کاهش کلسترول بد با کمک یک داروی آزمایشی

به گزارش کتاب ارزان، پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافتند که شاید یک داروی آزمایشی بتواند روش خوبی برای کاهش کلسترول بد خون باشد.

کاهش کلسترول بد با کمک یک داروی آزمایشی

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، پژوهش جدیدی که در مدرسه پزشکی آیکان در مانت ساینای(ISMMS) اجرا شده است، نشان می دهد که یک داروی آزمایشی موسوم به اویناکوماب(Evinacumab) می تواند لیپوپروتئین کم چگالی یا ال .دی .ال (LDL) را که به کلسترول بد مشهور است، در بیماران مبتلا به هایپرکلسترولمی (Hypercholesterolemia) تا 50 درصد کاهش دهد.

داروی اویناکوماب، یک پادتن تک تیره یا مونوکلونال است که با مکانیسمی متفاوت از داروهای دیگر کار می کند تا کلسترول خطرناک را به سطح عادی برساند.

دکتر رابرت روزنسون (Robert Rosenson)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: پژوهش ما به ارزیابی ایمنی و کارآیی اویناکوماب می پردازد و نشان می دهد که این دارو می تواند کلسترول بد بیماران را تا 50 درصد کاهش دهد. این پادتن می تواند پروتئین شبه آنژیوپویتین3 (ANGPLT3) را مهار کند و کلسترول بد را به واسطه یک راستا گیرنده مستقل کاهش دهد. پژوهش های ژنتیکی نشان داده اند که سطح کلسترول بد در افرادی که بدن آنها فاقد پروتئین شبه آنژیوپویتین3 است و یا مقدار کمی از آن را در بدن خود دارند، پایین تر است و به ندرت از بیماری تصلب شرایین رنج می برند.

تقریبا هفت درصد مردم آمریکا از هایپرکلسترولمی شدید رنج می برند. این مشکل به صورت ژنتیکی از هر 313 نفر در یک نفر رخ می دهد اما در افرادی که در آغاز ابتلا به بیماری قلبی-عروقی هستند، بیشتر است و از هر 15 نفر در یک نفر رخ می دهد.

روزنسون ادامه داد: نیاز فوری به عواملی که بتوانند هایپرکلسترولمی را به واسطه گیرنده مستقل کلسترول بد کاهش دهند، احساس می شود. اگر اویناکوماب به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برسد، شاید بتواند با کاهش سطح کلسترول بد، این شکاف بالینی را برطرف کند.

پژوهشگران در این پروژه، اویناکوماب را روی 272 بیمار مبتلا به هایپرکلسترولمی آزمایش کردند که بیشتر آنها از هایپرکلسترولمی فامیلی هتروزیگوت (HeFH) رنج می بردند.

هایپرکلسترولمی فامیلی هتروزیگوت، نوع ارثی هیپرکلسترولمی است که اغلب به خاطر جهش در ژن گیرنده کلسترول بد رخ می دهد.

در این بررسی، به گروهی از بیماران، اویناکوماب و به گروهی دیگر دارونما داده شد. همه بیمارانی که اویناکوماب را دریافت کرده بودند، تحت درمان های کاهش دهنده چربی قرار داشتند.

بیشتر بیماران، اویناکوماب را به خوبی تحمل کردند. تنها یکی از بیماران، دشواری در تنفس و یک نفر دیگر، پیش دفاعی یا آنافیلاکسی (Anaphylaxis) را تجربه کرد. در این آزمایش، دو مورد مرگ و میر نیز گزارش شد که در اثر بیماری های مهم پیش زمینه رخ دادند.

روزنسون گفت: پژوهش ما نشان می دهد که استفاده از داروهایی مانند اویناکوماب می تواند اثر قابل توجهی بر کلسترول بد داشته باشد. اگر اویناکوماب مورد تایید قرار بگیرد، متخصصان قلب و عروق، روش جدیدی را برای درمان بیماران مبتلا به هایپرکلسترولمی فامیلی هتروزیگوت در اختیار خواهند داشت و می توانند به هدف خود که کاهش سطح کلسترول است، نزدیک تر شوند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 1355

به "کاهش کلسترول بد با کمک یک داروی آزمایشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش کلسترول بد با کمک یک داروی آزمایشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید