کرونا ویروس نفس استارتاپ ها را به شماره انداخت

به گزارش کتاب ارزان، امروزه در بسیاری از کشورها فعالیت استارتاپ ها به عنوان فرصتی بی بدیل در حل مسائل اقتصادی و از همه مهم تر اشتغال زایی در سطح بالا مطرح است.

کرونا ویروس نفس استارتاپ ها را به شماره انداخت

به گزارش خبرنگاران آنلاین، باید توجه داشت فراگیرشدن فعالیت استارتاپ ها و کسب وکارهای کوچک نوآورانه، می تواند علاوه بر زمینه سازی برای رشد و پیشرفت فرهنگ کارآفرینی، به رفع بسکمک از مسائل اقتصادی و در نهایت کاهش بیکاری منجر شود، چراکه دولت بدون سرمایه گذاری مستقیم می توانند از پتانسیل آنها بهره مند شوند.

اگرچه استارتاپ ها با ایده هایی نوآورانه در حوزه هایی همچون حمل و نقل، گردشگری و به طور کلی خدمات می توانند در راستا توسعه و درآمدزایی کشور گام های بلندی بردارند، اما نکته مهم اینکه در صورت وقوع اتفاقاتی پیش بینی نشده، تضمینی برای موفقیت آنها وجود ندارد؛ تاجایی که طی یک ماه گذشته تا به امروز، با شیوع و گسترش بیماری کووید 19 در دنیا و کشور، استارتاپ ها نیز از آسیب این ویروس در امان نمانده و همانند بسکمک از کسب و کارها دچار رکود و چالش شده اند.

مدیر یکی از استارتاپ های حوزه گردشگری و فعال در زمینه فروش آنلاین بلیت هواپیما، قطار و اتوبوس در این باره به ایسنا، می گوید: متاسفانه ابلاغیه وزارت راه و شهرسازی مبنی بر لغو سفرها بدون کسر جریمه، باعث شوک به تامین کننده ها شد و استارتاپ های فعال در این حوزه در استرداد وجوه مشتریانشان با مشکل روبرو شدند و موجب شد تا پرداختی مشتریان را از حساب شرکت پرداخت کنیم و سرمایه در گردش مان چندین برابر افزایش یابد.

حمیدرضا اشجع یکی دیگر از مسائل پیش روی استارتاپ های حوزه گردشگری را پایین بودن سقف اعتبارات بانکی در برابر بالا بودن میزان مبلغ سفرهای کنسل شده می داند که باعث تاخیر در استرداد وجوه مردم شده است.

او با اشاره به رونق گردشگری در روزهای آخر سال، می گوید: به طور معمول تمام برنامه های بازاریابی، مربوط به فروش خاتمه سال بود که با توجه به شرایط فعلی و انجام نشدن فروش های برنامه ریزی شده، سرمایه تبلیغات انجام شده، بازگردانده نشد. در پی شیوع ویروس کرونا و مسائل ناشی از آن، ناچار به مرخصی و دورکاری کارکنان خود شدیم، از سوی دیگر با وجود کاهش چشمگیر فروش و درآمد ناشی از شرایط فعلی، از سرمایه شرکت حقوق نیروهای خود را پرداخت می کنیم.

اشجع با اعلام سود منفی در برخی از روزهای دو ماه اخیر، توضیح می دهد: درآمد این استارتاپ به صورت کارمزدی است و بابت کنسلی، حق سرویسی دریافت نمی شود، بنابراین با کنسلی بلیت ها، کارمزدها نیز بازگشت داده می شود که متاسفانه طی دو ماه اخیر با لغو سفرها در برخی روزها، میزان کنسلی سفرها از فروش بالاتر رفت و سود شرکت منفی شد.

وی با اشاره به افت 80 درصدی فروش این شرکت در پی شیوع کرونا، می گوید: هنوز آمار دقیقی از میزان خسارات برآورد نکرده ایم و امیدواریم در این شرایط اداره دارایی برای دریافت اقتصادیات شرایط ویژه ای در نظر بگیرد.

مدیر این استارتاپ پیشنهاد می دهد؛ برای آنکه بتوانیم از فروش های انجام شده کارمزدی داشته باشیم، نیازمند تغییر ریگولاتوری هستیم به این معنا که براساس عملیاتی که انجام می دهیم، درآمد داشته باشیم.

کاهش 30درصدی درآمد استارتاپ های حمل و نقل

مدیر یکی دیگر از استارتاپ های فعال در زمینه حمل و نقل نیز در خصوص تاثیرات شیوع کرونا بر بازار لجستیک استارتاپی کشور به ایسنا، می گوید: بازار هدف ما کسب و کارها هستند که در پی شیوع این ویروس بسکمک از آنها تعطیل یا نیمه تعطیل شده اند، از سویی دیگر افرادی که این روزها در خانه مانده اند، بیشتر به سمت انجام امور به کمک پیک رفته اند تا بازار جدیدی برای ما ایجاد شود.

امیر عرفانی می گوید: با توجه به محدود شدن برخی کسب و کارها و افزایش تقاضا حمل و نقل پیکی، در مجموع نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد کاهش 30 درصدی تقاضا هستیم، همچنین هر سال در اسفند ماه با رشد 30 تا 40 درصدی تقاضا روبرو بودیم که اکنون آن را نیز از دست داده ایم.

وی با اشاره به قطعی اینترنت در چندماه گذشته و زیان وارده به استارتاپ ها، تصریح می کند: متاسفانه از آبان ماه به این طرف، استارتاپ ها دچار آسیب های بسکمک شدند، از سوی دیگر بعد از حوادث آبان تا بهمن ماه تلاش کردیم، رشد این استارتاپ را به نرخ مهر ماه بازگردانیم که متاسفانه شیوع ویروس کرونا امروز مانعی جهت رشد شده است.

مدیر این استارتاپ با تاکید بر خسارات وارد شده به تمام کسب و کارها، می گوید: امروز استارتاپ ها بیش از پیش نیازمند حمایت در مباحث بیمه و اقتصادیات هستند. واقعیت آن است که حق بیمه شخصی که به دلیل شیوع کرونا فعالیت نمی کند را باید پرداخت کنیم و این روزها کارفرمایان در اولویت سوم یا چهارم حمایت قرار دارند.

عرفانی که با بسته های حمایتی و تشویقی موافق نیست، می گوید: بهترین کار در فضای کسب و کار و استارتاپی، دخالت نکردن دولت در امور است، متاسفانه امروز در حالی دولت اقدام به قیمت گذاری می کند که صاحب بخش بزرگی از شرکت ها و کارخانجات است.

ضرر غیر مستقیم فراهم نبودن زیرساخت ها به استارتاپ ها

او در خصوص پرسنل این شرکت و چالش های دورکاری نیز، می گوید: اگرچه تعدیل نیرو نداشته ایم، اما برخی از نیروها را مجبور به دورکاری کرده ایم که همین امر به سبب نبود زیرساخت های لازم همچون قطعی اینترنت، کُند بودن سرعت، قطع و وصلی صدا و ... خسارت غیرمستقیم زیادی را به ما تحمیل کرده است.

مدیر این استارتاپ اضافه می کند: متاسفانه تلاش هایی که برای جذب مشتری کرده ایم در شرایط فعلی به راحتی از بین رفته است و در گزارش ماه های آینده مشخص خواهد شد که چه میزان ریزش مشتری داشته ایم.

تاثیر منفی کرونا بر اقتصاد استارتاپ های گردشگری

همچنین سرپرست مرکز نوآوری و کسب و کارهای نوپا اتاق بازرگانی اصفهان در خصوص آسیب استارتاپ ها در پی شیوع کرونا در کشور، به ایسنا می گوید: شیوع کرونا ویروس در کشور و اصفهان موجب تاثیر منفی بر استارتاپ های حوزه گردشگری و کاهش 80 درصدی فروش آنها شده است.

نوید ادریس توضیح می دهد: متاسفانه استارتاپ ها با چالش سرمایه در گردش روبرو شده اند و ناچارند تمام هزینه های دریافتی را، استرداد کنند، در حالیکه بسکمک از شرکت های حمل و نقل پول کنسلی سفرها را به استارتاپ ها بازنگردانده اند و این خسارت های سنگینی برای آنها به بار آورده است.

او با تاکید بر اینکه ویروس کرونا نفس استارتاپ ها و مجموعه شرکت های دانش بنیان را گرفته است، تصریح می کند: این مجموعه ها به طور معمول عهده دار خلق ارزش در جامعه هستند و با توجه به اینکه هر کدام نوآوری و خلق ارزش جدیدی را ایجاد می کند، وارد فضای جدید و بی ثباتی خواهند شد.

او ادامه می دهد: متاسفانه شرایط کار استارتاپ ها در شرایط بحران فعلی بسیار بی ثبات شده و این مجموعه ها را با چالش های زیادی از جمله ورشکستگی یا سوخت کسب و کار روبرو خواهد کرد.

سرپرست مرکز نوآوری و کسب و کارهای نوپا اتاق بازرگانی اصفهان همچنین با بیان اینکه مجموعه های دانش بنیان و استارتاپ ها در دو دسته اجتماع محور و کالا محور تقسیم بندی می شود، می گوید: در پی شیوع کرونا در کشور استارتاپ های اجتماع محور که در حوزه گردشگری، رزرو هتل، بلیت های حمل و نقل برون شهری فعال هستند با کاهش 70 تا 80 درصدی فروش روبرو شده اند. حتی استارتاپ هایی فعال در برخی حوزه ها مانند رزرو بلیت سینما یا تئاتر، این زیان و کاهش فروش به 100 درصد رسیده است.

به گفته ادریس، به دلیل شرایط موجود بسکمک از استارتاپ ها ناچار به تعدیل نیرو شده اند که با تداوم گسترش کرونا ویروس، زیان این مجموعه ها بیشتر خواهد شد.

او ادامه می دهد: با وجودی که استارتاپ های حوزه حمل و نقل درون شهری شرایط بهتری نسبت به مجموعه های گردشگری دارند، اما آنها نیز با کاهش 10تا 20 درصدی تقاضا روبرو شده اند.

سرپرست مرکز نوآوری و کسب و کارهای نوپا اتاق بازرگانی اصفهان همچنین در خصوص مجموعه های کالا محور و واسطه مانند کسب و کارهای پیکی نیز، می گوید: این مجموعه ها توانسته اند ثبات خود را حفظ کنند و حتی با افزایش تقاضا بین 5 تا 10درصد روبرو شده اند.

رشد 80 تا 300 درصدی استارتاپ های سرگرمی

ادریس با تاکید بر ضرورت ماندن افراد در منزل برای پیشگیری از ویروس کرونا، می گوید: با توجه به افزایش اوقات فراغت و ضرورت روی آوردن افراد به فعالیت های سرگرم کننده، استارتاپ های مجازی، مجموعه های سرگرمی، آموزش های مجازی، پخش فیلم و انیمیشن و... این روزها رونق گرفته و با رشد 80 تا 300 درصدی، سود هنگفتی کسب کرده اند.

او البته یکی از چالش های استارتاپ ها را سرمایه در گردش و حقوق پرسنل می داند و می گوید: افت سرمایه در گردش و پایین آمدن درآمد برای پرداخت حقوق و مزایا نیروی انسانی، سبب تعدیل نیرو خواهد شد، همچنین تداوم گسترش ویروس کرونا تا سه ماه آینده می تواند کسب و کارهای نوپا و کم سرمایه را تحت فشار قرار دهد که دولت می تواند در تامین سرمایه در گردش آنها و یا تقبل پرداخت حقوق پرسنل این مجموعه ها تا سه ماه کمک ویژه ای برای روی پا ماندن آنها کند.

دبیر انجمن مدیران صنایع استان اصفهان همچنین با بیان این که با فعال شدن رمز پویا، استارتاپ ها دچار افت فروش شده اند و در شرایط کنونی این فرایند کاهشی، شدت بیشتری به خود گرفته است، پیشنهاد می دهد: دولت می تواند کمیته ویژه ای برای حمایت های مقطعی از مجموعه های دانش بنیان مانند تامین سرمایه در گردش موقت، استمهال اقساط بانکی و ... تشکیل دهد.

او همچنین تاکید می کند: با توجه به افزایش دورکاری ها و رشد استفاده از فضای استارتاپی در برخی حوزه ها، تامین و افزایش پهنای باند اینترنت می تواند در شرایط کنونی مقابله با ویروس کرونا بسیار کمک رسان باشد.

حال با توجه به نقش موثر استارتاپ ها در رشد اقتصادی و حل مسائل و محدودیت های موجود در تردد ناشی از شیوع ویروس کرونا، به نظر می رسد دولت برای جلوگیری از ورشکستگی یا از کارافتادگی هر یک از این مجموعه ها باید تدبیر ویژه ای بیندیشد، چرا که در شرایط کنونی اقتصاد ثابت نگه داشتن در یک شرایط و سپس به سود رسانی یک کسب و کار بسیار ساده تر از راه اندازی مجدد یک استارتاپ جدید است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: discountbook.ir شناسه مطلب: 913

به "کرونا ویروس نفس استارتاپ ها را به شماره انداخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا ویروس نفس استارتاپ ها را به شماره انداخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید