامی که تعیین شد اکثریت جامعه بین المللی از ابتکار روسیه حمایت می کنند، همکاران آمریکایی ما در سازمان ملل متحد شروع به تغییر نظر خود کردند. اکنون آنها به کسب اعتبار از دستاوردهای دیگران متوسل شده اند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1401 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 2070

به "کارشکنی آمریکا در برابر تشکیل معاهده جهانی مبارزه با جرائم سایبری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارشکنی آمریکا در برابر تشکیل معاهده جهانی مبارزه با جرائم سایبری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید